Kominek do wymiany albo montaż filtrów. Ekspert: czeka nas rewolucja kominkowa!

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Jako główne źródła smogu eksperci PAS wskazali „kopciuchy”, stare samochody i kominy fabryczne.
Jako główne źródła smogu eksperci PAS wskazali „kopciuchy”, stare samochody i kominy fabryczne. pixabay.com
Udostępnij:
Polski Alarm Smogowy przedstawił rządowi swoje pomysły na walkę o czyste powietrze. Zbliżają się również zmiany związane m.in. z Ekoprojektem.

Kominki, które emitują zbyt dużo zanieczyszczeń, w wielu częściach Polski trzeba będzie w ciągu kilku lat wymienić lub wyposażyć w elektrofiltry – przypomniał w rozmowie z agencją Newseria Biznes Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Wynika to z zapisów uchwał antysmogowych, które przyjęło już 10 województw. Zdaniem PAS jest to jednak dopiero początek walki o jakość powietrza w Polsce. Eksperci przedstawili rządowi obszerny program zmian, które są ich zdaniem niezbędne, żeby pokonać smog.

Kominek truje smogiem tak samo jak „kopciuch”

Walka z „kopciuchami”, czyli produkującymi duże ilości zanieczyszczeń kotłami na paliwo stałe, trwa w naszym kraju już od dłuższego czasu – ale jej efekty są nikłe. Jak wskazuje raport „Program PAS dla czystego powietrza w Polsce”, rząd zakładał likwidację 3 mln „kopciuchów” w ciągu 10 lat w ramach programu Czyste Powietrze. Tymczasem w pierwszym roku jego działania podpisano tylko ok. 50 tys. umów na wymianę kotła. Oznacza to, że zrealizowano mniej niż 2 proc. założonego celu.

O ile jednak problem „kopciuchów” w ogóle zauważono, o tyle wciąż nic nie zrobiono w kwestii kominków i kóz. Dla tych urządzeń grzewczych nie obowiązują w Polsce żadne normy emisji zanieczyszczeń, mimo że kominek na drewno emituje podobne ilości pyłów zawieszonych, co kocioł na węgiel. Wpływ kominków na smog dobrze oddają liczby podane w raporcie PAS:

 • dopuszczalna emisja kominka wg normy Ecodesign – 40 mg/m3,
 • rzeczywista emisja typowego kominka z suchym drewnem – 1350 mg/m3,
 • rzeczywista emisja typowego kominka z mokrym drewnem – 2180 mg/m3.

Skala problemu jest znaczna – co roku sprzedawanych jest w Polsce ok. 100 tysięcy kominków bez ograniczeń emisji. Co gorsza, okazuje się, że również z zakupem rzekomo wycofanych ze sprzedaży „kopciuchów” nie ma w praktyce większego problemu.

Żeby trochę zarobić, postanawiasz wynająć komuś dom wraz z działką. Po jakimś czasie postanawiasz sprawdzić, co się na posesji dzieje, więc otwierasz sobie furtkę własnym kluczem i robisz obchód terenu. Gratulacje – właśnie złamałeś art. 193 k.k., czyli popełniłeś przestępstwo naruszenia miru domowego. Teraz grozi ci grzywna lub rok pozbawienia wolności.Zgodnie z polskim prawem właściciel nieruchomości (np. domu, mieszkania czy ogrodzonego terenu), który komuś ją wynajął, może wejść na teren tej nieruchomości tylko za zgodą najemcy. Przestępstwem jest nie tylko wtargnięcie do nieruchomości bez zgody, ale też odmowa jej opuszczenia, gdy domaga się tego najemca.

Własna działka? Oto 10 rzeczy, których nie możesz na niej ro...

Ecodesign spowoduje rewolucję kominkową?

Uporządkowanie sytuacji związanej z urządzeniami grzewczymi jest konieczne, ponieważ od 1 stycznia 2020 r. zaczęła w Polsce obowiązywać europejska dyrektywa Ecodesign (Ekoprojekt). Wprowadza ona m.in. rygorystyczne normy emisji, jaką od 2020 r. muszą spełniać wszystkie urządzenia grzewcze wprowadzane do sprzedaży. Jak jednak pokazuje brak regulacji dla kominków i kóz, polskie prawodawstwo wciąż pozostaje w tej kwestii daleko w tyle za unijnym.

Co ważne, choć dyrektywa Ecodesign dotyczy nowych urządzeń grzewczych, wpłynie ona również na sytuację osób, które już mają w domu kocioł grzewczy, kominek czy kozę. Wymagania Ekoprojektu zostały bowiem uwzględnione w uchwałach antysmogowych, jakie obowiązują już w wielu regionach Polski.

– Czeka nas rewolucja kominkowa – zapowiada w rozmowie z Newserią Biznes Piotr Siergiej z PAS. – W 10 województwach już mamy uchwały antysmogowe, które definiują, jakim kominkiem możemy ogrzewać. Powinny to być kominki zgodne z tzw. Ekoprojektem, czyli emitujące bardzo niewielkie ilości zanieczyszczeń pyłowych. Jeżeli nie mamy takiego kominka w domu, to albo go wymienimy na zgodny z Ekoprojektem, albo doprowadzimy jego emisyjność do poziomu Ekoprojektu poprzez instalację elektrofiltrów w kominie.

Uchwały antysmogowe określają m.in., do kiedy posiadacze kotłów i kominków muszą dostosować je do wymogów dyrektywy Ecodesign, wymieniając urządzenie na nowe lub montując elektrofiltry. Uchwały wskazują też, od kiedy obowiązuje w danym regionie zakaz używania „kopciuchów” i spalania paliw stałych. W różnych województwach ustalono różne terminy, sięgające od 2022 r. do 2028 r. Szczegółowych ustaleń jest bardzo dużo, dlatego warto uważnie zapoznać się z uchwałą obowiązującą w naszym regionie (poręczną listę można znaleźć tutaj). Uchwały antysmogowe wprowadzono jak dotąd w następujących województwach:

 • dolnośląskim,
 • kujawsko-pomorskim,
 • lubuskim,
 • łódzkim,
 • małopolskim,
 • mazowieckim,
 • opolskim,
 • podkarpackim,
 • śląskim,
 • wielkopolskim.

Można się spodziewać, że w kolejnych latach przepisy dotyczące walki ze smogiem zostaną uchwalone także w pozostałych województwach.

PAS: urządzenia grzewcze do rejestracji tak jak samochody

Jeśli Polska ma spełnić normy wynikające z dyrektywy Ecodesign, konieczne będzie zintensyfikowanie działań służących walce ze smogiem. Żeby w tym pomóc, eksperci Polskiego Alarmu Smogowego przygotowali obszerną listę rekomendowanych działań, jakie ich zdaniem powinien podjąć rząd i parlament. Propozycje zostały w styczniu 2020 r. przekazane premierowi oraz ministrowi klimatu. Jeśli chodzi o ogrzewanie domów i mieszkań, najważniejsze z proponowanych zmian to:

 • ustalenie norm emisji dla kominków i kóz,
 • reforma programów Czyste Powietrze i StopSmog (uproszczenie procedur, zwiększenie zasięgu),
 • wsparcie finansowe przy wymianie kotłów dla najuboższych,
 • wzmocnienie systemu kontroli palenisk (m.in. dzięki finansowemu wspieraniu gmin przy tworzeniu straży gminnych).

[QUIZ] Czy wiesz, co cię truje? Sprawdź swoją wiedzę o smogu

Objęcie źródeł ciepła skuteczną kontrolą to według PAS jedno z najważniejszych zadań, ponieważ nawet najdoskonalsze przepisy nic nie dadzą, jeśli nie będą one przestrzegane. Jednym z ciekawszych pomysłów jest np. wprowadzenie obowiązku rejestracji urządzeń grzewczych w centralnym systemie, podobnie jak to ma miejsce w przypadku samochodów. Co więcej, urządzenia te raz w roku musiałyby przejść obowiązkowy przegląd dokonywany przez urzędników nadzoru budowlanego.

Autorzy raportu wskazują, że przegląd wraz z czyszczeniem komina już jest obowiązkowy (art. 62 Prawa budowlanego), jednak przestrzegania tego obowiązku nikt nie kontroluje, a więc często jest on ignorowany. Proponowane urzędowe kontrole pozwoliłyby nie tylko sprawniej wykrywać i likwidować „kopciuchy”, ale też zmniejszyć ryzyko pożaru lub zaczadzenia.

Smogowi winne piece, fabryki i samochody

Urządzenia grzewcze stosowane w naszych domach i mieszkaniach to główne, ale niejedyne źródła smogu. Eksperci PAS zwrócili też uwagę na spaliny generowane przez samochody oraz na niedostateczną kontrolę nad zakładami przemysłowymi. W przypadku pojazdów najwięcej zanieczyszczeń generują starsze modele, szczególnie te z silnikami Diesla. Jak podano w raporcie, w dużych miastach na tysiąc mieszkańców przypada ok. 700–800 aut, a ich średnia wieku to 12 lat.

– Wyzwaniem, i to chyba nawet większym niż likwidacja „kopciuchów”, jest walka z zanieczyszczeniem komunikacyjnym – ocenia Siergiej. – Pod tym względem nie jesteśmy nawet na początku drogi, bo jeszcze na nią nie weszliśmy. Walka z zanieczyszczeniem komunikacyjnym jest dopiero przed nami. Musimy wyrzucić samochody ze śródmieść dużych miast, bo to potężny czynnik zanieczyszczający aglomeracje.

Jeśli chodzi o smog emitowany przez kominy fabryczne, autorzy raportu proponują, żeby wprowadzić obowiązek ciągłego monitoringu zanieczyszczeń przemysłowych na koszt zakładów, a także zwiększyć kary za niezgłoszone lub nadmierne emisje. Jak na razie bowiem zakłady przemysłowe praktycznie nie są monitorowane, a ewentualne kary sięgają często zaledwie kilkuset złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Materiał oryginalny: Kominek do wymiany albo montaż filtrów. Ekspert: czeka nas rewolucja kominkowa! - RegioDom.pl

Komentarze 61

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
M

Uchwała antysmogowa dla województwa opolskiego została przyjęta 26 września 2017 r. Nie wprowadza ona zakazów odnośnie montowanych urządzeń na paliwa stałe. zakazuje się stosowania paliw złej jakości.

W województwie śląskim kominki zamontowane przed 1 września 2017 będą musiały być wymienione na spełniające normy lub wyposażone w filtry od 1 stycznia 2023 r

J
Jerzy.K

Jak nie wiadomo o co chodzi to na pewno chodzi o pieniądze (odnoszę się tylko do kominków!!!) .Aspekty smogu i tym podobne są tylko do nakręcania spirali aby wydrzeć pieniądze .Czytam tutaj ,że powstaną kolejne oszałamiające instytucje kontrolne (następni nawiedzeni ).Podsumuje ,w wielu krajach europejskich pali się drzewem ,brykietem ,oczywiście suchym a nawet w Austrii zauważyłem ,że wrzucają do kominka mokry i co???? ,Jest OK?. Fakt faktem ,że ludzie palą byle czym i tutaj należy za to surowo karać ale w kominkach (szczególnie z zamkniętą komorą spalania) już sobie byle czym nie można na to pozwolic bo bardzo szybko ulegnie destrukcji. Więc pytam ? Czy ktoś zrobił rozsądne badania ,czy też tak jak zawsze poszedł w.g klucza i paplania ustosunkowanych środowisk.

D
Do Opola

Mieszkam na obrzeżach miasta i chętnie dom ogrzeję gazem z sieci (z butli nie bo wychodzi o około 40% drożej) ale jak mam to zrobić jak sieć w tej części zabudowań nie istnieje? Rozbudowa sieci to również wielki znak zapytania...

O
Olesno
19 stycznia, 17:15, Gość:

Donoszę, że mój mąż zanieczyszcza powietrze, szczególnie po grochówce i co gorsze nie zamontował sobie elektrofiltrów.

Kobito doniosłaś na samą siebie, kto mężusiowi grochówki nagotował?? On biedny tylko przetwarza to, co mu podano :)

G
Gość
19 stycznia, 6:39, Gość:

Każdy kominek będzie ekologiczny jak będzie się palić dobrej jakości paliwem w przeciwnym wypadku żaden nawet najlepszy kominek nie pomoże jak włożymy mokre drewno lubcos innego ale te ekooszolomyomy nic nie kumają

To Eco urzędnicy { ministrowie , pinokio , maliniak }przeciw narodowi , co unia ustali to się godzą ,długopisem podpisując? Kopciuchy -taką nazwę rzucili ci urzędnicy ,bo to strach na ludzi ? A kto pali śmieciami ,plastikami to też bzdura urzędników? Do węgla się czepiali ,teraz do drewna ! Oszołomy ? Może niech napiszą ile kosztuje założenie gazu! Gazownia ok 2500 {zależy jak daleko przebiega linia z gazem},Geodeta 1000 {2 mapki}.Kierownik budowy 1000 ..dziennik budowy i opinia kominiarza 500 .Kocioł gazowy , są różne i ceny też załóżmy ok.3500 ,średniej jakości . Wykonawcy instalacji 3000, 4000 , 5000, załóżmy 3500,do tego rury odprowadzające spaliny ,parę stówek.Tak więc od 12 tysiaków albo i więcej dodać trzeba że co.trzeba przerobić ,A gaz drogi .Widzę że ci co mają podłączony gaz ,dogrzewają domy węglem ,drewnem !

E
Ewald
19 stycznia, 17:15, Gość:

Donoszę, że mój mąż zanieczyszcza powietrze, szczególnie po grochówce i co gorsze nie zamontował sobie elektrofiltrów.

Zakazać grochówki, są bardziej ekologiczne zupy.

A
Andy

Miliony m3 drewna gnije w puszczy wydzielając CO2. To ekoterrorystom nie przeszkadza.

P
Piter

W Bawarii dopuszczone jest ogrzewanie piecami na drewno (surowiec jak najbardziej odnawialny), nawet mają specjalne maszyny do produkcji drewnianych brykietów.

G
Gość
17 stycznia, 22:06, Gość:

ten ekoterroryzm staje sie niebezpieczny, musimy pogonić ta bandę ,

szykują nam piekło na ziemi dlaczego sie dajecie tak robić w bambuko

to jest jeden z etapów ich nowego świata, trzeba z nimi walczyć

17 stycznia, 23:50, Jan:

Masz rację. Wyskoczyli nie wiadomo skąd, nie wiadomo kto ich finansuje, a mieszają jak mało kto... I wszystko co było jest złe...

A arcybiskupa Jedraszewskiego to broniłeś czy hejtowales? Bo wyglada na to ze ma racje xD.

G
Gość

Donoszę, że mój mąż zanieczyszcza powietrze, szczególnie po grochówce i co gorsze nie zamontował sobie elektrofiltrów.

N
Niewolnik

Te ustalenia ekologiczne doprowadzą do powrotu gdzie będziemy mieli konie, dyliżanse, zamieszkamy w ziemiance bez prądu bo z węgla być nie może, bo atom niebezpieczny i świat się też z tego powoli wycofuje, z gazu też nie bo taka sama emisja CO2, świeczki nie będzie bo też dymi. Ale to wszystko w Polsce bo w Niemczech mają prąd z wydobycia węgla brunatnego który jest wiele razy gorszy od kamiennego, otwierają kolejną elektrownie węglową, w Anglii u[wulgaryzm]miają, kopalnie węgla kamiennego ... W Polsce jesteśmy gnębieni podatkami, zakazami, nakazami czy jesteśmy niewolnikami ?

G
Gość

A co z łodziami motorowymi które pływają po całej Holandii bez żadnej normy euro bez filtrów DPF i innych pseudoeko udziwnień

G
Gość

Nałożyć limit po ebanych projektów uni europejskiej

L
LGBT

Każde zdanie tego artykułu jest lepsze od poprzedniego. Pytanie do wszystkich: dlaczego wierzycie, że ekoterroryści nie zdobędą szerokiego parcia? Przecież idą za nimi konkretne pieniądze, więc tylko głupi się do nich nie przyłączy. Czy urzędnicy nas przed nimi uchronią, chociażby swoim zaniedbaniem czy lenistwem? Nie sądzę, myślę, że tylko czekają na jasny sygnał i zobaczycie jak będziecie przykręcać tablice rejestracyjne na piecach. Historia uczy, że bardzo szybko można nam 'dokręcić śrubę'. Czy ktoś pamięta jak przed kilku laty wysłano policję na drogi by z mandatów podreperować budżet? Za każdym krzakiem stała wtedy policja i to zadziałało. Teraz do policji przyszła nowa dyrektywa - usuwanie starych samochodów z dróg. Na szkoleniach tłumaczą za co można zabrać dowód, a główny nacisk kładzie się na ekologię. Kilka dni temu po Świdniku chodziły patrole straży miejskiej podpytując co tam słychać w piecu. Niby tylko dla oceny potrzeb opałowych ale wiadomo o co chodzi. To się już dzieje.

Pytanie do wnikliwych. Czy samochód 25 letni jest ekologiczny czy nie? Ja uważam, że przez sam wiek stał się ekologiczny bo przez 25 lat nikt nie zużył energii i surowców do zbudowania kolejnego.

T
The bille

Cała Skandynawia ogrzewa się drewnem i jest Ok ! Chyba że tylko polskie drewno śmierdzi ??!!

Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie