MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejowe inwestycje w regionie. Ich wartość to 7 miliardów złotych

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Na dworcu Szczecin Główny odbyło się spotkanie dotyczące inwestycji kolejowych na Pomorzu Zachodnim. W czasie spotkania była mowa o najważniejszych przedsięwzięciach dla naszego regionu. Okazją do pochwalenia się inwestycjami była wizyta Andrzeja Adamczyka, szefa resortu infrastruktury.

Sporo miejsca poświęcono zakończonej niedawno przebudowie stacji Szczecin Główny. Komunikację na stacji ułatwia przeszklony 150-metrowy łącznik nad peronem nr 3 oraz wyremontowana kładka, łącząca ul. Czarnieckiego z ul. Kolumba. Pasażerowie mają do dyspozycji windy, cztery z peronów na kładkę oraz jedną przy ul. Kolumba. Ostatnim przebudowanym peronem był peron nr 4. Został wydłużony o ponad 30 metrów, do 252 m.

- Odbiory końcowe zakończyły na przełomie marca i kwietnia. Mamy perony o pełnej dostępności dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Na każdy peron mamy schody, windy. Istotnym elementem jest połączenie ciągu komunikacyjnego do budynku dworca – mówił Ireneusz Merchel, prezes PKP.

ZOBACZ TEŻ:

Wiemy też jakie inwestycje są realizowane w naszym regionie. Ich wartość to 7 miliardów złotych.

- Modernizujemy połączenie do portu, ze względów gospodarczych jest to bardzo ważna inwestycja. Trwa modernizacja linii Szczecin – Poznań. – dodał prezes Merchel.

Efektem wspomnianej inwestycji będzie zwiększenie prędkości między Poznaniem a Szczecinem do 160 km/h. Skróci to czas przejazdu najszybszych pociągów o ok. 50 minut. Projekt "Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Poznań Główny – Szczecin Dąbie" to jedna z największych inwestycji w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Planowane do końca 2022 roku prace za ok. 4 mld zł.

Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców i ani jednego pociągu dojeżdżającego do miasta. Wstyd! Zobacz największe polskie miejscowości bez dostępu do kolei.

W tych dużych miastach w Polsce nie ma kolei. Tysiące mieszk...

Natomiast w ramach modernizacji połączenia kolejowego do portu w Szczecinie i Świnoujściu prace obejmą przebudowę około 100 km torów, trzy wiadukty i most. Planowana jest także elektryfikacja niektórych torów. Na stacji Szczecin Port wybudowanych zostanie 61 km torów, zmodernizowanych będzie 12 przejazdów kolejowo-drogowych, pojawi się 177 nowych rozjazdów (wszystkie będą ogrzewane elektrycznie, co umożliwi bezawaryjne działanie podczas niskich temperatur). W ramach prac na stacji Świnoujście wybudowanych będzie 34 km torów, zmodernizowanych zostanie 10 przejazdów, a wymienionych 108 rozjazdów. Zamontowane zostaną nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Minister Adamczyk był również w Babigoszczy, gdzie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych gmina przebudowała odcinek drogi dojazdowej do drogi powiatowej. Rządowe dofinansowanie inwestycji to ponad 540 tys. zł. Droga po przebudowie uzyskała status drogi publicznej, wzrosło też bezpieczeństwo jej użytkowników.

Zobacz również: Budowa nowego urzędu marszałkowskiego w Szczecinie. Powstaje nowa, ekologiczna siedziba. Zobacz zdjęcia!

Budowa nowej siedziby urzędu marszałkowskiego w Szczecinie

Budowa nowego urzędu marszałkowskiego w Szczecinie. Powstaje...

Polskie pociągi w ciągu jednego roku przewożą prawie 304 miliony pasażerów. Lepiej nie było od 15 lat! Co czwarty podróżny wyruszający w drogę, zaczyna lub kończy swoją podróż na jednym z 10 największych dworców. Które to? Zobacz w naszej galerii!

Co czwarty pasażer kolei tu był! Zobacz 10 największych stac...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński