Klinika Psychiatrii w Szczecinie po remoncie. Lepsze warunki...

  Klinika Psychiatrii w Szczecinie po remoncie. Lepsze warunki dla pacjentów [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału
  Anna Folkman

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Najpierw modernizację przeszedł pawilon AB Kliniki Psychiatrii przy ul. Broniewskiego, dziś uroczyście otwarto odnowione pomieszczenia budynku CD. Powstał łącznik między budynkami, windy a także Psychiatryczna Izba Przyjęć, która dziennie przyjmuje ok. 10 osób. Pacjenci korzystają z nowych pomieszczeń już od lutego.
  Klinika Psychiatrii w Szczecinie po remoncie. Lepsze warunki dla pacjentów [ZDJĘCIA, WIDEO]
  1/24
  przejdź do galerii

  ©Andrzej Szkocki

  Większość pacjentów kliniki to nie tak jak nam się wydaje - osoby chore psychicznie. To przede wszystkim osoby z zaburzeniami psychicznymi, które można całkowicie wyleczyć. Powody tych zaburzeń są naprawdę różne - czasami to informacja o chorobie nowotworowej, która wpędza w depresję, czasami pacjentami są młodzi ludzie, którzy nie potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji, czy uzależnieni od najnowszej technologii. To jak wygląda otoczenie, w którym są leczeni ma ogromne znaczenie. Dużo lepiej radzić sobie z trudnościami w przyjaznej, estetycznej i nowoczesnej przestrzeni.

  - Teraz pacjenci mogą się leczyć na oddziałach całodobowych w godnych warunkach. Dzięki stworzeniu izby przyjęć, pomieszczeń ambulatoriów i leczenia środowiskowego, mogą być leczeni według najnowszych europejskich standardów - mówi prof. zw. dr hab. Jerzy Samochowiec, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii PUM. - Katedra i Klinika Psychiatrii jest jedną z pierwszych w Polsce, gdzie w ogóle uczymy modelu psychiatrii środowiskowej. Ten model leczenia domowego i dbania o pacjenta w jego środowisku w taki sposób, ma dawać największą efektywność. Nasi rezydenci mają te zajęcia. Wiemy, że narodowy program ochrony zdrowia psychicznego ma ruszyć wkrótce pełną parą. Pilotaż, w którym szczecińska klinika będzie uczestniczyła jako jedna z 40 w Polsce, ma się rozpocząć bądź tego lata bądź w przyszłym roku.  Od 2015 roku Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 PUM realizuje Projekt „Termomodernizacja budynków Kliniki Psychiatrii SPSK 1 PUM w Szczecinie przy ul. Broniewskiego 26 wraz z przebudową i rozbudową pomieszczeń”. Całkowita wartość projektu to ponad 15 mln 383 tys. zł.

  - Po zakończeniu etapu prac modernizacyjnych związanych z budynkiem AB, od marca 2017 do stycznia 2018 roku prowadzony był II etap prac w Klinice Psychiatrii - mówi Joanna Woźnicka, rzeczniczka szpitala. - Głównym celem przedsięwzięcia jest poprawa warunków hospitalizowanych pacjentów oraz dostosowanie do wymagań ministerstwa zdrowia. Zakres inwestycji obejmował przebudowę i remont pomieszczeń budynku CD, rozbiórkę istniejącego i budowę nowego łącznika między budynkami AB i CD oraz budowę dwóch szybów windowych, które ułatwią przemieszczanie pacjentów i personelu na oddziały zlokalizowane na wyższych kondygnacjach budynków. Zakończone prace pozwoliły również na utworzenie z niezbędnym zapleczem i wyposażeniem Psychiatrycznej Izby Przyjęć.

  Koszt modernizacji i wyposażenia w II etapie wyniósł ponad 6 mln 306 tys. zł. Szpital otrzymał środki finansowe w formie dotacji w wysokości 5 mln 400 tys. zł z ministerstwa zdrowia oraz 260 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Pozostałe koszty to środki własne szpitala.

  Klinikę czeka jeszcze III etap prac związanych z przebudową i remontem pomieszczeń Budynku Głównego Kliniki. Będą to oddziały dzienne czyli rehabilitacja pacjentów, którzy po kryzysach są hospitalizowani i przed powrotem do swojego środowiska wymagają rehabilitacji. Budynek w porozumieniu z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym zostanie przeznaczony także na cele dydaktyczne. Etap ten zaplanowano do realizacji od marca do września 2018 roku.
  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 26 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »