Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobieta Przedsiębiorcza. Współpraca daje więcej

MAREK RUDNICKI
Jolanta Janik jest osobą skromną, a jednocześnie dynamiczną i walczącą jak lew, gdy chodzi o osoby niepełnosprawne.
Jolanta Janik jest osobą skromną, a jednocześnie dynamiczną i walczącą jak lew, gdy chodzi o osoby niepełnosprawne. Fot. Przemysław Mamot
Kolejną kandydatką do tytułu jest Jolanta Janik, która życie poświęciła pomaganiu osobom niepełnosprawnym.

Jolanta Janik w lutym br. ponownie została wybrana przewodniczącą Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koła w Kamieniu Pomorskim. Stało się to niemal w rocznicę chwili, gdy 15 lat temu utworzyła koło w Kamieniu Pomorskim.

Trzy lata później zaczął działać ośrodek, który od tamtej pory znacznie rozszerzył swoją działalność.

- Gdy rozmawialiśmy rok temu na temat budowy nowego, dopiero zaczynał być wznoszony, a dziś stoi już stan surowy - mówi nie bez dumy. - We wrześniu planujemy jego otwarcie. Bardzo się z tego cieszę.

Pani Jolanta jest osobą niezwykle dynamiczną, ale i też bardzo skromną. Mimo, że całe życie poświęciła osobom niepełnosprawnym, które bardzo dużo jej zawdzięczają.

- Nie zrobiłam tego sama - zastrzega się. - Ogromna zasługa w tym, co robię, jest po stronie rodziców dzieci, którzy bardzo mi we wszystkim pomagają. Wszelka inicjatywa jest wynikiem analizy oczekiwań sporej grupy osób i ich niezwykłej wrażliwości na potrzeby dzieci z wieloraką niepełnosprawnością.
Tworzenie ośrodka przed laty nie było proste. Pomogła w tym zarówno przychylności starostwa i urzędu miejskiego, jak i wielu osób prywatnych. Na początek ośrodek otrzymał dwa budynki, które nadawały
się jednak nie do rozpoczęcia działalności, a do remontu generalnego. Na szczęście udało się zdobyć sponsorów i pieniądze.

- Remont nie był przeszkodą do realizacji naszych planów, bo tym były dla nas i dla mnie edukacja, a przede wszystkim integracja w społeczeństwie osób z niepełnosprawnością intelektualną - opowiada.

Budynki dziś są własnością Stowarzyszenia. Utworzono w nich w 1999 r. Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczy, w rok później Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Punkt Wczesnej Interwencji.

Obecnie edukowanych jest 120 podopiecznych objętych wielokierunkowym działaniem rehabilitacyjnym. Nad edukacją i opieką czuwa 80 osobowa wyspecjalizowana kadra. W ubiegłym roku pani Jolanta zainicjowała pierwszy pilotażowy projekt, który miał na celu aktywizację społecznozawodową osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki temu przedsięwzięciu osoby niepełnosprawne mogły uczestniczyć w praktykach oraz przygotowaniach zawodowych.

- W tym roku podjęliśmy pierwszy, dla nas pilotażowy projekt zatrudnienia osób niepełnosprawnych w ośrodku - opowiada. - O dofinansowanie wystąpiliśmy do Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Chcemy na początku zatrudnić 10 podopiecznych, a jak sprawdzi się idea, w co głęboko wierzę, to kolejne.

Zasady głosowania
W plebiscycie Kobieta Przedsiębiorcza 2011 głosujemy za pośrednictwem SMS oraz oryginalnych kuponów wyciętych z gazety. Kupony przynosimy do redakcji lub wysyłamy pocztą na adres: "Głos Szczeciński", Nowy Rynek 3, 71-875 Szczecin.

SMS przesyłamy na nr 71466 o treści: GS.KP.xx gdzie xx to numer kandydata z listy, np. GS.KP.89. Koszt SMS-a 1,23 zł z VAT. Jedna osoba może przesłać dowolną ilość SMS.

Regulamin plebiscytu, najbardziej aktualne wyniki oraz nazwiska wszystkich kandydatek z przydzielonymi im numerami do głosowania za pośrednictwem SMS na www.gs24.pl/kobieta

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński