MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koncert i wystawa na alei Kwiatowej w Szczecinie. Dzieła z mocnym przekazem [ZDJĘCIA]

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
aleja Kwiatowa w sobotnie południe
aleja Kwiatowa w sobotnie południe LW
Polonez Ogińskiego "Pożegnanie Ojczyzny" rozpoczął w sobotę koncert białoruskiego zespołu katolickiego "Ad Dei Gloriam", który wystąpił na alei Kwiatowej w Szczecinie przy okazji wystawy plakatów Vladimira Tseslera – jednego z najwybitniejszych białoruskich projektantów i grafików. Zespół zaśpiewał też znany przebój Jacka Kaczmarskiego: "Mury", po polsku i białorusku.

Zespół "Ad Dei Gloriam" tworzą represjonowani muzycy z Mińska, którzy mają zakaz pracy w Operze Białoruskiej. Często występują w Polsce na charytatywnych koncertach. W sobotę zaśpiewali z okazji prezentacji plakatów wybitnego białoruskiego twórcy, Vladimira Tseslera. Mieszkający na emigracji na Cyprze artysta jest jednym z najsłynniejszych białoruskich grafików. Jego dzieła z zakresu plakatu, reklamy, malarstwa, rysunku oraz rzeźby znane są na całym świecie. Prace Tseslera, których współautorem jest Sergey Voichenko, znajdują się w zbiorach muzeów Łotwy, Szwajcarii, Niemiec, Japonii, Finlandii, USA, Rosji, a nawet Luwru. Znalazły się również na liście 500 najważniejszych plakatów XX w.

Wystawa plakatów (147x147 cm) pt.: "HITLERKAPUTIN - STOP DICTATORSHIP!" składa się z 39 prac - jeden z nich został stworzony niedawno, w Szczecinie, i jest prezentowany publicznie po raz pierwszy. Plakaty przyjechały do Szczecina z Litwy (przywiozła je przedstawicielka rządu Białorusi na uchodźstwie).

Seria plakatów "HITLERKAPUTIN" powstała w odpowiedzi artysty na wydarzenia polityczne, do których doszło w ciągu ostatnich dwóch lat – chodzi o protesty, represje w Białorusi i wojnę w Ukrainie. Każda z przedstawionych prac zawiera bardzo krótki, ale szczegółowy przekaz, którego suma tworzy obraz współczesnej rzeczywistości.

aleja Kwiatowa w sobotnie południe

Koncert i wystawa na alei Kwiatowej w Szczecinie. Dzieła z m...

- Autor prac, pan Vladimir miał być dzisiaj z nami - mówi Tatiana Ślączka, prezes Stowarzyszenia Czabor, oddział zachodniopomorski. - Niestety zachorował. Jest w szpitalu.

Otwierając wystawę organizatorzy: Stowarzyszenie Czabor oraz Littouwin LIONS CLUB podzielili się z widzami swoimi refleksjami dotyczącymi obecnej sytuacji w Białorusi.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński