Kłótnia w Sejmie. Premier Morawiecki: Donald Tusk stoi na czele partii Nord Stream 2

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
fot. Sejm
Udostępnij:
- Trzeba powiedzieć, że Donald Tusk stoi na czele partii Nord Stream 2 - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Te słowa oburzyły Borysa Budkę i doprowadziły do ostrej wymiany zdań w Sejmie.

Po konferencji prasowej ws. luzowania koronawirusowych obostrzeń w Polsce, dziennikarze pytali premiera Mateusza Morawieckiego o sytuację wokół działań Rosji ws. Ukrainy.

Jak poinformował szef rządu, przedstawiony wstępnie przez Unię Europejską pakiet sankcji był naprawdę bardzo łagodny, jednak dzięki presji Polski udało się je wzmocnić.

- Pamiętamy, co stało się po ataku Rosji na Ukrainę w 2014 roku, wtedy ten pakiet był tak łagodny, że Rosja nic sobie z niego nie robiła, nie odniósł on skutku. Warto przypomnieć, że przewodniczącym Rady Europejskiej wkrótce po inwazji na Krym w 2014 był Donald Tusk. Warto zapytać, czy zrobił coś, żeby te sankcje były bardziej dolegliwe. Oczywiście nic nie zrobił - mówił premier. 

- Nasza presja odniosła skutek. Dziś widzimy, że propozycje sankcji są inne, dużo dalej idące. Ten pakiet sankcji powinien być mocny, tak mocny, aby był skuteczny przede wszystkim w powstrzymaniu dalszej agresji Rosji. Jeżeli pakiet jest łagodny, to naszym zdaniem jest to tylko zachęta do bardziej agresywnych działań - podkreślił. 

Morawiecki: Donald Tusk stoi na czele partii Nord Stream 2

Premier Morawiecki mówił również o swoim apelu dotyczącym pilnego zwołania Rady Europejskiej. 

- Rozmawiałem po raz kolejny z Charlesem Michelem. Mam nadzieję, że mój apel zostanie wysłuchany, ale ogłoszenie tego należy do przewodniczącego Michaela. Uświadomiłem przewodniczącemu jak konieczne jest to, jak ważne jest to, żebyśmy przedyskutowali ryzyka, sankcje, kwestie Nord Stream 2 - powiedział.

- Trzeba powiedzieć, że Donald Tusk stoi na czele partii Nord Stream 2. Europejska Partia Ludowa doprowadziła do powstania Nord Stream 2. Tusk nic nie zrobił, żeby zapobiec jego otwarciu - mówił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu kolejny raz wezwał Donalda Tuska do rezygnacji z przewodnictwa w Europejskiej Partii Ludowej.

Kłótnia w Sejmie

Do słów premiera Morawieckiego odniósł się w Sejmie Borys Budka z Platformy Obywatelskiej.

- Dzisiaj rano Donald Tusk wezwał do wspólnej pracy nad odbudową naszych relacji w Unii Europejskiej, ale przede wszystkim do wspólnej pracy nad zaprezentowanym przez pana premiera Kaczyńskiego projektem Ustawy o obronie ojczyzny - powiedział.

- Tak, potrzeba wspólnej pracy, ale do tego potrzeba odpowiedzialnych polityków, zrozumienia, że zagrożenie polskiej suwerenności jest na wschodzie, a nie na zachodzie Europy. Do tego trzeba polityków, którzy nie słuchają, tak jak premier Morawiecki, Le Pen, Salviniego czy Orbana, tylko rozumieją, że nasza przyszłość jest w UE i w NATO - zaznaczył

- Panie prezesie, proszę upomnieć pana premiera. Ten atak na Donalda Tuska, to jest atak szaleńca, człowieka, który nie rozumie, że dzisiaj zagrożone jest bezpieczeństwo Polski - dodawał.

W odpowiedzi na mównicę sejmową wszedł szef rządu.

- Pan Donald Tusk stoi na czele partii Nord Stream 2 - powtórzył. - Kto jest głównym promotorem Nord Stream 2? Europejska Partia Ludowa. Kto jest przewodniczącym EPL? Donald Tusk. To tyle w sprawie tego, kto promuje relacje rosyjsko- niemieckie. Dobrze, że to zrozumieliście. Lepiej późno, niż wcale, ale szkoda, że nie wcześniej - tłumaczył.

Premier przekazał również, że rozmawiał ws. sankcji z premierem Węgier. - Wczoraj rozmawiałem z panem premierem Viktorem Orbanem - zagwarantował wsparcie dla sankcji i pełne wsparcie dla wszystkich działań, które mają zapobiegać agresji Rosji na Ukrainę, więc nie ma tutaj żadnych obaw - stwierdził. - Dzisiaj Europa mówi bardziej po polsku, dlatego, że byliśmy w stanie przekonać ich do naszych racji ws. Nord Stream 2, czy zagrożeń polityki energetycznej, gazowej - podkeślał.

- My też chcemy z Wami w pełnym porozumieniu pracować nad Ustawą o obronie ojczyzny, ale nie możemy zapominać, jaka była rzeczywistość jeszcze kilka lat temu, kto promował Nord Stream 2, kto promował monopol gazowy Rosji. Warto o tym pamiętać, a dzisiaj pracujmy, żeby wzmocnić obronność naszej ojczyzny - stwierdził na koniec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Witold Waszczykowski o stałej obecności armii USA w Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: Kłótnia w Sejmie. Premier Morawiecki: Donald Tusk stoi na czele partii Nord Stream 2 - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie