Dane są nieubłagane. Na nowotwory umiera co roku 14 tys. pań. Główną przyczyną jest późne wykrycie choroby. Niestety w przypadku raka szyjki macicy i raka jajnika początkowe stadia nie dają charakterystycznych objawów - co utrudnia ich rozpoznanie. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne i wizyty u ginekologa, nawet jeżeli kobieta nie odczuwa żadnych objawów.
Jak informuje prof. Mariusz Bidziński, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Ginekologii Onkologicznej, ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w diagnostyce i terapii chorób onkologicznych, ale konieczne są zmiany organizacyjne, by z nowoczesnego leczenia mogli skorzystać wszyscy chorzy. Eksperci pokładają nadzieję w Krajowej Sieci Onkologicznej, która obejmie 243 szpitale, czyli około 25 proc. placówek lecznictwa zamkniętego.
- Mamy w tej chwili od 160 do 170 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory rocznie. Przy 243 szpitalach, z dużą liczbą łóżek, żaden chory nie powinien czekać dłużej na hospitalizację niż dwa-trzy tygodnie - zapewnia profesor Bidziński.
Wrzesień jest Miesiącem Świadomości Nowotworów Ginekologicznych. O czym, w związku z tym, warto przypomnieć? O tym, że badania profilaktyczne mogą uratować życie. Zbyt wiele kobiet zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy objawy są już wyraźne, co często oznacza zaawansowane stadium choroby
Jakie badania i jak często należy wykonywać? Zaleca się badanie cytologiczne co trzy lata (bezpłatnie dla kobiet w wieku 25-64), a mammografię co dwa lata (bezpłatnie dla pań od 45. do 74. roku życia). Niezbędne są też wizyty u ginekologa. Są wręcz niezbędne, jeśli kobieta ma nieprawidłowe krwawienia, zwłaszcza po menopauzie. Pierwszym symptomem raka szyjki macicy mogą być plamienia przy współżyciu, czy po wysiłku fizycznym. Rak trzonu macicy również objawia się krwawieniami. Z kolei rak jajnika jest bardziej podstępny – symptomy takie jak wzdęcia, uczucie pełności w brzuchu czy powiększenie obwodu brzucha są niespecyficzne i często mylone z problemami gastrycznymi. Dlatego wszelkie niepokojące objawy powinny być konsultowane z ginekologiem.
Zdaniem ekspertów, w ostatnich latach wzrosła liczba zachorowań na raka endometrium. Na ten nowotwór zapada co roku ponad 6 tysięcy Polek. Jednym z głównych powodów jest otyłość. Dodatkowymi czynnikami ryzyka są: nadciśnienie, cukrzyca i brak aktywności fizycznej. Rak trzonu macicy najczęściej rozwija się u kobiet po menopauzie. Ważne jest więc, by w tym okresie regularnie odwiedzać ginekologa.
Szansą dla polskich pacjentów z nowotworami jest też Krajowa Sieć Onkologiczna. Ma powstać w kwietniu 2025 r. Sieć obejmie 243 szpitale, czyli około 25 proc. procent wszystkich placówek w kraju. To są szpitale, które wykonują wysoką liczbę procedur onkologicznych na odpowiednim poziomie, na przykład w przypadku raka endometrium leczą rocznie minimum 60 pacjentek, a z rakiem jajnika – 30. System nadal będzie korzystał ze wsparcia mniejszych szpitali, które będą wykonywały np. część diagnostyki, ale nie będą planowo leczyć chorych onkologicznych.
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?