Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klub go-go zamiast Pałacu Młodzieży?

Monika Stefanek
Miasto chce sprzedać jedną z willi dawnego Pałacu Młodzieży. Uzyskane w ten sposób pieniądze miałyby zostać przeznaczone na remont Willi Lentza. Radni obawiają się, że w zabytkowej willi po Pałacu powstanie kolejna restauracja lub klub go-go.

Po przeprowadzce Pałacu Młodzieży z czterech willi przy al. Wojska Polskiego do budynku po Gimnazjum nr 4 powstał problem, co zrobić z pustymi obiektami. Pojawił się pomysł, by Willę Lentza oraz pawilon czwarty przeznaczyć na Bałtycki Port Kultury. O wydzierżawienie drugiego pawilonu ubiega się Północna Izba Gospodarcza, która chce wyremontować budynek i użytkować go przez następne 30 lat. Decyzję w tej sprawie muszą jeszcze podjąć radni na sesji RM, jednak większość wydaje się popierać ten pomysł.

Nadal nie wiadomo jednak, co stanie się z pawilonem trzecim, w którym działało Kino Pałacowe. Wczoraj zastępca prezydenta Szczecina, Beniamin Chochulski miał przedstawić radnym komisji ds. budownictwa i mieszkalnictwa Rady Miasta, koncepcję jego zagospodarowania. Według niej, nieruchomość miałaby zostać sprzedana w drodze przetargu.

- Uzyskane ze sprzedaży pieniądze przeznaczylibyśmy na pokrycie przynajmniej części remontu Willi Lentza - mówi Beniamin Chochulski. - Przetargu nie zamierzamy ograniczać do żadnych podmiotów.

Pomysł ten nie spodobał się sporej grupie radnych. Cena uzyskana ze sprzedaży zdewastowanego pawilon nie pokryłaby kosztów remontu Willi Lentza. Jest on szacowany na około 5 milionów złotych.

- Czy wziął pan pod uwagę, że miasto straci kontrolę nad tym budynkiem? - pytał radny Piotr Kęsik z SLD. - Jaką da pan gwarancję, że ktoś, kto kupi ten budynek, nie wpadnie na pomysł urządzenia w nim restauracji czy klubu go-go?

- To nie jest żadna koncepcja. To jej brak - wtórował mu klubowy kolega Paweł Juras. - Oczekiwałem pomysłu, który pozwoli te perełki zagospodarować. Miasto może sprzedać inną nieruchomość, by sfinansować remont. Nie sprzedaje się ostatnich rodowych sreber.

Radnych niepokoił także fakt braku możliwości umieszczenia w warunkach przetargu zapisu o przeznaczeniu nieruchomości. W praktyce przyszły właściciel mógłby prowadzić w budynku każdą działalność. Możliwość wskazania, co ma powstać w pawilonie, dawałoby wydzierżawienie budynku. Wtedy jednak wpływy do kasy miasta byłyby o wiele mniejsze niż ze sprzedaży. Ostatecznie radni komisji zobowiązali prezydenta do znalezienia innej formuły na zagospodarowanie pawilonu trzeciego niż jego sprzedaż. Rozwiązaniem mógłby być przetarg na wieczyste użytkowanie nieruchomości i zapis w umowie, na co powinna być ona przeznaczona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński