Kolejny etap wielkiej inwestycji w szczecińskim porcie, który ma zwiększyć jego konkurencyjność

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Inwestycja została dofinansowana ze środków UE z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko>>>
Inwestycja została dofinansowana ze środków UE z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko>>>Port Szczecin
Postęp prac modernizacyjnych w Basenie Kaszubskim to 65 proc. zaawansowania finansowego i 68 proc. rzeczowego. A to wszystko po to, aby do szczecińskiego portu mogły zawijać dwa razy większe jednostki niż dotychczas.

Celem jest zwiększenie możliwości portu w zakresie obsługi wszelkich ładunków, bo prace modernizacyjne toczyły lub toczą się na całym obszarze portu.

- A jeśli chodzi o Basen Kaszubski to tam przeładowywana jest głównie drobnica i ładunki masowe — zaznacza Jacek Cichocki, wiceprezes ds. infrastruktury Zarządu Morskich Portów Szczecin Świnoujście. - To więc szczególny dla nas odcinek prac.

A Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski zwraca uwagę, że jak ważna to inwestycja to sami przekonaliśmy się przez ostatni rok, kiedy dla Polski szalenie istotne stało się bezpieczeństwo energetyczne.

- To właśnie wojna w Ukrainie pokazała, jaką rolę odgrywają porty i ich możliwości przeładunkowe — mówił. - Choćby z przeładunkiem węgla, który odbywał się właśnie także w rejonie basenu Kaszubskiego.

Dodał, że te nowe, większe możliwości przeładunkowe to także nowe perspektywy dla gospodarki, to wzmocnienie przemysłu, czy też nowe możliwości w dobie kryzysów.

- Pogłębianie portu mamy już za sobą — opowiadał. - Teraz przyszedł czas na kanały i baseny, aby cały port sprawnie funkcjonował.

- A że poprawa dostępu do portu w rejonie Basenu Kaszubskiego było sporym wyzwaniem świadczy fakt, że to teren gdzie przez lata, od II wojny światowej nie było żadnych inwestycji, modernizacji i co najgorsze nie było dokumentacji technicznej tych odcinków — opowiadał Jacek Cichocki.

- Stąd pewne niespodzianki w czasie trwania robót — mówił Mateusz Juszkiewicz, kierownik projektu z ramienia ZMPSŚ, który zaznaczył, że teraz w porcie prace obejmują przebudowę najbardziej wykorzystywanych nabrzeży w rejonie masowym tj. Katowickiego i Chorzowskiego. Wraz z nimi zostaną również przebudowane nabrzeża Chorzowskie-Uskok oraz Gliwickie Uskok. W ramach prac w projekcie przewidziano również zalądowienie Basenu Noteckiego i budowę Nabrzeża Zamykającego, a także budowę Nabrzeża Dąbrowickiego wraz z przystanią dalbową długości niemalże 290 m, obudowę narożników Wysp Ostrów Mieleński i Mieleńska Łąka oraz pogłębienie akwenu Basenu Kaszubskiego do głębokości 12,5 m.

- Najbardziej zaawansowane prace są teraz na nabrzeżach Dąbrowieckim oraz Gliwickim-Uskok gdzie roboty wykonano w niemal 100 procentach — podkreślał Juszkiewicz. - Całkowicie został zamknięty Basen Notecki — trwają prace zasypowe niecki Basenu.

- I to wszystko musi być wykonane przy normalnej pracy portu — podkreślał przedstawiciel wykonawcy robót.

Koszt projektu to blisko 223 mln zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków UE z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w kwocie 150,2 mln zł.

Po zakończeniu inwestycji do portu Szczecin będą mogły zawijać jednostki z ładunkiem 45-50 tys. ton na burcie i zanurzeniem 11 m. A to będą dwa razy tak duże jednostki, jakie wpływały do portu dotychczas — podkreślał Juszkiewicz.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie