Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katastrofa samolotu wojskowego CASA w ramach ćwiczeń "RENEGADE/SAREX-21"

Adriana Reczek
Adriana Reczek
st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek
Trwają ćwiczenia taktyczno-specjalne pod kryptonimem "RENEGADE/SAREX-21" organizowane przez polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W ich ramach, we wtorek (18 maja), rozegrano w powiecie drawskim scenariusz, przewidujący katastrofę samolotu wojskowego CASA. W ćwiczeniach wzięła udział między innymi Państwowa Straż Pożarna. Służby ratownicze wspierane były przez zachodniopomorskich terytorialsów.

Scenariusz ćwiczeń, które odbyły się w powiecie drawskim, zakładał, że nad tamtejszym poligonem, w wyniku awarii silników doszło do katastrofy lotniczej samolotu wojskowego CASA C-295 M.

Do zdarzenia doszło na terenie niezwykle trudnym, lesisto-bagiennym, w wyniku czego możliwości dotarcia w to miejsce służb ratunkowych są bardzo ograniczone, a akcja poszukiwawczo-ratunkowa utrudniona.

ZOBACZ TEŻ:

W rejon katastrofy wysłano między innymi zachodniopomorskie i wielkopolskie wojska obrony terytorialnej oraz zachodniopomorską Straż Pożarną.

W wyniku działań ustalono, że samolotem podróżowało 10 osób (6 członków załogi i 4 pasażerów), z czego 5 żołnierzy ewakuowało się za pomocą spadochronów.

Ćwiczenia obejmowały:

  • poszukiwanie miejsca katastrofy,
  • odnalezienie, zaopatrzenie i ewakuowanie osób zaginionych,
  • gaszenie pożaru obszarów leśnych.

W ćwiczeniu wzięło udział 418 osób, w tym 194 strażaków (45 zastępów) państwowej, ochotniczej i wojskowej Straży Pożarnej z województwa zachodniopomorskiego, a także policjanci, służby ratownictwa medycznego, straż graniczna oraz wojsko (w tym wojska obrony terytorialnej). Akcję koordynowało Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Zachodniopomorskiego.

Ćwiczenia pod kryptonimem "RENEGADE/SAREX-21" odbywają się w trzech województwach:

  • zachodniopomorskim,
  • pomorskim
  • i mazowieckim.

Rozpoczęły się w poniedziałek (17 maja) i potrwają do piątku (21 maja). Ich zakres obejmuje przeciwdziałanie zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim.

ZOBACZ TEŻ: Zarobki w wojsku w 2021 roku. Ile zarabiają żołnierze?

Zarobki żołnierzy w 2021 roku. Ile zarabiają wojskowi? W zeszłym roku otrzymali podwyżki. Jak będzie w tym roku? Ile zarobi szeregowiec, a ile generał? Jakie stawki wypłaca polska armia? Zobaczcie, jakie wynagrodzenie będzie przysługiwać żołnierzom w 2021 roku. Prezentujemy listę płac według poszczególnych stopni. Sprawdźcie, ile zarabia się w armii. Oto zarobki w wojsku w 2021 roku.

Zarobki w wojsku w 2021 roku. Ile zarabiają żołnierze w Pols...

Ćwiczenia "RENEGADE/SAREX-21" podzielone zostały na cztery epizody o różnych scenariuszach:

I. Województwo zachodniopomorskie, pomorskie i mazowieckie.
Uprowadzenie cywilnego statku powietrznego jako możliwego środka ataku terrorystycznego, stanowiącego zagrożenie dla ludności cywilnej. Na trasie jego przelotu uruchamiano syreny alarmowe ostrzegające ludność przed atakiem z powietrza.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

II. Województwo pomorskie. Pas przybrzeżny na wysokości miejscowości Łeba.
Kolizja dwóch okrętów, w wyniku której poszkodowanych zostaje około 200 osób. Operacja “MASSEVAC” zakłada ich ewakuację z płonących i tonących jednostek.

III. Województwo zachodniopomorskie, powiat drawski, nadleśnictwo Złocieniec.
Katastrofa samolotu wojskowego CASA w trudno dostępnym lesisto-bagiennym terenie, gdzie możliwość dotarcia służb ratowniczych jest w znacznym stopniu ograniczona. Poszkodowanych zostaje 10 osób z załogi statku powietrznego. Przeprowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczej.

IV. Województwo mazowieckie.
Katastrofa wojskowego statku powietrznego w trudno dostępnym zalesionym terenie, w rejonie poligonu lotniczego. Samolot rozbija się podczas szkolenia ze strzelania lotniczego. Poszkodowanymi są rozbitkowie. Przeprowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczej.

Organizatorem ćwiczeń jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych RP, a uczestnikami są podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w państwie oraz prowadzenie działań ratowniczych i ratunkowych, czyli między innymi:

  • Dowództwo Operacyjne RSZ z podporządkowanymi centrami i ośrodkami,
  • Dowództwo Generalne RSZ z podległymi jednostkami wojskowymi,
  • Żandarmeria Wojskowa,
  • Wojska Obrony Terytorialnej,
  • Polska Agencja Żeglugi Powietrznej,
  • Policja, Straż Graniczna,
  • Państwowa Straż Pożarna,
  • Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa,
  • Lotnicze Pogotowie Ratunkowe,
  • Polski Czerwony Krzyż oraz podchorążowie uczelni wojskowych.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński