Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy TVN24 dostanie koncesję? Szef KRRiT: Robimy wszystko, żeby tę procedurę zakończyć

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Kiedy TVN24 dostanie koncesję? Szef KRRiT: Robimy wszystko, żeby tę procedurę zakończyć
Kiedy TVN24 dostanie koncesję? Szef KRRiT: Robimy wszystko, żeby tę procedurę zakończyć Fot Maciej Jeziorek / Polskapresse
- Czasu już robi się dramatycznie mało. Robimy wszystko, co możemy, żeby tę procedurę zakończyć – przekonywał w Polskim Radiu 24 szef KRRiT Witold Kołodziejski. W związku z ustawą medialną przygotowana przez posłów PiS grupa Discovery wydała oświadczenie.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zapewniał we wtorek na antenie Polskiego Radia 24, że w sprawie ustawy posłów PiS „nie ma nacisków politycznych wywieranych na Radę”. - Oczywiście są próby takich nacisków, chociażby cała sprawa z ambasadą amerykańską czy różnego rodzaju instytucjami, ale my dosyć twardo stoimy na stanowisku, że decyzja koncesyjna jest autonomiczną decyzją regulatora – mówił. – Istota nie jest związana z konkretną koncesją, konkretną procedurą, tylko z całą sytuacją własności mediów w Polsce, czyli właśnie tą stuprocentową obecnością kapitału pozaunijnego – dodał.

Kiedy koncesja dla TVN24?

Pytany, kiedy TVN24 otrzyma koncesje odpowiedział, że „zarzuty, które mówią, że 17 miesięcy stacja czeka na koncesję, o tyle są niesłuszne, że takie koncesje zawsze są wydawane na kilka miesięcy przed upływem terminu”. - Natomiast w tym wypadku czasu już robi się dramatycznie mało. Robimy wszystko, co możemy, żeby tę procedurę zakończyć. Jest w Sejmie projekt ustawy. Zobaczymy jak będzie procedowany. Będziemy nad nim w tej chwili się pochylać i ew. proponować jakieś jeszcze poprawki – mówił szef KRRiT.

Discovery wydało oświadczenie w zw. z ustawą PiS

W związku z projektem ustawy medialnej przygotowanej przez grupę posłów PiS Discovery, Inc. (właściciel spółki TVN) wydało krótkie oświadczenie.

„Discovery, Inc. jest dumne z TVN i głęboko zaangażowane w jego działalność jako wiodącego niezależnego nadawcy w Polsce. Przyglądamy się uważnie sytuacji i będziemy bronić naszego biznesu przed nasilającymi się przekroczeniami kompetencji organów regulacyjnych, działaniami na szkodę odbiorców oraz wszelką niepewnością co do sytuacji na rynku, która mogłaby negatywnie wpłynąć na biznes w Polsce, jego rozwój i przyszłość gospodarczą” - czytamy.

Koncesja TVN24

Z końcem września wygaśnie 10-letnia koncesja satelitarna dla TVN24. Grupę TVN kupił amerykański koncern Discovery.

Zgodnie z artykułem 35 ustawy o radiofonii i telewizji udział kapitałowy osób zagranicznych w spółce lub udział osób zagranicznych w kapitale zakładowym spółki nie może przekraczać 49 proc. Przepis ten nie dotyczy firm i osób z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Do niego nie należą jednak Stany Zjednoczone.

Jednak TVN kontrolowany jest przez Discovery nie przez amerykańską spółkę, tylko przez zarejestrowaną w Niderlandach (wchodzących w skład EOG) spółkę Polish Television Holding BV.

Co zawiera ustawa PiS?

Autorzy nowej ordynacji tłumaczą, że w proponowanej zmianie w art. 35 ust. 2 przede wszystkim wyrażono wprost, że wskazane w nim ograniczenia mają zastosowanie również do (polskich) spółek z pośrednim kapitałowym udziałem osób zagranicznych, czyli do (polskich) spółek, w których uczestniczy inna spółka polska mająca w charakterze swoich udziałowców lub akcjonariuszy osoby zagraniczne.

Zaznaczono, że w proponowanej zmianie w art. 35 ust. 3 usuwa się regulację przewidującą, że „spółka zależna od osoby zagranicznej mającej siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego może uzyskać koncesję bez konieczności stosowania ograniczeń z art. 35 ust. 2 ustawy”.

Prawo i Sprawiedliwość już od kilku lat planuje korektę symboli narodowych. Proponowane rozwiązania mają być wprowadzone do końca 2021 roku. Co ma się zmienić? Szczegóły! >>> TUTAJ

Zmiana godła Polski. Tego chce PiS. Co ma się zmienić? Zobac...

Co więcej koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych ma być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna „nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

Ponadto w nowym art. 35 ust. 4 przewidziano regulację zgodnie z którą zastosowanie przepisów art. 35 ust. 1-3 „nie może prowadzić do dyskryminacji podmiotów polskich w stosunku do osób zagranicznych”.

Wskazano, że efektem proponowanych zmian „powinno być jednoznaczne i nie budzące wątpliwości interpretacyjnych osiągnięcie celu w postaci identycznego, w świetle przepisów ustawy o radiofonii i telewizji, statusu prawnego spółek z siedzibą w Polsce i spółek z siedzibą w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

„Skoro wolą ustawodawcy jest by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, to jednoznacznym jest, że ograniczenia w tym zakresie dotyczą w równym stopniu spółek z siedzibą w Polsce jak i spółek z siedzibą w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego” - napisano.

W uzasadnieniu podkreślono, że proponowane rozwiązanie ma „zapewnić potencjalnym i aktualnym koncesjonariuszom bezpieczeństwo prawne, a jednocześnie chronić interes publiczny w dziedzinie radiofonii i telewizji oraz zagwarantować równość praw i obowiązków dla spółek polskich oraz zagranicznych”.

„Mając na względzie obserwowane w ostatnim czasie zwiększenie zagrożeń dla interesów państwa wynikające z tzw. działań hybrydowych państw trzecich, proponowane zmiany należy uznać za konieczne” - zaznaczono, dodając, że przyjęcie projektowanych rozwiązań nie spowoduje dodatkowych wydatków budżetowych.

„W zakresie wpływu projektowanych regulacji na mikro, małych i średnich przedsiębiorców, projekt ustawy przewiduje doprecyzowanie proponowanych regulacji, umożliwiając ich jednoznaczną wykładnię. Projekt ustawy jest zgodny z prawem Unii Europejskiej, w szczególności umożliwia urzeczywistnienie równego traktowania przedsiębiorców krajowych w porównaniu do przedsiębiorców spoza UE” - dodano w uzasadnieniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy TVN24 dostanie koncesję? Szef KRRiT: Robimy wszystko, żeby tę procedurę zakończyć - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński