Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny przetarg na remont starej sali koncertowej filharmonii. Co tam powstanie?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Magistrat zdecydował się na ogłoszenie kolejnego przetargu na „Przebudowę pomieszczeń po byłej filharmonii na salę sesyjną wraz z budową instalacji rozgłaszania dźwiękowego”. Ma być to pierwszy etap przebudowy zachodniego skrzydła Urzędu Miasta.

Nowa sala obrad powstanie najwcześniej za dwa lata. Sala ślu...

Przypomnijmy, w 2016 miasto wstrzymało remont pomieszczeń po starej filharmonii jak wówczas twierdził - z powodu zbliżającej się reformy oświaty, a tym samym całkowitej reorganizacji sytemu szkolnego w Szczecinie.

- W związku z reformą oświaty i kosztami z tym związanymi prezydent Szczecina Piotr Krzystek podjął decyzję o wstrzymaniu dwóch projektów inwestycyjnych – przebudowy sali po dawnej filharmonii szczecińskiej oraz modernizacji placu Armii Krajowej - informowało we wrześniu 2016 roku biuro prasowe magistratu i dalej tłumaczyło: - W związku z reformą, miasto będzie musiało przeznaczyć dodatkowe nakłady finansowe między innymi na ewentualne odprawy, remonty placówek i dostosowanie ich do uczniów i programów nauczania, a także na wszelkie koszty administracyjne, związane chociażby z wymianą pieczęci oraz tablic szkolnych. W opinii prezydenta wstrzymanie realizacji obu projektów pozwoli zabezpieczyć środki finansowe na sprawne przeprowadzenie reformy w Szczecinie.

Od czwartku szczecińską filharmonię można ułożyć z puzzli

Ale parę tygodni wcześniej (w 2016 roku) magistrat unieważnił przetarg na remont sali po byłej filharmonii.

Dlaczego?

Między innymi z powodu ceny. Na przystosowanie starej sali filharmonicznej (ponad 450 metrów kwadratowych powierzchni i wysokości prawie 7 metrów) dla potrzeb 31 radnych i przebudowę przyległych do niej pomieszczeń miasto chciało wydać prawie 8 mln zł. Wyliczyło sobie, że właśnie tyle będą kosztowały wszystkie zaplanowane prace. Ale wtedy budowlańcy ocenili, że to wszystko co urząd miasta chce zmienić, zbudować i przebudować będzie kosztowało o 63 procent więcej! Złożyli ofertę z kwotą prawie 13 mln zł.

Już wtedy sami radni dziwili się prezydentowi Krzystkowi, że chce wydać sporo pieniędzy na nową salę sesyjną dla 31 radnych, choć ta w której dotychczas obradują radni (sesje odbywają się tylko raz w miesiącu!) całkowicie im wystarcza.

- To jakiś skandal - mówili i proponowali prezydentowi, aby pieniądze na nową salę sesyjną przeznaczył na wybudowanie toalet w mieszkaniach komunalnych szczecinian.

ZOBACZ TEŻ: Dźwigozaury trafiły do... filharmonii w Szczecinie. Można je nawet kupić [ZDJĘCIA]

Dźwigozaury trafiły do... filharmonii w Szczecinie. Można je...

Po trzech latach jednak pomysł na nową salę jednak powrócił. Nadal w miejscu wielkiej sali koncertowej, gdzie mieściło się około 500 widzów, ma powstać sala sesyjna dla 31 radnych.

- Dotychczasowa sala koncertowa (tzw. sali nr 1019) stanie się salą sesyjną - informuje Piotr Zieliński z Centrum Informacji Miasta szczecińskiego magistratu, ale dodaje tez, że sala będzie mogła być wykorzystywana także przez stowarzyszenia, instytucje i grupy mieszkańców.

ZOBACZ TEŻ:

W wyremontowanym skrzydle budynku w bezpośrednim sąsiedztwie powstaną pomieszczenia Biura Rady Miasta. Dodatkowo udrożniona zostanie jedna z dwóch klatek schodowych (od strony ul. Felczaka), która obecnie nie spełnia wymagań drogi ewakuacyjnej. Dostęp dla osób niepełnosprawnych zapewniony zostanie przez windę, obsługującą trzy kondygnacje.
Jakie prace mają być wykonane?

Wykonawca ma zająć się demontażem sceny, zaplecza oraz boazerii naściennej. Ma też wykonać instalację elektryczną, oświetlenie, założyć sieć komputerową, sieć wodno-kanalizacyjną. Do tego ma "wyremontować" ściany i sufity, wykonać sufity podwieszane i nowy strop. Do zadań należeć tez będzie montaż fasadowej ściany szklanej wewnętrznej na profilach aluminiowych, a także
przebudowa wentylacji oraz montaż klimatyzatorów, ślusarki i stolarki drzwiowej.

Te wszystkie prace stanowią pierwszy etap przebudowy całego zachodniego skrzydła budynku. W drugim etapie ma zostać stworzona Sala ślubów w miejscu dotychczasowej sali sesyjnej. Inwestycja ma być połączona z rewitalizacją ogrodu przylegającego do sali, tak aby mogły się w nim odbywać ceremonie plenerowe.

- Odbędzie się to jednak dopiero po zakończeniu prac na pierwszym piętrze - podkreśla Piotr Zieliński.

Swoje oferty firmy mogą składać do 27 sierpnia.

Zgodnie ze specyfikacją przetargową na remont pierwszego pietra zachodniego skrzydła magistratu wykonawca będzie miał czas do 31 marca 2021 roku. A najważniejszym kryterium przy braniu pod uwagę ofert będzie cena (60 punktów na 100).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Filharmonia w Szczecinie zaświeciła na purpurowo [ZDJĘCIA]

Filharmonia w Szczecinie zaświeciła na purpurowo [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński