MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komisja Europejska oszukała Polskę ws. KPO? Poseł PiS Kazimierz Smoliński tłumaczy

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
– Możemy się czuć oszukani, ale na razie to jeszcze w formie – nazwijmy to – werbalnej, ponieważ z formalnego punktu widzenia KPO jest zatwierdzone i dopiero, jak złożymy pierwszy wniosek o rozliczenie, to wtedy również KE będzie musiała podjąć decyzję, czy rzeczywiście odmawia, czy przyznaje nam środki – mówi polskatimes.pl Kazimierz Smoliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Komisja Europejska na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO „zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji” i że „Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy”. Żadnych pieniędzy z KPO Polska do tej pory nie otrzymała.

Kazimierz Smoliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości powiedział polskatimes.pl, że „możemy się czuć oszukani, ale na razie to jeszcze w formie – nazwijmy to – werbalnej, ponieważ z formalnego punktu widzenia KPO jest zatwierdzone i dopiero, jak złożymy pierwszy wniosek o rozliczenie, to wtedy również KE będzie musiała podjąć decyzję, czy rzeczywiście odmawia, czy przyznaje nam środki”. – Dzisiaj jesteśmy na tym etapie politycznej oceny. Polska wypełniła kamienie milowe, w związku z czym należą się nam środki. Potem pojawiła się polityka po stronie Parlamentu Europejskiego i zagrozili przewodniczącej Komisji Europejskiej, że zostanie odwołana, w związku z czym Ursula von der Leyen zmieniła swoją retorykę i mówi, że nam się pieniądze nie należą – dodał.

Poseł PiS podkreślił, że na razie nie ma decyzji Komisji Europejskiej, że nam nie przyznają środków. – Zapadnie ona dopiero pewnie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, kiedy złożymy pierwsze wnioski i – zapewne – pod koniec roku będzie decyzja formalna, czy nam się one należą, czy nie – mówił.

– Myślę, że KE się nie odważy złamać w sposób jawny ustaleń prawnych. My kamienie milowe spełniliśmy – dodał.

Zdaniem Kazimierza Smolińskiego opozycja, Parlament Europejski i Komisja Europejska nadinterpretują kamienie milowe. – Myśmy nigdy nie zakładali, że wszyscy sędziowie, którzy są zawieszeni, natychmiast – z automatu – zostaną przywróceni do pracy. Została wprowadzona formuła, że każdy z nich, niezależnie od tego, czy procedura została wyczerpana, czy nie, ma prawo się odwołać do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej i to już niektórzy sędziowie robią. Izba już zaczęła działać, na razie w tymczasowym składzie. Za chwilę pan prezydent podejmie decyzję o jej składzie kadencyjnym. Na 5 lat zostaną powołani członkowie Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Wówczas wszyscy sędziowie, którzy będą chcieli się odwołać od swoich decyzji o odsunięciu od obowiązków orzekania, będą mogli się odwołać – mówił.

Poseł PiS podkreślił, że „zmieniliśmy strukturę, jeżeli chodzi o odpowiedzialność dyscyplinarną”. – Sąd Najwyższy zajmuje się wszystkimi zawodami prawniczymi. Nie mogliśmy zlikwidować, jak to niektórzy mówią, izby jako takiej, ponieważ art. 181 Konstytucji wyraźnie stanowi, że sędziowie mają immunitet. Wobec tego musi być jakaś instytucja i u nas jest to Sąd Najwyższy. Obecnie jest to Izba Odpowiedzialności Zawodowej – dodał.

Podkreślił, że Polska spełniła wymogi KE, a teraz to jest tylko i wyłącznie ocena polityczna ze strony KE. – Mam nadzieję, że ocena prawna będzie inna – wskazał.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komisja Europejska oszukała Polskę ws. KPO? Poseł PiS Kazimierz Smoliński tłumaczy - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński