Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapitańska: Woda w kranie zmieniła kolor. Nie powinno się jej pić i w niej prać

Anna Folkman
Anna Folkman
W środę w jednej z kamienic przy ul. Kapitańskiej w Szczecinie mieszkańcy zaobserwowali, że coś niedobrego dzieje się z wodą w ich kranach. Nagle zmieniła kolor. - Czy to jakaś awaria? Czy taką wodę można spożywać? Gotować na niej np. zupę? - pyta mieszkaniec ulicy i prosi o interwencję.

Sprawą zainteresowaliśmy Zakład Wodociągów i Kanalizacji.

- Nie usuwaliśmy awarii w tym rejonie miasta, jak również nie prowadziliśmy prac planowanych dotyczących sieci wodociągowej - zaczyna Tomasz Makowski ze ZWiK. - Wnioskuję, że jest to przypadek lokalny i pojedynczy. Trudno jest mi wskazać „sprawcę”. Nie mniej jednak przystąpimy najszybciej jak się da do płukania sieci wodociągowej na ul. Kapitańskiej i przyległych. Myślę, że czynności te pozwolą przywrócić właściwą jakość wody na ulicy.

Pracownicy ZWiK z danego odcinka zrzucą ok. 10 do 20 ton wody po uprzednim podłączeniu się do okolicznych hydrantów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jaki rodzaj wody wybrać, by się dobrze nawodnić? Tych faktów możesz nie znać!

Jaką pić wodę, by ugasić pragnienie, uzupełnić elektrolity i wspomóc prawidłowy metabolizm? Zobacz, czym wyróżniają się różne rodzaje wody do picia, kiedy są polecane, a kiedy ich unikać.

Co najlepiej nawadnia organizm? Woda mineralna, alkaliczna, ...

Tomasz Makowski nie poleca spożywać zabarwionej wody ani w niej prać.

- Prane rzeczy mogą rzeczywiście zmienić kolor - przyznaje. - Jeśli ktoś obserwuje taką zmianę w jakości wody, powinien najpierw zrzucić ok. 10 litrów tej wody z kranu. Być może za zanieczyszczoną wodą, pojawi się już czyta, o dobrej jakości. Jeśli jest awaria, o której jeszcze nie wiemy, na pewno ją odkryjemy. Interwencja została podjęta.

ZOBACZ TEŻ: Skąd pochodzi "kranówka" w Szczecinie? Sprawdziliśmy [ZDJĘCIA]

Filarem systemu dostarczania wody jest jedna z najnowocześniejszych w Europie oczyszczalnia „Pomorzany”. Jej uruchomienie pozwoliło wykreślić Szczecin z niechlubnej listy największych trucicieli Bałtyku. Co więcej - każdy dzień jej funkcjonowania sprawia, że woda w Odrze, Jeziorze Dąbie i Zalewie Szczecińskim staje się coraz czystsza. Potwierdzają to prowadzone przez ekologów obserwacje. Rejon niegdyś mocno zdegradowanego ekologicznie dorzecza Odry i Zalewu Szczecińskiego ulega widocznemu odrodzeniu - powracają tu m.in. nie widziane od dawna gatunki ryb i roślin. Nic dziwnego – ścieki po oczyszczeniu w oczyszczalni „Pomorzany” mają lepsze parametry, niż płynąca w tym samym miejscu woda w rzece.Całkowite zużycie wody w Szczecinie kształtuje się na poziomie ok. 20 mln m3 rocznie, co daje średnio ok. 60 tys m3 na dobę.Czytaj więcej >>>

Skąd pochodzi "kranówka" w Szczecinie? Sprawdziliśmy [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TAKŻE: Kulisy zdrowia: Lodowate kąpiele. Dlaczego warto morsować?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński