Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne badania Odry nie wykazują poprawy stanu rzeki. Specustawa ureguluje kwestię zrzutu ścieków

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
PAP
PAP
Woda w Odrze została skażona pod koniec lipca
Woda w Odrze została skażona pod koniec lipca Archiwum GS24.pl
Według informacji podanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poziom zasolenia Odry nie wzrasta. Sytuacja w rzece nie ulega jednak poprawie. Przygotowana została już rządowa specustawa, która wprowadzi wiele istotnych zmian m.in. w gospodarce ściekami.

Temat Odry poruszono w czasie obrad sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Dotychczasowe działania głównego inspektoratu ochrony środowiska ws. wyjaśnienia okoliczności katastrofy ekologicznej w Odrze przedstawiła Małgorzata Marciniewicz-Mykieta, zastępca dyrektora departamentu monitoringu środowiska GIOŚ.

- Badania wód Odry prowadzone w ostatnim czasie nie wykazały odchyleń od obserwowanych w ciągu ostatnich 30 lat wartości. Duże wahania stężeń są obserwowane w Odrze i są one związane z warunkami hydrologicznymi, jak i charakterem zrzutów przemysłowych. Z pewnością na przebieg tego parametru w okresie od sierpnia 2022 r do stycznia 2023 r. miały wpływ warunki pogodowe – nawalne deszcze, długo utrzymujące się wysokie temperatury i niski stan wód – mówiła o poziomie zasolenia Marciniewicz-Mykieta.

Dodała, że badanie prowadzone są w 20 punktach wzdłuż całego biegu Odry oraz na kanałach i głównych dopływach rzeki. Próbki pobierane są dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i czwartki. Wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska prowadzą badania kontrolne firm, które posiadają pozwolenia wodnoprawne na dokonanie zrzutów do Odry. Przeprowadzono ponad 300 kontroli i nie stwierdzono, że sytuację w Odrze spowodowało działanie konkretnego, kontrolowanego zakładu.

Grozi nam ponowny zakwit glonów

Mimo tego, że wzrost zasolenia jest wykluczany, to jednak utrzymujące się stężenie również nie jest dobrą informacją. Od sierpnia ilość zrzutów nie zmniejszyła się, a stan rzeki nie uległ poprawie.

- Stan chemiczny i ekologiczny wody jest zły. Nic się nie zmieniło, ponieważ do Odry cały czas wpływają zanieczyszczenia. Stan jest bardziej stabilny niż wcześniej, ale to jest wynikiem pory roku, bo mamy niskie temperatury - tłumaczy w rozmowie z "Głosem" prof. dr hab. inż. Robert Czerniawski, dyrektor Instytutu Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Uniwersytet Szczeciński od kilku miesięcy prowadzi badania Odry na odcinku od Nowej Soli do Zalewu Szczecińskiego. W Odrze wciąż obecne są złote algi, których toksyny spowodowały masowe śnięcie ryb na przełomie lipca i sierpnia. Wraz ze wzrostem temperatur ponownie dojdzie do zakwitu glonów.

- Czekają na lepsze warunki, aby móc intensywnie się rozmnażać - przestrzega profesor Czerniawski.

Specustawa jest gotowa

Ustawa wskazuje działania, które mają pomóc w rewitalizacji Odry po ubiegłorocznej katastrofie. Jej projekt wciąż czeka jednak na wpis do porządku obrad rządu. W myśl ustawy planowane są liczne inwestycje związane z modernizacją gospodarki wodno-ściekowej. Wśród planowanych prac jest budowa 18 nowych oczyszczalni ścieków i modernizacja ponad setki już istniejących.

- W odniesieniu do miejscowości położonych w dorzeczu Odry, które nie spełniają dyrektywy ściekowej, przygotowaliśmy inwestycje dotyczące budowy 2121 km nowej sieci kanalizacyjnej oraz modernizacji 236 km - mówił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Mówił też, że w nowych regulacjach wprowadzone zostaną zmiany w systemie opłat za usługi wodne, które mają doprowadzić do zmniejszenia zrzutów. W strukturze Wód Polskich powstanie inspekcja wodna, która będzie miała charakter operacyjno-kontorlno-rozpoznawczy. Na wszystkie działania zaplanowano przeznaczyć aż 1,2 miliarda złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński