Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koalicja Obywatelska z woj. zachodniopomorskiego o podwyżkach cen gazu i prądu. Co zakłada ich projekt ustawy?

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Inflacja, podwyżki, drożyzna... Tak zachodniopomorscy posłowie Koalicji Obywatelskiej podsumowali we wtorek mijający rok. Jaki będzie następny? Trudny.

- Przed przyjściem na spotkanie z państwem stanęłam w kolejce osób, które przyszły dziś do gazowni reklamować rachunki za gaz - twierdzi posłanka Magdalena Filiks. - Krzyki, płacz, niedowierzanie. Taka jest reakcja tych ludzi, kiedy się dowiadują, że nie ma żadnej pomyłki. Że tyle trzeba zapłacić. Że w tym miesiącu nie wystarczy na wykupienie leków w aptece.

To dlatego tematem wtorkowej konferencji prasowej zorganizowanej przez posłów KO były podwyżki cen gazu. Spotkanie odbyło się na ul. Tama Pomorzańska w Szczecinie, przed biurem PGNiG. Zdaniem parlamentarzystów, m.in. właśnie ta firma odpowiada za wzrost cen.

- Otrzymaliśmy informacje, że niektóre spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkańców mają zapłacić za gaz nawet o 500 proc. więcej! - przyznał poseł Arkadiusz Marchewka. - Tak jest na przykład na ul. Pocztowej w Szczecinie.

Zdaniem posłów opozycji, rząd nie chroni najuboższych mieszkańców przed obciążeniami. Tą podwyżką doprowadzi też do ruiny osoby mające zarejestrowaną działalność gospodarczą w mieszkaniach i drobnych przedsiębiorców.

- Dlatego przygotowaliśmy ustawę, która uchroni Polaków przed drożyzną - tłumaczy poseł Sławomir Nitras. - I może być kołem ratunkowym dla rządu. O ile, tym razem, posłucha opozycji.

Przygotowany przez KO projekt ustawy jest już złożony w Sejmie - posłowie spotykają się po przerwie świątecznej w przyszłym tygodniu.

- Poza tym jesteśmy w trakcie tworzenia drugiej ustawy, która dotyczyć będzie producentów - podkreśla poseł Nitras. - Jeśli zostanie przyjęta, ułatwi firmom dalsze funkcjonowanie.

Przypomnijmy, że rzecznik rządu Piotr Müller tłumaczył powody wzrostu cen gazu. Są dwie główne przyczyny tego stanu.

- Z jednej strony jest to dyktat cenowo-gazowy Rosji, a z drugiej polityka klimatyczna UE i koszty zakupu tzw. pakietów emisji CO2 - powiedział.

Doradził też, by klienci indywidualni, którzy otrzymali podwyżki cen gazu o kilkaset procent, jak najszybciej zgłosili się do operatora, by ten zaczął stosować wobec nich taryfę dla klientów indywidualnych.

- Wtedy nie trzeba będzie płacić tych podwyższonych rachunków. - mówił.

Piotr Müller podkreślił, że niektóre wspólnoty mieszkaniowe dotychczas stosowały taryfę dla klientów biznesowych, ponieważ w przeszłości różnica w wysokości między taryfą dla tych klientów a klientów indywidualnych nie była wysoka.

ZOBACZ TEŻ:

Inauguracja Młodzieżowego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego

Młodzieżowy Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego zainguro...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński