Kaszel - reakcja obronna układu oddechowego. Nie zawsze...

  Kaszel - reakcja obronna układu oddechowego. Nie zawsze oznacza chorobę

  Anna Folkman

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Kaszel - reakcja obronna układu oddechowego. Nie zawsze oznacza chorobę
  Znany wszystkim symptom nie zawsze oznacza chorobę. Często związany jest z oczyszczaniem dróg oddechowych. Można jednak w skuteczny sposób złagodzić go domowymi sposobami
  Kaszel - reakcja obronna układu oddechowego. Nie zawsze oznacza chorobę
  Sezon wiosenny często wiąże się z delikatnymi infekcjami. Jednym z objawów jest wtedy kaszel. Ale czy na pewno musi on się wiązać z chorobą i czym tak naprawdę jest ten symptom?

  Kaszel jest reakcją obronną organizmu. Odkrztuszając, wyrzucamy na zewnątrz bakterie i wirusy, które zatruwają nasz organizm, a także wdychane zanieczyszczenia. Kaszel jest potrzebny, byśmy w ogóle mogli żyć. W ponad 90 procentach przypadków kaszel świadczy o tym, że ktoś po prostu się przeziębił i nie jest to żaden niebezpieczny objaw.
  - Kaszel jest odruchem obronnym, dzięki któremu człowiek żyje - zauważa doktor Paweł Gonerko, specjalista pediatra i alergolog. - To jeden z najsilniejszych odruchów, jaki człowiek ma, a konsekwencją tego jest fakt, że trudno jest go wygasić. Hamowanie kaszlu jest kłopotliwe, także dlatego, że nie ma odpowiednich leków, które mogłyby to zrobić - dodaje lekarz.

  Drogi oddechowe oczyszczają się cały czas

  Kaszel służy oczyszczaniu dróg oddechowych. Jest to z reguły związane z zakażeniem. Zarówno w jego trakcie, jak i pod koniec dochodzi do procesu regeneracji - złuszczania nabłonków, które trzeba wykaszleć.

  Kaszel po infekcji może trwać nawet kilka tygodni - Zauważamy go wtedy, kiedy się zaczyna, po kilku dniach infekcji następuje zazwyczaj jego nasilenie - kontynuuje doktor Gonerko. - W zależności od rodzaju zakażenia, kaszel może trwać od 4 do 6 tygodni. Istnieją zakażenia wirusowe, które potrafią na tyle uszkodzić receptory kaszlowe, że są one przez tak długi czas podrażnione. W związku z tym kaszel poinfekcyjny może utrzymywać się nawet 4 tygodnie. Najczęściej jednak w ciągu tych 4 tygodni pacjent trafi do lekarza, który osłucha go i w razie konieczności przepisze leki - mówi specjalista. - Z badań wynika jednak, że nie ma leku, który kaszel zablokuje. Można go złagodzić, ale nie ma idealnego sposobu. Na każdego może działać coś innego - dodaje.

  Suchy czy mokry?

  Zazwyczaj kaszel jest symptomem zwykłej infekcji, ale bywa, że objawia się w przypadku poważnych chorób - zapalenia oskrzeli, płuc, astmy oskrzelowej. W tych sytuacjach rzadko kiedy epizod kaszlu jest pierwszym w chorobie. Pacjent powinien być osłuchany przez lekarza wcześniej, by ten stwierdził, czy jest to zwykła infekcja, czy poważniejsza choroba.  Każdy czasem zadaje sobie to pytanie lub słyszy je w aptece: „Kaszel suchy czy mokry?” Jak zatem je odróżnić i czy w ogóle to ma znaczenie? Kaszel mokry występuje, gdy towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. W ciągu dnia objawia się z różnym nasileniem - najbardziej intensywny jest rano, po śnie nocnym. Kaszel suchy natomiast to męczący, napadowy kaszel nasilający się w godzinach wieczornych. Nieleczony potrafi doprowadzić aż do wymiotów, a nawet pękania drobnych naczyń krwionośnych skóry, spojówek czy błony śluzowej nosa. - Kaszel suchy jest spowodowany podrażnieniem receptorów kaszlowych. Jak już wcześniej wspomniałem, bardzo kłopotliwe jest jego hamowanie - informuje doktor Paweł Gonerko. - Kaszel mokry natomiast to kwestia wydzieliny, którą odkrztuszamy. W tym względzie warto skonsultować się z lekarzem. Oczywiście taki mokry kaszel może nie być groźny i spowodowany tylko spływającą po tylnej ścianie gardła wydzieliną z nosa - dodaje specjalista. Jak zatem leczyć taki symptom? Po prostu leczyć katar.

  Doktor Paweł Gonerko

  Doktor nauk medycznych, specjalista pediatra i alergolog. Pracuje w Szpitalu w Zdrojach. - Kaszel jest pierwszym i najwcześniejszym objawem tak zwanej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Pod tajemniczą nazwą kryją się dwa znane schorzenia: przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz rozedma płuc - przestrzega.


  ZOBACZ TAKŻE: Kulisy zdrowia: Kaszel - dzięki niemu żyjemy

  (Źródło:gs24.pl)


  POLECAMY RÓWNIEŻ:

  Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
  Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

  Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

  Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

  Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

  Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

  Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę
  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 25 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »