MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kobiece nowotwory - jak je przechytrzyć?

Anna Olejniczak
polskapress
Rak piersi jest najczęściej atakującym kobiety nowotworem złośliwym. Odsetek zachorowań wzrasta zwłaszcza wśród pań, które ukończyły 35 rok życia, dlatego tak ważna jest tu profilaktyka. Wczesne wykrycie niepokojących zmian umożliwia podjęcie odpowiednich działań i daje szansę na całkowite wyleczenie. Nie czekajmy więc z wizytą u lekarza do momentu, w którym zaczynamy się źle czuć.

Badania profilaktyczne, które mogą uratować nam życie, to USG piersi, mammografia i cytologia. Co powinnyśmy o nich wiedzieć?

Badania USG piersi

Ich regularne wykonywanie jest zalecane zwłaszcza młodym kobietom. Jest całkowicie bezbolesne i skutecznie umożliwia sprawdzenie, czy w tkance nie pojawiły się niepokojące zmiany.

Mammografia
Jednym z najważniejszych badań profilaktycznych u kobiet dojrzałych jest mammografia. To nieinwazyjne badanie jest radiologiczną metodą analizy sutka, umożliwiającą wykrycie zmian nowotworowych w niemal 80% przypadkach. Zwykle guzy piersi osiągają średnicę ok. 1 cm w ciągu 7-8 lat. Mammografia jest w stanie wykryć zmiany na 2 do 4 lat, zanim staną się one wyczuwalne. – mówi dr Wojciech Kuziemski, radiolog z Kliniki INVICTA w Gdańsku.

Badanie mammograficzne wykonuje się w pozycji stojącej, pierś jest umieszczana pomiędzy dwiema powierzchniami aparatu. Dla niektórych kobiet nie jest to przyjemny moment, ale warto pamiętać, że trwa tylko parę sekund, a pozwala na bardzo dokładną ocenę stanu naszego zdrowia. Najlepiej jest wykonać badanie pomiędzy 5 a 12 dniem cyklu miesiączkowego – w tym okresie piersi są najmniej bolesne. Ważne jest także to, by w dniu badania nie stosować środków chemicznych w okolicach piersi, takich jak mleczka kosmetyczne, dezodoranty czy perfumy – mogą one bowiem zaburzyć obraz badania i niekorzystnie wpływać na wiarygodność uzyskanego wyniku.

Rak szyjki macicy

To drugi z najczęściej występujących nowotworów złośliwych narządów rodnych. Najbardziej narażone na jego atak są kobiety pomiędzy 40-45 rokiem życia. Ponieważ we wczesnym stadium nowotwór ten nie daje żadnych objawów, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań cytologicznych.

Cytologia

Badanie cytologiczne odbywa się podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym. - Polega na ocenie mikroskopowej pobranych wcześniej komórek nabłonka wyściełającego szyjkę macicy. Na podstawie analizy można wykryć nie tylko nowotwory w zaawansowanym stadium, ale także stany przednowotworowe. I oczywiście odpowiednio wcześnie zareagować. – wyjaśnia dr Marta Błaszczak, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Gdańsku.

Kiedy?

Kobiety, które prowadzą aktywne życie seksualne, powinny wykonywać badania cytologiczne co trzy lata. Jeśli jednak w rodzinie występowały przypadki zachorowań na raka szyjki lub też pacjentka jest nosicielką wirusa HIV - badania takie powinny być wykonywane częściej. Panie, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego, powinny przebadać się po skończeniu 25 roku życia.

- Na kilka dni przed badaniem należy powstrzymać się od stosowania leków i globulek dopochwowych oraz irygacji pochwy. Co 24 godziny przed badaniem pacjentka powinna powstrzymać się od stosunków seksualnych, a w przypadku stwierdzonych stanów zapalnych dróg rodnych zaleca się ich wyleczenie przed pobraniem wymazu. Ważne, by badanie nie było wykonywane podczas miesiączki. - uzupełnia dr Błaszczak.

Wiele badań profilaktycznych można wykonać w ramach programów realizowanych we współpracy z NFZ, pacjentki nie poniosą wtedy żadnych kosztów.

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kobiece nowotwory - jak je przechytrzyć? - Strona Kobiet

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński