MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komisja Europejska przedstawia szczegóły działań, by rachunki za energię były niższe

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Ursula von der Leyen wygłaszając orędzie o stanie Unii zarysowała plan na koordynowane oszczędności w całej Unii
Ursula von der Leyen wygłaszając orędzie o stanie Unii zarysowała plan na koordynowane oszczędności w całej Unii Fot: twitter.com/vonderleyen
Komisja Europejska wyszła z propozycjami mającymi na celu obniżenie wysokich rachunków za energię. Należą do nich obowiązkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznej i zebranie nadmiernych zysków firm energetycznych, by przekazać je odbiorcom dotkniętych przez kryzys. Plan zarysowała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen wygłaszając rano orędzie o stanie Unii. Kilka godzin później KE opublikowała szczegóły.

Oszczędności w całej Unii

Komisja zaproponowała skoordynowane oszczędności w całej Unii - obowiązkowe ograniczenia zużycia energii elektrycznej o co najmniej 5 procent w wybranych godzinach szczytu.

Ponadto 140 miliardów euro ma być zebranych od firm energetycznych zarabiających teraz na wysokich cenach energii. I tu Komisja przedstawiła dwie propozycje.

Pierwsza to pułap cenowy do 180 euro za megawatogodzinę dla firm produkujących tanią elektryczność na przykład z odnawialnych źródeł energii, a druga to opłata solidarnościowa od firm produkujących z paliw kopalnych - ropy, gazu i węgla. W tym przypadku pobierana ma być jedna trzecia nadmiernych zysków uzyskanych ponad średnią z ostatnich trzech lat. Te pieniądze maja być przekazywane odbiorcom energii najbardziej dotkniętym jej wysokimi cenami.

Musimy podjąć te bezprecedensowe działania, by sytuacja się nie pogorszyła i by chronić obywateli i firmy przed rosnącymi bardzo szybko cenami energii - powiedziała unijna komisarz do spraw energii Kadri Simson.

Co z naszymi postulatami?

W swoim planie Komisja Europejska nie uwzględniła polskich postulatów - zawieszenie systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2, lub ustalenie maksymalnej ceny tych pozwoleń, by uniknąć spekulacji na rynku.

Wpływ ETS-u (Europejski System Handlu Emisjami – red.) na ceny gazu jest stosunkowo niewielki. System ETS odpowiada za jedną dziesiątą wzrostu cen spowodowanych działaniami Putina - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans pytany o polskie postulaty.

Ponadto Komisja nie zaproponowała na razie limitów cenowych na gaz importowany do Unii czy to z Rosji czy na przykład z Norwegii. Tłumaczy, że potrzebne są konsultacje z unijnymi krajami, które w tej sprawie są podzielone.

Źródło: Polskie Radio 24

TD

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komisja Europejska przedstawia szczegóły działań, by rachunki za energię były niższe - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński