Przedsiębiorcy będą musieli wymienić setki tysięcy kas fiskalnych – praktycznie wszystkie obecnie funkcjonujące na nowe, działające online. W niektórych branżach jeszcze w tym roku, a docelowo – . wszystkie. Praktycznie każdą firmę czeka więc duże zamieszanie i spory wydatek. Tym bardziej, że żadna z obecnie produkowanych kas nie posiada opcji online.

Na dzisiejszym, czwartek 5 kwietnia posiedzeniu rządu Rada Ministrów ma przyjąć nowelizację przepisów, które nakładają na przedsiębiorców stosowanie wyłącznie kas online, Będą one podłączone do Krajowej Administracji Skarbowej (Centralnego Repozytorium Kas) i na bieżąco będą wysyłały dane o każdej transakcji rejestrowanej w kasie. Chodzi o walkę z oszustwami VAT – transakcja wykonana będzie natychmiast uwzględniona w systemie; kasa wyśle do fiskusa kopię paragonu w wersji elektronicznej jaki otrzymuje konsument.

Kasy fiskalne 2018. W tzw. branżach wrażliwych niemal z marszu, w ciągu pół roku, maksymalnie 1,5 roku : sprzedaż paliw, naprawa samochodów jeszcze przed końcem br., by we wszystkich takich punktach bez wyjątku działały od 1 stycznia 2019 r. Gastronomia, hotele – od połowy przyszłego roku, usługi fryzjerskie czy kosmetyczne, branża prawnicza, medyczna i budowlana – nowe kasy działające online będą musiały być stosowane od stycznia 2020 roku.

Przeczytaj koniecznie:

PiS wycofuje się z zamiaru wymiany kodeksu pracy na nowy. Ale i tak zapowiadane zmiany wprowadzi, nowelizując stary kodeks. Przede wszystkim ozusują każdą zarobioną złotówkę. Chcesz wiedzieć więcej, po prostu kliknij w ten tekst!

Kolejne korzystne zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Można dostać nawet 3 tys. zł dofinansowania na... Wszystkiego o kolejnych zmianach na plus w KDR dowiesz się, klikając po prostu w ten tekst!

Kasy fiskalne 2018. Oznacza to, że niemal natychmiast przedsiębiorcy będą musieli wymienić setki tysięcy kas. Co jest tym trudniejsze, że takie kasy w ogóle na razie nie są produkowane. Na dodatek mocą niedawno zmienionych przepisów przedsiębiorcy muszą obecnie wymieniać tradycyjne kasy fiskalne z papierowym zapisem transakcji na kasy zapisujące je w wersji elektronicznej. Dla dużych grup podatników oznacza to konieczność aż dwukrotnej wymiany kas w krótkim czasie.

Ostatecznie rząd przyjął w czwartek 5 kwietnia projekt ustawy i postanowił skierować go do Sejmu dającego poczatek pracom legislacyjnym, któe sfinalizuje publikacja ustawy w Dzienniku Ustaw.

Kto kiedy będzie musiał przejść na kasę online, czy będzie refundacja za wymianę kas, co z kasami obecnie używanymi w okresie przejściowym oraz inne szczegółowe rozstrzygnięcia - jeśli chcesz je poznać, po prostu kliknij w ten tekst!

Podatnicy VAT z innych branż będą mieli dłuższy czas na wymianę obecnych kas fiskalnych na kasy rejestrujące online.

PRZECZYTAJ, BO WARTO: