Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilkaset osób już pracuje!

Piotr Jasina, 8 listopada 2005 r.
Ponad 340 osób bezrobotnych lub zagrożonych bezrobociem z naszego regionu znalazło zatrudnienie po szkoleniach zrealizowanych w ramach projektu Promocja Zatrudnienia i Rozwój Zasobów Ludzkich.

W tegorocznej edycji projektu zrealizowano blisko tysiąc dni teoretycznych i praktycznych szkoleń zawodowych oraz biznesowych dla ponad tysiąca osób bezrobotnych i zagrożonych bezrobociem z województwa zachodniopomorskiego.

Uczestnikom projektu, czyli osobom, które poszukiwały pracy (doradztwo zawodowe) lub chciały założyć własną działalność gospodarczą (coaching) zaoferowano w ramach dwóch podprojektów 2880 godzin doradztwa indywidualnego i grupowego. Ze szkoleń zawodowych i biznesowych skorzystało 717 osób w ramach podprojektu 1 i 248 osób w podprojekcie 2.

Mają pracę

Na razie realizatorzy programu mówią o 340 osobach, które już pracują. Wszystko na to wskazuje, że liczba osób, które w wyniku działań podjętych w projekcie znalazły nowe miejsca pracy będzie jeszcze wyższa - dokładny monitoring efektów szkoleń oraz doradztwa i pośrednictwa pracy jest właśnie prowadzony. Realizację drugiego etapu projektu Promocja Zatrudnienia i Rozwój Zasobów Ludzkich Phare 2002 zakończono bowiem 30 paźdzernika.

Odpowiednio wykwalifikowani pracownicy znaleźli nowych pracodawców lub rozpoczęli własną działalność gospodarczą.

Gdzie zarabiają

- Najwięcej przeszkolonych osób zatrudniła Stocznia Szczecińska Nowa w zawodach spawacz i monter kadłubowy - informuje koordynator projektu Monika Krupowicz. - Pozostałe osoby znalazły pracę w zawodach: sprzedawca w sieci sklepów Berti, elektryk w Porcie Wojennym w Świnoujściu, wykrawacz w Agrofirmie Witkowo i Zakładzie Przetwórstwa Mięsnego w Pyrzycach.

Ponadto zatrudniono osoby w zawodach: malarz piaskarz oraz monter w firmie M&W z Darłowa, szwaczki w Zakładzie Usługowo-Handlowym Barbol oraz pracowników produkcyjnych w Zakładzie Pracy Chronionej Dobosz. Kilkanaście osób podjęło pracę w zakładach budowlanych w różnorodnych specjalnościach zawodowych.

Kolejne 22 osoby założyły własne firmy i prowadzi działalność gospodarczą: budowlaną, gastronomiczną, kosmetyczną, projektowanie komputerowe, renowacja mebli, usługi fotograficzne, krawieckie, para medyczne, ubezpieczenia, handel.

Lepiej edukować

W ramach projektu rozstrzygnięto także konkurs "Dotacje dla Szkół i Placówek Edukacji Zawodowej".

Celem konkursu było stworzenie projektu modernizacji oferty szkół zawodowych - innowacyjnego programu nauczania. Nagrodą w konkursie była dotacja w wysokości 90 tys. euro na zakup sprzętu informatycznego.

- Do konkursu zgłoszono 24 prace spośród których komisja wyłoniła 10 najlepszych - dodaje nasz rozmówczyni - Nagrodzeni otrzymają od 5 do 9 tys. euro.

Projekt finansowany jest ze środków programu Unii Europejskiej Phare oraz ze środków budżetu państwa, realizowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński