MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kierowcy mogą bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich samochodach. To część akcji "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo"

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem.
Sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. fot. ludwik kostus / polskapresseakcje
Już w sobotę 22 października b.r. właściciele samochodów będą mogli bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w samochodach, na wybranych stacjach kontroli pojazdów. Darmowe badanie jest częścią akcji policji „Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo”.

Spis treści

W ramach kampanii „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo” w dniach 22 października, 5 i 11 listopada oraz 3 grudnia na wybranych stacjach kontroli pojazdów kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w samochodach.

„Pamiętajmy, że dla bezpieczeństwa jazdy ważny jest stan wszystkich elementów oświetlenia: żarówek, lamp oraz ustawienie świateł” – apeluje policja.

Wadliwe oświetlenie o to proszenie się o wypadek

Jeśli oświetlenie pojazdu jest wadliwe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego. Sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Ma to szczególne znaczenie w warunkach jesienno-zimowych.

Jazda z włączonymi światłami obowiązkowa

Zgodnie z polskim prawem, jazda z włączonymi właściwymi według przepisów światłami przez całą dobę jest w Polsce obowiązkowa. Za niedopełnienie tego obowiązku w ciągu dnia grozi mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne.

Z kolei za niewłączenie właściwych świateł po zmroku, od zmierzchu do świtu, grozi już 300 zł mandatu i 6 punktów karnych.
Natomiast w przypadku, jeśli światła są poważnie uszkodzone, bądź mają usterki niemożliwe do usunięcia na miejscu kontroli, policjant może zatrzymać rejestracyjny pojazdu i nałożyć mandat karny w wysokości do 3 tys. zł.

Gdzie można zweryfikować stan świateł w aucie?

Stan i ustawienie świateł w samochodzie będzie można sprawdzić w sumie na 1300 stacjach diagnostycznych w całej Polsce.
Wykaz wszystkich stacji dostępny jest na stronie Policji – sprawdź TUTAJ

Ponadto aplikacja Yanosik wskaże zainteresowanym najbliższą stację, na której można sprawdzić stan oświetlenia.

Kampania została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. Partnerami przedsięwzięcia są: Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Polski Związek Motorowy, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Dekra Sp. z o.o., sieć stacji Seed Car Sp. z o.o., Firma Neptis S.A. – operator znanego wśród kierowców komunikatora Yanosik oraz firma Screen Network S.A.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński