MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kodeks pracy 2022. Pensja minimalna, work-life balance, więcej urlopu dla ojców – te zmiany mają wejść w prawie pracy 2022 roku?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Dyrektywa work-life balance, praca zdalna. Co jeszcze zmieni się w Kodeksie pracy?
Dyrektywa work-life balance, praca zdalna. Co jeszcze zmieni się w Kodeksie pracy? Unsplash.com
Kodeks pracy to zbiór przepisów regulujących prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracownika. W roku 2022 czeka nas sporo zmian w prawie m.in. ze względu na Polski Ład, ale także dyrektywę unijną dotyczącą work-life balance i konieczność uregulowania pracy zdalnej w Kodeksie pracy. Piszemy o przepisach, które mają zostać wprowadzone w prawie pracy w 2022 roku.

Minimalne wynagrodzenie, handel w niedziele, przepisy BHP – to tylko niektóre z zagadnień, jakie wchodzą w zakres prawa pracy.

Za rozwiązania i koordynację zadań w zakresie indywidualnego i zbiorowego prawa pracy oraz przygotowywanie rządowych projektów nowelizacji Kodeksu pracy i innych projektów ustaw z zakresu prawa pracy, odpowiada w Polsce Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

W 2022 roku w Kodeksie pracy zaplanowano:

  • Podniesienie płacy minimalnej,
  • Zmiany w ilości dni urlopu,
  • Wdrożenie dyrektywy work-life balance,
  • Uregulowanie pracy zdalnej,
  • Wyrównanie luki płacowej.

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej

Od 1 stycznia 2022 roku minimalna pensja miesięczna to 3010,00 zł brutto. Jest to kwota ze składkami ZUS, natomiast bez zaliczki na podatek dochodowy, który od Nowego Roku 2022 nie będzie odprowadzany od minimalnego wynagrodzenia.

Wraz z minimalną pensją, wzrasta także minimalna stawka godzinowa, która wyniesie po Nowym Roku 19,70 zł brutto. Z tych wartości bezpośrednio wynika wysokość dodatku za pracę w nocy. W styczniu będzie on najwyższy i wyniesie 3, 96 zł, a w sierpniu i we wrześniu, najniższy – 3, 42 zł.

Zmiany w wymiarze urlopu

Rząd rozmawia o ujednoliceniu ilości dni urlopu wypoczynkowego dla wszystkich pracowników, bez względu na ich staż pracy. Obecnie, zgodnie z art. 154 Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:

  • 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Planowana nowelizacja Kodeksu pracy, która może wejść w życie w roku 2022 ma znieść konieczność osiągnięcia 10 letniego stażu pracy do osiągnięcia 26 dniowego urlopu.

Wdrożenie dyrektywy UE work-life balance

Dyrektywa Unii Europejskiej z 2019 roku obejmuje minimalne wytyczne skierowane na równość kobiet i mężczyzn pod względem szans na rynku pracy i traktowania w miejscu pracy poprzez ułatwienie pracownikom godzenia życia zawodowego z rodzinnym. Państwa członkowskie powinny zaadaptować ją do sierpnia 2022 roku.

Zmiany, które mają wejść w 2022 roku dotyczą głównie urlopu ojcowskiego w wymiarze do 4 miesięcy, zupełnie niezależnego od urlopu matki oraz umożliwienia pracownikom elastycznej organizacji czasu pracy, co ma wesprzeć łączenie obowiązków domowych z rodzinnymi.

Uregulowanie pracy zdalnej

Praca zdalna nie jest regulowana przepisami Kodeksu pracy, a prace nad projektem ustawy trwają już od miesięcy. Przyjęcie projektu przez Radę Ministrów było zaplanowane na IV kwartał 2021 rok, co wciąż w niezmienionym statusie widnieje w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

W listopadzie 2021 połączono dwie nowelizacje tj. dotyczącą pracy zdalnej oraz weryfikowania rzeźwości pracowników, aby przyspieszyć ich wdrożenie. Możemy się więc spodziewać, że praca zdalna pojawi się wkrótce w Kodeksie pracy. Projekt ustawy zakłada m.in. ustalenie miejsca wykonywania pracy zdanej czy przepisy BHP.

Wyrównanie luki płacowej

Planowana reforma ma na celu wprowadzić równość w wynagrodzeniach dla osób pełniących te same funkcje bez względu na płeć, rasę czy wyznanie. Nierówności na tym tle, będą mogły być zgłaszane do sądu pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński