Karta EKUZ. Dlaczego bez niej nie powinnidmy wjeżdżać za granicę?

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Karta EKUZ: nawet małe dziecko musi mieć swój dokument
Karta EKUZ: nawet małe dziecko musi mieć swój dokument 123 RF
Udostępnij:
Do jakiej pomocy medycznej uprawnia karta EKUZ i jak się o nią starać? Wyjaśnia Magdalena Rozumek-Wenc z Wielkopolskiego Oddziału NFZ. To warto wiedzieć!

Czy przed zagranicznym wyjazdem musimy wyrobić sobie kartę EKUZ?
Posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest obowiązkowe, jednak warto uzyskać ten dokument zawsze, gdy udajemy się tymczasowo do krajów członkowskich Unii Europejskiej i EFTA. W razie konieczności skorzystania z opieki zdrowotnej podczas pobytu za granicą z kartą EKUZ powinniśmy być potraktowani jak osoba ubezpieczona w tym kraju.

Czy za wydanie karty EKUZ trzeba zapłacić?

Nie. EKUZ wydawana jest bezpłatnie.

Do czego uprawnia karta EKUZ?

Pacjent może korzystać wyłącznie ze świadczeń zdrowotnych, które są niezbędne ze względów medycznych z uwagi na planowany czas pobytu w państwie członkowskim UE/EFTA. Przede wszystkim więc są to procedury medyczne, które zapobiegają przymusowemu powrotowi ubezpieczonego do kraju przed końcem planowanego pobytu.

Gdzie znajdziemy wniosek o wydanie karty EKUZ i jakie dokumenty musimy do niego dołączyć?
Formularz wniosku o wydanie karty EKUZ dostaniemy w oddziałach wojewódzkich, delegaturach i punktach obsługi ubezpieczonych oddziałów wojewódzkich NFZ. Jest także zamieszczony w formie elektronicznej na stronie interne-towej funduszu i stronach poszczególnych oddziałów wojewódzkich NFZ. Nie dołączamy do niego żadnych dokumentów, bo jesteśmy weryfikowani w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych CWU na podstawie posiadanego dokumentu tożsamości (dowód osobisty, paszport).

Jak długo od złożenia wniosku będziemy czekali na wyrobienie EKUZ?
EKUZ, powinna ona zostać wystawiona od ręki w dniu złożenia wniosku lub w ciągu trzech dni roboczych od dnia wpływu wniosku drogą pocz-tową, faksem lub w formie elektronicznej do oddziału wojewódzkiego NFZ, chyba że składający wniosek wskazał inny termin odbioru EKUZ.

Czy NFZ może nam przesłać EKUZ pocztą?
Tak. Przesłanie karty EKUZ pod adres wskazany we wniosku jest możliwe, o ile wniosek został przesłany do oddziału wojewódzkiego NFZ w formie skanu dokumentu, na którym widnieje wyraźny podpis wnioskodawcy.

Czy na podstawie karty EKUZ refundowany jest również transport pacjenta do szpitala i ewentualny transport do Polski?
EKUZ nie zapewnia pokrycia przez NFZ kosztów transportu medycznego do Polski.

Co zrobić, jeżeli pomimo posiadania karty EKUZ lekarz za granicą wystawi mi rachunek za leczenie?
Jeśli polski ubezpieczony, pomimo okazania karty EKUZ, zapłaci za udzielone świadczenia zdrowotne podczas pobytu w innym państwie członkowskim UE/EFTA, zgodnie z przepisami ma on prawo wystąpić do oddziału wojewódzkiego NFZ o zwrot tych kosztów. Zwrot następuje według stawek stosowanych przez instytucję miejsca pobytu, gdzie świadczenia były udzielane.

Jak długo ważna jest karta EKUZ?
EKUZ jest ważna do pięciu lat dla osób pobierających świadczenia emerytalne. Na sześć miesięcy kartę dostaną osoby ubezpieczone, które są zatrudnione, pobierają rentę, prowadzą pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą, studenci zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię. Natomiast osobom bezrobotnym, zarejestrowanym w urzędzie pracy karta wydawana jest na dwa miesiące.

Czy dzieciom wydaje się osobne karty ubezpieczenia zdrowotnego?
Tak. Nawet małe dziecko musi mieć swój dokument

Ekspertka: Odpornośc budujemy przez cały rok. Co jeść, a czego unikać?

Wideo

Materiał oryginalny: Karta EKUZ. Dlaczego bez niej nie powinnidmy wjeżdżać za granicę? - Głos Wielkopolski

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gustav
Szybka Pożyczka przez internet
Dodaj ogłoszenie