MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy odbędzie się próbny egzamin ósmoklasisty 2022/2023? Mamy komentarz CKE. Egzamin nie jest obowiązkowy

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
O tym, czy uczniowie będą pisać próbny egzamin ósmoklasisty decyduje szkoła.
O tym, czy uczniowie będą pisać próbny egzamin ósmoklasisty decyduje szkoła. Tomasz Czachorowski/Polska Press
Egzamin ósmoklasisty 2023 odbędzie się w maju. Czy uczniowie będą wcześniej podchodzili do próbnych egzaminów tak, jak maturzyści? CKE nie planuje testów diagnostycznych dla uczniów ósmych klas. Od lat ogólnopolski próbny egzamin ósmoklasisty przeprowadza Operon. W tym roku egzaminy próbne organizowane przez wydawnictwo zostaną przeprowadzone się dwa razy. Pierwsza edycja odbyła się dniach 6-8 grudnia. Kolejna będzie w marcu 2023. Arkusze zostaną udostępnione chętnym szkołom 3 marca.

Spis treści

Próbne egzaminy ósmoklasisty 2022/2023. Zasady

Próbny egzamin ósmoklasisty zorganizowany przez CKE odbył się w ubiegłym roku w marcu. Na pytanie, czy w tym roku będzie podobnie, CKE poinformowało nas, że nie planuje w roku szkolnym 2022/2023 egzaminu próbnego dla ósmoklasistów.

Szkoły mogą indywidualnie przeprowadzić taki egzamin. Ważne, aby arkusze przygotowane były zgodnie z wymaganiami egzaminacyjnymi.

Podobnie jak egzaminy w maju, tak samo próbne egzaminy ósmoklasisty trwają trzy dni. Uczniowie sprawdzają wiedzę z matematyki, języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Najczęściej wybieranym językiem obcym jest – podobnie jak w przypadku maturzystów – język angielski.

Właściwe egzaminy odbędą się w maju, a dokładnie: 23 maja – egzamin z języka polskiego, 24 maja – egzamin z matematyki, 25 maja – egzamin z angielskiego (lub innego języka obcego nowożytnego).

Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem

Wydawnictwo Operon od lat organizuje Ogólnopolski Próbny Egzamin dla ósmoklasistów, w którym biorą udział tysiące szkół. Egzamin jest opracowany według wytycznych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. W tym roku Operon proponuje dwa terminy. Pierwsza edycja odbyła się w grudniu. Przed uczniami kolejna edycja w marcu.

Szkoły mogą też przeprowadzić próbny egzamin ósmoklasisty we własnym zakresie, kupując tekstowe arkusze egzaminacyjne w innym wydawnictwie np. Nowa Era.

Kiedy będą próbne egzaminy ósmoklasisty? Sprawdzian wiedzy po szkole podstawowej z Wydawnictwem Operon odbędzie się już w marcu 2023 roku. Arkusze zostaną udostępnione chętnym szkołom 3 marca. Proponowany termin przeprowadzenia egzaminów to 7-9 marca 2023.

Kiedy próbny egzamin ósmoklasisty w szkołach? Terminy

Próbne egzaminy ósmoklasisty organizowane przez Operon odbyły się w pierwszej edycji 6–8 grudnia 2022 r. Wzięły w nich udział szkoły, które dokonały zapisu do 31 października 2022 r. W marcu odbędzie się kolejna edycja. Dokładnie na 3 marca wydawnictwo zapowiedziało udostępnienie arkuszy II edycji Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem, a proponowany termin przeprowadzenia egzaminów to 7 marca.

Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty 2023 bez egzaminów próbnych?

Egzamin próbny jest formą przygotowania uczniów do tego, na jakich zasadach odbywa się ten ważny test. To możliwość sprawdzenia w warunkach maksymalnie zbliżonych do tych, które ósmoklasiści będą mieć w maju, jak radzą sobie ze stresem, z zarządzeniem czasem, czy też sprawami technicznymi (uzupełnienie karty odpowiedzi).

Bez względu na to, czy uczniowie podchodzą do egzaminu próbnego, muszą napisać ten ostateczny, w maju. Przygotowując się do niego warto:

  • pamiętać o wymaganiach egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów, kiedy powtarza się materiał
  • przypomnieć sobie obowiązkowe lektury
  • powtórzyć zasady pisania wypracowania
  • rozwiązywać zbiory zadań z matematyki przygotowane dla ósmoklasistów
  • wykonywać zadania ze słuchu i rozumienia tekstu czytanego z języka obcego
  • utrwalać słówka
  • przypomnieć sobie jak: napisać maila, zaproszenie czy wpis na bloga po angielsku
  • rozwiązywać arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat

Najważniejsze informacje o egzaminie ósmoklasisty w maju 2023

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy dla każdego ucznia, który chce ukończyć ostatnią klasę szkoły podstawowej. Jego wynik ma znacznie podczas rekrutacji do szkoły średniej. Uczniowie przez trzy dni zdają egzamin kolejno z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Egzamin ma formę pisemną i odbywa się w szkole, a arkusze egzaminacyjne są sprawdzane przez egzaminatorów z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Terminy majowych egzaminów:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy odbędzie się próbny egzamin ósmoklasisty 2022/2023? Mamy komentarz CKE. Egzamin nie jest obowiązkowy - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński