Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaskada świętuje urodziny. Tak powstała galeria [zdjęcia]

red
kwiecień 2010 r
kwiecień 2010 r Galeria Kaskada
Chociaż Galeria Kaskada została otwarta 28 września 2011 roku, to na urodziny zaprasza w niedzielę, 4 września. Podczas imprezy pojawią się gwiazdy polskich seriali. Zobaczcie, jak powstało centrum handlowe, które powstało w miejsce, gdzie wcześniej znajdował się słynny kombinat gastronomiczny.

Urodziny z serialową obsadą

Z tej okazji 4 września zaplanowano wiele atrakcji. O godzinie 14:00 pojawią się Maciej Musiał, Adam Zdrójkowski i Tomasz Karolak.

Opowiedzą o swojej pracy na planie filmowym.

Druga część spotkania rozpocznie się ok. godz.16:30, kiedy to artyści ponownie gościć będą na scenie. Po wywiadzie ponownie spotkają się z fanami.

Oprócz nich w centrum pojawią się również blogerka modowa Maffashion, aktorka Kasia Cichopek i stylistka Maja Sablewska. Ale Kaskada ma dłuższą niż pięcioletnią historię.

16 marca 2011 - wiecha na Kaskadzie.

Kaskada stara i nowa. Zobacz, jak powstawała galeria

Historia Galerii Kaskada

Historia Kaskady w Szczecinie rozpoczyna się w 1889 roku. Powstał wtedy wielofunkcyjny budynek w którym mieściły sklepy, kawiarnie oraz restauracja Zum Kronprinzen. Mieścił się tam swojego czasu również urząd poboru podatku dochodowego od rzemiosła, a także mieszkania na wynajem.

Przebudowa

Gmach, w którym działała dawna "Kaskada", wybudowano w roku 1929. Jego właścicielem był Otto Ponath, który po powrocie z Ameryki postanowił zainwestować pieniądze w Szczecinie. Wybudował lokal gastronomiczny o nazwie "Kaffe Bismarck" potocznie nazywany "Haus Ponath".

Na trzech piętrach były restauracje, winiarnie, piwiarnia i sala bilardowa. Najwyżej znajdowała się kawiarnia, z której roztaczał się wspaniały widok na miasto.

Podczas wojennych nalotów latem 1944 budynek ucierpiał i dopiero po kapitalnym remoncie w kwietniu 1949 roku otwarto w nim dom towarowy.

Na ostatnim piętrze czynna była restauracja, a na drugim kawiarnia. Pod koniec lat 50. powstało tu centrum rozrywkowe. Nazwę "Kaskada" wymyślili szczecinianie. Salę na parterze nazwano "Kapitańską".

Nad "Kapitańską" było "Rondo", jeszcze wyżej "Słowiańska", a na samej górze "Pokusa".

Przyjmując ważną dla Szczecina nazwę "Kaskada", inwestor Galerii Kaskada pragnął nawiązać do tej popularnej w PRLu restauracji i centrum życia rozrywkowego, które spłonęło w 1981 roku.

33 lata temu spłonęła Kaskada. Zginęło 14 osób [zdjęcia]

Podczas prac przygotowawczych do budowy Galerii wyburzono dawne budynki Teatru Lalek Pleciuga, zakładów odzieżowych Odra SA oraz kilka mniejszych obiektów. Teatr przeniósł się do nowej siedziby, której budowa została sfinansowana przez ECE. Firma ECE wspomogła również zakłady Odra SA w przeprowadzce do nowocześniejszego budynku.

W ramach prac archeologicznych odkryto pozostałości XVIII-wiecznych fortyfikacji. Fortyfikacje te zostały rozebrane w XIX w., w czasach intensywnego rozwoju urbanistycznego Szczecina.

Pozostała z nich odkryta obmurówka wału ziemnego, której najlepiej zachowany fragment, na mocy porozumienia ECE z Miejskim Konserwatorem Zabytków, został zrekonstruowany i wyeksponowany wewnątrz galerii handlowej.

Zobacz, jak powstała Galeria Kaskada

Zobacz także:

Kaskada: Tłumy na otwarciu galerii

Gs24.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński