MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komentarze po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Radni, prawnik, działaczka i prezydent Szczecina - 23.10.2020

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Protest przed Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie - 22.10.2020
Protest przed Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie - 22.10.2020 Szymon Starnawski /Polska Press
Trybunał Konstytucyjny orzekł wczoraj, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Poprosiliśmy o komentarze.

Komentarze po wyroku TK w sprawie aborcji

ZOBACZ TEŻ:

Paweł Bartnik, radny PO w Radzie Miasta Szczecin:

- Ta decyzja w sprawie ustawy aborcyjnej jest decyzją złą i to z różnych przyczyn. Po pierwsze, że TK, który wydał ten wyrok jest, zdaniem wielu prawników, nielegalny. Wobec tego ta wczorajsza decyzja wprowadza jeszcze większy bałagan prawny w Polsce. Po drugie, że uderza w obywatelskie prawa kobiet. Te prawo, które do tej pory funkcjonowało, urodziło się ponad 20 lat temu, jako kompromis. Też wielu było przeciwko. Złamanie tego kompromisu bez jakiegokolwiek dialogu społecznego i wbrew wynikom badań opinii publicznej, to jest działanie przeciwko Polakom. A po trzecie – i to jest chyba najważniejsze – wprowadzenie tego typu zmian, które budzą tak wiele emocji w społeczeństwie, w momencie kiedy jesteśmy w najgorszym momencie w ciągu ostatnich 30 lat, w momencie pandemii koronawirusa, jest wywoływaniem prawie wojny domowej, a to jest działanie antypolskie. To działanie przeciwko Polsce, przeciwko nam wszystkim.

Dariusz Matecki, radny PiS w Radzie Miasta Szczecin:

- Mam takie zdanie, że wreszcie Polska nie będzie dopuszczać do zabijania niewinnych dzieci. Ponieważ dziecko nienarodzone, dziecko chore powinno być otoczone opieką Państwa i teraz ma zapewnioną wreszcie opiekę przez konstytucję. I sędziowie TK a nie politycy, zdecydowali, że nie może ustawa dopuszczać zabijania dzieci ze względu na ułomność, ze względu na chorobę, nie można dopuszczać do barbarzyńskich praktyk, które niegdyś wprowadzał w Polsce Adolf Hitler. Około tysiąca dzieci rocznie w Polsce było do tej pory zabijanych w ten sposób. Ja osobiście znam dwa przypadki ze Szczecina. To są moi znajomi. Lekarze mówili im, że mogą dokonać aborcji ze względu na uszkodzenie płodu, a te dzieci urodziły się zdrowe i do dzisiaj żyją. Nie mają żadnych chorób. Ile podobnych przypadków kiedy lekarz wskazał na uszkodzenie płodu a dziecko było zdrowe rzeczywiście było, nigdy się nie dowiemy. Ile dzieci zginęło niepotrzebnie, tego też się nigdy nie dowiemy. Nie wiem dlaczego w tej chwili są protesty pod siedzibami polityków, bo przecież to nie jest ich decyzja, a niezależnego TK. A jak mówiła pani poseł Gasiuk-Pichowicz 3 lata temu, nie można oceniać wyroków obecnego TK i czy są one zgodne z prawem czy nie. I że żaden obywatel nie powinien takiej oceny dokonywać. Wobec tego, pomimo że się z tym nie zgadzam, bo każdy obywatel może dokonywać oceny każdego sądu, opozycja, której liderką jest pani Gasiuk-Pichowicz , weźmie może sobie te słowa do serca.

ZOBACZ TEŻ:

Małgorzata Jacyna-Witt, radna PiS w sejmiku województwa zachodniopomorskiego:

- Nie wypowiadam się w tej sprawie. Jestem samorządowcem, a nie prawnikiem. Mogę coś powiedzieć o działalności w samorządzie, a nie wypowiadam się na tematy ideologiczne.

Włodzimierz Łyczywek, prawnik, Dziekan Izby Adwokackiej w Szczecinie

- To cholernie nieprzyzwoite, że w czasie pandemii rozstrzyga się takie kwestie. Do tego rozstrzyga się je przez TK, którego wartość jest zerowa jako instytucji konstytucyjnej. Ale jeżeli jest mowa o meritum, to powiem szczerze, że nie cenię sobie w ogóle tych sędziów TK, za wyjątkiem Kierysa. I orzeczenia tego trybunału nie mają dla mnie żadnego znaczenia. To fasadowa instytucja polityczna i nic więcej. A to orzeczenie sprowadzi na Polskę kłopoty wszędzie. Dlatego, że jest to najbardziej surowe, już nigdzie prawie nieznane w Europie prawo. Rząd z kolei powinien się w tej chwili zająć budowaniem hospicjów dla dzieci, które się będą teraz rodziły np. bez mózgu. W ogóle zajmowanie się ta sprawą dzisiaj jest niezrozumiałe. Ten dotychczasowy kompromis w sprawie aborcji był w jakimś sensie rozsądny. A teraz TK wydał zgodę na rodzenie dzieci, o których wiemy z góry, że za dzień, za tydzień, a może za miesiąc umrą. To jest bez sensu. Widać jak prawo idzie na pasku polityki i to jak pokazują wszystkie badania – mniejszości tego narodu. W tej sytuacji zacznie kwitnąć podziemie aborcyjne, a Polki będą wyjeżdżać do Niemiec i do Czech. Ale te zamożniejsze Polki, bo tylko je będzie na to stać. To jest chore!

Bogna Czałczyńska, pełnomocniczka Kongresu Kobiet:

Żaden polityk, ksiądz czy sędzia nie będzie rozporządzał życiem kobiet. Nie jesteśmy inkubatorami dla Waszych armii czy kościołów. Nie będziemy ratować dla Was ZUS-u, ani dbać o narodową czystość. Nie będziemy leczyć seksualnych obsesji patriarchatu i fundamentalistów. Jesteśmy świadome swoich praw i nie zgadzamy się na tortury. Będziemy protestować na tysiące różnych sposobów. Was czas się już kończy. I co najważniejsze - nie zostawimy kobiet samych.

Piotr Krzystek, prezydent Szczecina:

Co do zasady jestem przeciwnikiem aborcji. Uważam każdy taki przypadek za wielką tragedię. Zdaję sobie sprawę, że opinie w Polsce są podzielone, dlatego dotychczasowe rozwiązania ustawowe były pewnym akceptowalnym kompromisem. Z całą pewnością to nie jest dobry czas na zmiany. Nie wyobrażam sobie, jak można kobiety narażać na cierpienie, ból czy utratę zdrowia.

Zobacz także:

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Mieszkańcy stawiają znicze ...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Hanna Lis o bogatym facecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński