Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy może chronić szczecińskie zabytki. Trwają konsultacje

OPRAC.:
Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
W Szczecinie tworzony jest Gminny Program Opieki nad Zabytkami. Ma być to strategiczny dokument kształtujący politykę publiczną w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami w mieście. Chcesz mieć wpływ na priorytety miasta? Weź udział w konsultacjach!

Praca nad dokumentem ma być okazją do rozmowy z mieszkańcami na temat zabytków, sposobów ich ochrony, wartości, jaką mają dla różnych grup społecznych.

- Autentyczna wartość dziedzictwa rodzi się na styku wymiany doświadczeń, ścierania poglądów, poszukiwania porozumienia i identyfikacji różnic, jednym słowem, rodzi się poprzez spotkanie z drugim człowiekiem. Wychodząc z tego założenia chcemy poszukać tych wartości razem z mieszkańcami Szczecina, spotkać się, aby podyskutować czym jest dziedzictwo naszego miasta dla jego mieszkańców, jak jest postrzegane i jak może być wykorzystywane dla budowania postaw odpowiedzialności zarówno za jego zachowanie, ale również właściwe użytkowanie - mówi Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków.

Jeśli chcesz poznać założenia projektu Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami, wziąć udział w dyskusji na ten temat, lub masz swoje zdanie i pomysły dotyczące udziału społecznego w sprawowaniu ochrony i opieki nad zabytkami (m.in. współpracy pomiędzy organem administracji konserwatorskiej, właścicielem zabytku, a organizacją pozarządową, współpracy w typowaniu lokalnych zasobów zabytków do ujęcia w Gminnej Ewidencji Zabytków, sygnalizacji społecznej zagrożeń w obszarze ochrony zabytków) weź udział w konsultacjach.

Podsumowanie rankingu. Zobacz TOP osiedli w Szczecinie!

Ranking osiedli w Szczecinie 2020. Podsumowanie. Zobacz TOP 5!

Konsultacje ruszyły 3 listopada i potrwają do 3 grudnia 2020. W tym czasie miasto chce przedstawić podstawowe założenia programu, a także przedyskutować i zebrać opinie.

- Nie chcemy, aby dokument ten był tylko nudnym zbiorem przepisów i listą życzeń. Chcemy by w jak największym stopniu odpowiadał rzeczywistym zagrożeniom, wykorzystywał istniejące szanse, rozwiązywał faktyczne problemy oraz wychodził naprzeciw zidentyfikowanym potrzebom społecznym w tym zakresie – dodaje Michał Dębowski.

W ramach konsultacji zorganizowane zostaną 2 spotkania – jedno eksperckie dla organizacji społecznych oraz zawodowych związanych z ochroną zabytków, badaniem i popularyzacją lokalnego dziedzictwa kulturowego, drugie - w formie otwartych warsztatów dla wszystkich chętnych mieszkańców.

Terminy spotkań:

  • 17 listopada 2020, godz. 17.00 – z przedstawicielami organizacji pozarządowych i organizacji branżowych.
  • 24 listopada 2020, godz. 17.00 – warsztaty otwarte.

Konsultacje prowadzone będą również w formie ankiet dostępnych na stronie internetowej www.konsultuj.szczecin.pl oraz w formie papierowej: do pozostawienia w urnach na terenie Urzędu Miasta i filii urzędu przy ul. Rydla

Przez cały czas trwania konsultacji dostępna jest specjalna skrzynka mailowa pod adresem: [email protected], na którą mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje uwagi i propozycje dotyczące tematyki konsultacji.

Ranking osiedli w Szczecinie 2020. Zobacz również:

BEZPIECZEŃSTWO

KOSZTY ŻYCIA

EKO

SĄSIEDZI

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński