Kapitan Żeglugi Wielkiej Zbigniew Sak, przekazał w spadku szpitalowi wojewódzkiemu 60 tys. dolarów

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
60 tys. dolarów przekazał w spadku szpitalowi wojewódzkiemu w Szczecinie kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sak
60 tys. dolarów przekazał w spadku szpitalowi wojewódzkiemu w Szczecinie kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sak http://encyklopedia.szczecin.pl/ / zbiory kpt. Zbigniewa Saka
60 tys. dolarów przekazał w spadku szpitalowi wojewódzkiemu w Szczecinie kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sak. Zgodnie z decyzją darczyńcy, pieniądze przeznaczone zostaną na kupno sprzętu medycznego dla oddziału kardiologii.

Kapitan ż.w. Zbigniew Sak zmarł 4 sierpnia 2022 r. - w wieku 91 lat. Jak się okazuje, zostawił testament, w którym "zobowiązał spadkobierców testamentowych do wypłacenia tytułem zapisu zwykłego kwoty 60.000,00 USD na rzecz Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie". Spadek ma być przeznaczony na zakup medycznego wyposażenia oddziału kardiologii.

- Chylimy czoła i przesyłamy wyrazy naszej wdzięczności śp. kpt. ż.w. Zbigniewowi Sakowi - czytamy na stronie internetowej szpitala. - Dziękujemy – w imieniu szpitala i naszych pacjentów kardiologicznych, którzy z pewnością skorzystają z darowizny Pana Kapitana.

Przedstawiciele szpitala przyznają, że gest kapitana jest dla nich poruszający i odczytują go, jako wyraz wdzięczności i docenienia personelu placówki. Zgodnie z wolą zmarłego kapitana cała suma, 60 tys. dolarów, zostanie przekazana szpitalnemu oddziałowi kardiologicznemu. Jak się dowiedzieliśmy, jeszcze nie wiadomo co dokładnie zostanie kupione za te pieniądze. O tym zdecydują spadkobiercy kapitana wspólnie z lekarzami placówki.

- Cała ta historia ma dla nas duże znaczenie – ekonomiczne, bo to przecież potężne finansowe wsparcie, ale przede wszystkim bardzo emocjonalne, ludzkie - podkreśla Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy SPWSZ. - W obliczu takiego gestu aż trudno cokolwiek powiedzieć. Naprawdę bardzo dziękujemy. Nie tylko świętej pamięci kapitanowi Sakowi, ale także jego dzieciom, które dbają o wypełnienie jego woli i przekazanie szpitalowi tego hojnego datku.

Zbigniew Sak był współtwórcą i menedżerem żeglugi promowej - był jednym z pomysłodawców i założycieli przedsiębiorstwa Polska Żegluga Bałtycka w Kołobrzegu oraz twórcą linii promowej Świnoujście-Kopenhaga i Gdynia-Karlskrona.

Służbę na morzu rozpoczął w 1951 r. jako młodszy marynarz na statku s/s "Śląsk" Polskich Linii Oceanicznych, na którym pełnił funkcję stewarda. Dyplom kapitana żeglugi wielkiej uzyskał w 1959 r. Jak podaje Encyklopedia Szczecina Pomeranica.pl, był wówczas najmłodszym kapitanem w polskiej powojennej flocie morskiej. Objął wtedy dowództwo motorowca m/s "San", pływającego na linii Londyn-Rotterdam-Szczecin.

Encyklopedia podaje, że w trakcie rejsu z Oslo do Polski przewoził na pokładzie swojego statku obrazy Edwarda Muncha, które eksponowane były później w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dzięki jego interwencji udaremniono, niewyjaśnione do dzisiaj, przejęcie tego cennego ładunku przez nieznanych sprawców.

Na przełomie lat 60. i 70. Sak był kapitanem promów pasażerskich "Gryf", "Wawel" i "Wilanów". W czerwcu 1970 r., po otrzymaniu anonimowej informacji o podłożeniu bomby na pokładzie promu "Gryf", podjął kontrowersyjną, lecz słuszną decyzję o wypłynięciu promu z Ystad do Świnoujścia zgodnie z planem rejsu. Jak się później okazało, fałszywa informacja pochodziła od konkurencyjnego przewoźnika. Uznając przesłanki dowódcy promu i podjęcie korzystnej dla armatora i miasta decyzji, władze Ystad nadały mu honorowe obywatelstwo. W latach 80. dowodził promami "Rogalin", "Wilanów" i "Pomerania" (1983-1987).

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie