Kasa dla przedsiębiorczych

Irena Boguszewska
Radek Koleśnik
Udostępnij:
Masz pomysł na działalność? Zajrzyj do urzędu pracy - tam są pieniądze.

Na pytania dotyczące pomocy, na jaką mogą liczyć bezrobotni odpowiada Maria Miler, kierowniczka działu instrumentów rynku pracy z Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie.

- Jestem bezrobotnym bez prawa do zasiłku. Czy też mogę skorzystać z pomocy na otwarcie działalności gospodarczej?
- Tak, jeśli spełnia pan określone warunki. Brak prawa do zasiłku dla bezrobotnych nie eliminuje pana z możliwości wystąpienia o dotację na rozpoczęcia działalności gospodarczej na własny rachunek.

- A czy przeszkodą nie będzie to, że pięć lat temu wyrejestrowałem działalność?
- Nie. Dotacji nie uzyskałby pan, gdyby wyrejestrował firmę w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

- Od czego mam zacząć starania o dotację?
- Musi pan zgłosić się do Powiatowego Urzędu Pracy, gdzie otrzyma pan wniosek o przyznanie jednorazowej pomocy na podjęcie działalności gospodarczej. Tam też uzyska pan wszelkie szczegółowe informacje. Należy pamiętać, że warunkiem uzyskania dotacji jest ukończenie szkolenia z zakresu "ABC przedsiębiorczości".

- Jestem zarejestrowany jako bezrobotny. Chcę założyć firmę budowlaną. Kiedyś taką prowadziłem, ale sześć lat temu ją wyrejestrowałem. Pracowałem przez jedenaście lat w tej branży. Czy to wystarczy jako doświadczenie zawodowe?
- Starając się o dotację na rozpoczęcie działalności musi pan wykazać doświadczenie i kwalifikacje zawodowe. Potrzebne są więc dokumenty potwierdzające wykształcenie i przebieg kariery zawodowej. Dobrze jest też przedstawić wstępne umowy współpracy, czy listy intencyjne.

- Na co można wydać pieniądze?
- Na urządzenia, maszyny i sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności, czyli w przypadku branży budowlanej może to być na przykład zakup rusztowania, betoniarki, wiertarki itd.

- A samochód potrzebny do przewozu pracowników i sprzętu?
- To zależy od przedstawionego przez pana wniosku i biznes planu. Zakup samochodu jest możliwy na przykład w sytuacji, gdy ze wstępnie podpisanych umów na wykonanie usług będzie wynikać, że będzie pan prowadzić prace w miejscowościach oddalonych od siedziby firmy. W biznes planie, jaki pan przygotuje, będzie pan musiał wykazać ilu pracowników i jaki sprzęt będzie pan musiał wozić. Trzeba tutaj zaznaczyć, że każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie. Komisja oceni zasadność takiego zakupu, a ostateczną decyzję podejmie dyrektor urzędu.

- Czy można przeznaczyć pieniądze na wynajęcie magazynów?
- Na wynajem, tak jak i na inne opłaty stałe, nie można przeznaczyć dotacji.
- A jeśli chcę kupić agregaty, rusztowania, betoniarkę od osób fizycznych na umowę kupna-sprzedaży? Bo sprzęt używany jest dużo tańszy niż nowy.

- Jeśli osoba prowadząca działalność wystawi panu rachunek, to nie będzie problemu z rozliczeniem przyznanych panu pieniędzy. Jeśli natomiast zechce pan dokonać zakupów od osoby fizycznej na podstawie umowy kupna-sprzedaży, to każdy taki przypadek musi pan zgłosić wcześniej w urzędzie pracy i wystąpić o zgodę na taką transakcję. Każdy taki przypadek jest rozpatrywany osobno. Urząd sprawdzi ceny na rynku, porówna z podanymi przez pana i dopiero wówczas podejmie decyzję.

- Słyszałem, że aby dostać dotację trzeba mieć jakieś zabezpieczenie na przyznaną kwotę. Czy to prawda?
- Tak, to prawda. Taki wymóg nakłada na urząd rozporządzenie dotyczące przyznawania bezrobotnym jednorazowych pieniędzy na podjecie działalności gospodarczej, dlatego też w umowie znajduje się zapis odnośnie zabezpieczenia zwrotu funduszy. Jeśli bowiem ktoś nie wypełni warunków umowy musi oddać przyznaną kwotę i to wraz z odsetkami. Urząd musi mieć w takim przypadku pewność, że pieniądze odzyska. Najprostszym i najczęściej stosowanym zabezpieczeniem jest poręczenie cywilne osób trzecich. Musi ich być co najmniej dwóch, a ich łączny miesięczny dochód musi wynosić co najmniej 20 procent przyznanej dotacji, czyli na dzień dzisiejszy około 3,7 tys. zł netto.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie