Komisja śledcza ds. VAT. Wiemy, co planuje PiS. "To będzie komisja wagi ciężkiej"

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Adam Guz / Polska Press
Udostępnij:
Z informacji, do których dotarła Agencja Informacyjna Polska Press wynika, że Prawo i Sprawiedliwość zamierza uczynić komisję śledczą ds. VAT "komisją wagi ciężkiej". PiS będzie chciało postawić przed komisją ministrów i wiceministrów finansów z rządu PO-PSL. W skład komisji wejdzie dziewięciu członków, natomiast jej przewodniczącym będzie poseł Marcin Horała. - Ta komisja to hucpa - ocenia Grzegorz Schetyna.

W rozmowach między sobą posłowie PiS nie ukrywają - komisja ds. VAT ma być komisją wagi ciężkiej. Od początku jej funkcjonowania głównym tematem będą setki miliardów złotych, które państwo polskie straciło przez bierność ministerstwa finansów i aparatu skarbowego za czasów rządów PO. Z informacji, do których dotarła AIP wynika, że członkowie Prawa i Sprawiedliwości zostali już poinstruowani, w którą stronę kierować rozmowę z dziennikarzami na temat komisji ds. VAT.

Według projektu, prace komisji będą okazją, aby "politycy PO mieli okazję, by wyjaśnić obywatelom jak to się działo, że mimo powszechnie dostępnych informacji o rosnącej luce VAT, nie reagowali w tym temacie". Budżet państwa miał stracić setki miliardów złotych. Komisja śledcza zostaje powołana w celu zbadania, "gdzie było zaniedbanie, gdzie była niekompetencja, a gdzie była zła wola, decyzja polityczna, żeby te miliardy zamiast w budżecie znalazły się w kieszeniach mafii VAT-owskiej". PiS będzie chciało postawić przed komisją ministrów i wiceministrów finansów z rządu PO-PSL.

Okres, jakim będzie zajmowała się komisja śledcza ds. VAT został ustalony na od grudnia 2007 do listopada 2015, czyli na czas trwania rządów PO-PSL. Dlaczego komisja zatrzyma się na listopadzie 2015? Kierownictwo PiS poinstruowało swoich posłów: "Od przejęcia władzy przez PiS luka VAT systematycznie spada. Do wyjaśnienia pozostaje co działo się za rządów PO, bo tam luka dynamicznie rosła".

Politycy PiS będą przypominali, że w 2007 roku, czyli za rządów Prawa i Sprawiedliwości, Polska wg. Komisji Europejskiej była liderem UE z najniższą luką w VAT. Tylko Holandia miała lepszy wynik. Szacowana luka stanowiła niecałe 9% potencjalnych dochodów. Tymczasem za rządów PO osiągnęła rekordowy poziom 27%. Skumulowana luka w VAT 2008-2015 wynosiła ponad 262 mld zł. Z kolei w 2017 roku, już po zwycięskich dla PiS wyborach, do budżetu wpłynęło dodatkowo około 20 mld zł dzięki zmniejszaniu luki VAT.

Osobną kwestią pozostaje projekt powołania komisji śledczej ds. VAT, który jesienią 2017 roku złożyli posłowie Kukiz'15. Tamten projekt został odrzucony (zawierał ponoć błędy), ale chwilę później pojawił się projekt autorstwa posłów PiS, który od razu uzyskał akceptację rządu.

- Biuro Analiz Sejmowych zwróciło nam ten projekt, my go poprawiliśmy tak jak sobie biuro życzyło i ponownie złożyliśmy do Kancelarii. Mamy na to pieczątki. Tymczasem w bardzo dziwny sposób tej poprawki nie ma na stronach Kancelarii Sejmu. Widać wyraźnie, że nie przeszłoby przez gardło niektórym politykom PiS, że jest to pomysł Kukiz'15 - mówił miesiąc temu Marek Jakubiak, poseł Kukiz'15 w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press.

- W sumie przede wszystkim chodzi o to, żeby ta komisja powstała. Natomiast my inspirowaliśmy te działania wczesną jesienią 2017 roku i od tamtej pory - mimo że część podpisów pod projektem została zebrana od Prawa i Sprawiedliwości - to nie było parcia na tę komisję. Były cały czas tłumaczenia, że nie ma pomieszczeń, nie ma kogo skierować do tej komisji itd. Prawdę powiedziawszy trochę mnie to martwiło, bo do końca kadencji naprawdę jest niedużo czasu. Dwa lata, a temat jest dość szeroki, więc pół roku temu komisja powinna była już powstać i działać. Teraz wszystko będzie pewnie robione "na wariata", w takim trybie przyspieszonym, co takim sprawom powagi nie dodaje - dodawał Jakubiak.

PiS ma na to gotowe wytłumacznie. "Projekt Kukiz'15 zawierał błędy formalne. Kiedy będziemy procedować swój projekt, będziemy mówić o różnicach między projektem naszym, a ich" - tak brzmi oficjalne stanowisko partii w tej sprawie.

W czwartek pomysł powołania komisji śledczej ds. VAT skomentował Grzegorz Schetyna. - To hucpa - stwierdził krótko przewodniczący Platformy Obywatelskiej w RMF FM.

Pełna nazwa komisji śledczej ds. VAT brzmi: komisja śledcza do zbadania prawidłowości i legalności działań oraz występowania zaniedbań i zaniechań organów i instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Komisja śledcza ds. VAT. Wiemy, co planuje PiS. "To będzie komisja wagi ciężkiej" - Polska Times

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
SYLWESTER
KOMISJA SLEDCZA vs. VAT powinna byc zlozona TYLKO z czlonkow *PIS* I *Kukiz 15* li TYLKO ! .
S
SYLWESTER
KOMISJA SLEDCZA ds. VAT powinna byc zlozona TYLKO z czlonkow *PIS* I * Kukiz 15* li TYLKO ! .
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie