Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolej chce zmienić dworzec. Ale nie przed finałem regat [wideo]

Marek Jaszczyński
Miejmy nadzieję, że goście, którzy przyjadą na finał regat koleją będą dobrze wspominali Szczecin niezależnie od tego, co zobaczą na dworcu.
Miejmy nadzieję, że goście, którzy przyjadą na finał regat koleją będą dobrze wspominali Szczecin niezależnie od tego, co zobaczą na dworcu. Sebastian Wołosz
Spółka PKP SA ogłosiła przetarg na wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego dla przebudowy dworca Szczecin Główny. Firma nie zamierza jednak odświeżyć obiektu przed przyjazdem gości na finał regaty The Tall Ship's Races.

To kolejny krok do przebudowy dworca. Program funkcjonalno-użytkowy to opracowanie opisujące zamówienie, którego przedmiotem jest zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych. Szacuje się, że koszt remontu naszego dworca to 140 mln złotych.

- W związku z przygotowywaną kompleksową modernizacją dworca Szczecin Główny, do czasu jej rozpoczęcia, poza bieżącymi pracami eksploatacyjnymi, nie planujemy zmian na obiekcie - mówi Tomasz Kowalski z biura prasowego Polskich Kolei Państwowych S.A. - Procedurę wyłonienia wykonawcy projektu i przebudowy dworca chcemy rozpocząć w okolicach I lub II kwartału 2014 roku (w zależności od przebiegu prac nad projektem funkcjonalno-użytkowym i studium wykonalności). Przygotowywana inwestycja to gruntowna przebudowa dworca Szczecin Główny. Szczegóły poznamy na etapie wykonywania projektu przebudowy.

Jak będzie wyglądał dworzec po przebudowie?

- Dziś możemy powiedzieć, że budynek wraz z tunelem i peronami ulegną diametralnemu przeobrażeniu - mówi Kowalski. - Wykonana zostanie zupełnie nowa elewacja, zadaszenie, znacznie zmieni się wnętrze budynku. Wymienione zostaną wszystkie instalacje, obiekt zostanie całkowicie przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych.

Przypomnijmy, że w 2012 roku w badaniu przeprowadzonym przez Dom Badawczy Maison przepytano pasażerów o stan polskich dworców. Ankieterzy pytali pasażerów o wygląd i wygody dworca, systemy informacji, kompetencję i zaangażowanie pracowników oraz komunikację z dworcem. Spośród ośmiu dworców jedynie dwa zostały ocenione pozytywnie: to obiekty w Białymstoku (zyskał 85 punktów) i Lublinie (73 punkty).

Najniższą ocenę spośród ośmiu dworców uzyskał Szczecin, tylko 4 punkty, co podyktowane zostało przede wszystkim brakiem jakichkolwiek ocen pozytywnych. Pozytywnie oceniona została jedynie obecność taksówek na dworcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński