MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kluby muzyczne w Szczecinie prawie rok czekają na wznowienie normalnej działalności

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Kluby w Szczecinie. W większości zamknięte niemal od roku. Niektóre otworzyły się w tym czasie tylko na chwilę
Kluby w Szczecinie. W większości zamknięte niemal od roku. Niektóre otworzyły się w tym czasie tylko na chwilę Sebastian Wołosz
Niektóre są nieczynne od marca, inne przez kilka miesięcy działały jako kawiarnie lub restauracje. Jednak śmiało można powiedzieć, że właściciele klubów muzycznych i dyskotek najbardziej odczuwają skutki wprowadzonych przez rząd obostrzeń. Choć w innych miastach pojawił się bunt, to w naszym mieście nikt nie odważył się jeszcze na otwarcie i wznowienie działalności.

Od prawie roku przychody wielu szczecińskich lokali wynoszą okrągłe zero. Nie zwalnia to jednak ich właścicieli od ponoszenia co miesięcznych kosztów, które w zależności od powierzchni lokalu wynoszą od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oprócz opłat czynszowych składają się na to raty kredytów, stałe opłaty dla ZAIKS i ZPAV.

Wszyscy jednak czekają na wznowienie działalności, dzięki której będzie można na nowo organizować imprezy i koncerty. W tym momencie jedynym wsparciem mogą być środki płynące z budżetu państwa

- Finansowanie uzyskane z Fundusz Wsparcia Kultury umożliwi wznowienie działalności sali koncertowej w holu budynku po kinie Kosmos po aktualnie trwającej przerwie związanej z obostrzeniami sanitarnymi. W związku z pandemią COVID-19 w roku 2020 odbyły się zaledwie dwa z kilkudziesięciu koncertów, które mieliśmy zaplanowane od momentu ukończenia adaptacji sali. Jeżeli sytuacja wróci do "normy", za jaką uchodzi obecnie możliwość wpuszczenia 50% publiczności, to wiosną będziemy grać nawet 3-4 razy w tygodniu - informują właściciele sali koncertowej w dawnym kinie Kosmos.

W ubiegłym weekend na chwilę otworzyła się dyskoteka w Koszalinie. Zanim chętni trafili do środka, musieli wystać swoje w kolejce. Wchodzącym mierzona była temperatura, każdy miał mieć maseczkę ochronną, a do tego klienci musieli wypełnić deklarację wstępu do partii Strajku Przedsiębiorców, bo właśnie w taki sposób koszaliński klub zachęcał na swoim profilu facebookowym do przybycia.

ZOBACZ TEŻ:

- Wszystkich naszych dotychczasowych klubowiczów zapraszamy na budowanie struktur Partii Strajk Przedsiębiorców. Weź udział w nowym ruchu partyjnym! Udział w spotkaniu - płatny - 20 zł/os. Ważne - działamy zgodnie z zaleceniami Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zabierzcie ze sobą maseczki! Każdy członek wydarzenia przy wejściu proszony będzie o wypełnienie deklaracji wstępu do Partii Strajku Przedsiębiorców. Deklaracje należy mieć cały czas przy sobie oraz nie zgubić jej do kolejnego "spotkania" - działają one na zasadzie biletu wstępu na spotkanie - mogliśmy przeczytać w zapowiedzi wydarzenia.

Na miejsce przybyli przedstawiciele sanepidu w asyście policji. Sporządzono protokół, postępowanie jest w toku. Decyzje o ewentualnych karach finansowych, w myśl aktualnych obostrzeń dotyczących zamknięcia tego typu lokali i zakazu zgromadzeń, zapadną później. Zaznaczyć zależy, że każdemu przedsiębiorcy, który złamie zakaz, może grozić kara w wysokości do 30 tysięcy zł.

W Szczecinie na otwarcie nie zdecydował się żaden z właścicieli lokalu. Po pierwszym lockdownie część lokali działało w nowych warunkach sanitarnych, zgodnie z zaleceniami rządu oraz GIS, klienci musieli zachować 2m odległości od siebie, stoliki również były rozstawione co najmniej w takim dystansie. Przy jednym stoliku mogły przebywać osoby zamieszkujące razem, w innym wypadku odległość pomiędzy nimi powinna wynosić minimalnie 1,5 m i nie mogły siedzieć naprzeciwko siebie.

Tak zorganizowana była działalność klubu Hormon. Do części klubowej mogło wejść maksymalnie 50 osób, do kawiarnianej 40. Przy wejściu do klubu, a także w innych miejscach stał płyn dezynfekujący.

To jak będzie wyglądać najbliższa przyszłość całej branży zależy od rządowych rozporządzeń. Na razie niewiele wskazuje na to, by kluby mogły wznowić normalną działalność.

ZOBACZ TEŻ:

W piątek wieczorem w koszalińskiej dyskotece zorganizowano... zebranie partii

Zebranie partii, czy dyskoteka? Koszaliński klub otwarty był...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński