Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kasa dla przedsiębiorczych

Irena Boguszewska
Radek Koleśnik
Masz pomysł na działalność? Zajrzyj do urzędu pracy - tam są pieniądze.

Na pytania dotyczące pomocy, na jaką mogą liczyć bezrobotni odpowiada Maria Miler, kierowniczka działu instrumentów rynku pracy z Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie.

- Jestem bezrobotnym bez prawa do zasiłku. Czy też mogę skorzystać z pomocy na otwarcie działalności gospodarczej?
- Tak, jeśli spełnia pan określone warunki. Brak prawa do zasiłku dla bezrobotnych nie eliminuje pana z możliwości wystąpienia o dotację na rozpoczęcia działalności gospodarczej na własny rachunek.

- A czy przeszkodą nie będzie to, że pięć lat temu wyrejestrowałem działalność?
- Nie. Dotacji nie uzyskałby pan, gdyby wyrejestrował firmę w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

- Od czego mam zacząć starania o dotację?
- Musi pan zgłosić się do Powiatowego Urzędu Pracy, gdzie otrzyma pan wniosek o przyznanie jednorazowej pomocy na podjęcie działalności gospodarczej. Tam też uzyska pan wszelkie szczegółowe informacje. Należy pamiętać, że warunkiem uzyskania dotacji jest ukończenie szkolenia z zakresu "ABC przedsiębiorczości".

- Jestem zarejestrowany jako bezrobotny. Chcę założyć firmę budowlaną. Kiedyś taką prowadziłem, ale sześć lat temu ją wyrejestrowałem. Pracowałem przez jedenaście lat w tej branży. Czy to wystarczy jako doświadczenie zawodowe?
- Starając się o dotację na rozpoczęcie działalności musi pan wykazać doświadczenie i kwalifikacje zawodowe. Potrzebne są więc dokumenty potwierdzające wykształcenie i przebieg kariery zawodowej. Dobrze jest też przedstawić wstępne umowy współpracy, czy listy intencyjne.

- Na co można wydać pieniądze?
- Na urządzenia, maszyny i sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności, czyli w przypadku branży budowlanej może to być na przykład zakup rusztowania, betoniarki, wiertarki itd.

- A samochód potrzebny do przewozu pracowników i sprzętu?
- To zależy od przedstawionego przez pana wniosku i biznes planu. Zakup samochodu jest możliwy na przykład w sytuacji, gdy ze wstępnie podpisanych umów na wykonanie usług będzie wynikać, że będzie pan prowadzić prace w miejscowościach oddalonych od siedziby firmy. W biznes planie, jaki pan przygotuje, będzie pan musiał wykazać ilu pracowników i jaki sprzęt będzie pan musiał wozić. Trzeba tutaj zaznaczyć, że każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie. Komisja oceni zasadność takiego zakupu, a ostateczną decyzję podejmie dyrektor urzędu.

- Czy można przeznaczyć pieniądze na wynajęcie magazynów?
- Na wynajem, tak jak i na inne opłaty stałe, nie można przeznaczyć dotacji.
- A jeśli chcę kupić agregaty, rusztowania, betoniarkę od osób fizycznych na umowę kupna-sprzedaży? Bo sprzęt używany jest dużo tańszy niż nowy.

- Jeśli osoba prowadząca działalność wystawi panu rachunek, to nie będzie problemu z rozliczeniem przyznanych panu pieniędzy. Jeśli natomiast zechce pan dokonać zakupów od osoby fizycznej na podstawie umowy kupna-sprzedaży, to każdy taki przypadek musi pan zgłosić wcześniej w urzędzie pracy i wystąpić o zgodę na taką transakcję. Każdy taki przypadek jest rozpatrywany osobno. Urząd sprawdzi ceny na rynku, porówna z podanymi przez pana i dopiero wówczas podejmie decyzję.

- Słyszałem, że aby dostać dotację trzeba mieć jakieś zabezpieczenie na przyznaną kwotę. Czy to prawda?
- Tak, to prawda. Taki wymóg nakłada na urząd rozporządzenie dotyczące przyznawania bezrobotnym jednorazowych pieniędzy na podjecie działalności gospodarczej, dlatego też w umowie znajduje się zapis odnośnie zabezpieczenia zwrotu funduszy. Jeśli bowiem ktoś nie wypełni warunków umowy musi oddać przyznaną kwotę i to wraz z odsetkami. Urząd musi mieć w takim przypadku pewność, że pieniądze odzyska. Najprostszym i najczęściej stosowanym zabezpieczeniem jest poręczenie cywilne osób trzecich. Musi ich być co najmniej dwóch, a ich łączny miesięczny dochód musi wynosić co najmniej 20 procent przyznanej dotacji, czyli na dzień dzisiejszy około 3,7 tys. zł netto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński