Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kąpiel z bąbelkami

Redakcja
O zaletach hydromasażu nikogo nie trzeba przekonywać. Już Hipokrates - ojciec medycyny, leczył wodą. Dla nowożytnej hydroterapii najważniejsze są dwa nazwiska: Priessnitz i Kneipp. Pierwszy wymyślił gumowy wąż do polewań. Drugi - uważał, że woda jest dobra na wszelkie schorzenia, stosował m.in. parowe szafki na głowę.

Masaż strumieniami wody i powietrza nie tylko poprawiają krążenie, rozluźniają mięśnie, relaksują i odprężają, ale mają również właściwości lecznicze. Hydroterapia polecana jest w chorobach układu mięśniowego, krążenia, problemach ortopedycznych i reumatycznych.
Mamy do wyboru trzy rodzaje hydromasażu: wodny, powietrzny i ich kombinację. Wodny - to masaż o mocnym natężeniu. Woda z kilku lub kilkunastu dysz rozmieszczonych w ściankach wanny kierowana jest na plecy, biodra, uda i stopy. Masaż powietrzny, stosowany jest dla relaksu. Jest znacznie łagodniejszy od poprzedniego. Dodatkowo dotlenia skórę. Powietrze wtłaczane jest przez niewielkie otwory w dnie wanny, wywołując bulgotanie wody.
Niecki wanien wytłaczane są z akrylu lub jego odmian. Materiał ten pozwala na kształtowanie dowolnych form. Można odpowiednio profilować dno, tak by powstały siedziska, zagłówki, podłokietniki. Z bogatej oferty rynkowej można wybrać wannę okrągła, narożną: symetryczną lub asymetryczną, prostokątną. Ich pojemność waha się od 140 do 500 litrów. Zbyt mała wanna nie zapewni odpowiedniej odległości ciała od dyszy, która powinna wynosić około 10 cm.
Aby hydromasaż spełniał dobrze swoje zadanie, łazienka powinna mieć powierzchnię co najmniej 6-7 m kw. Wówczas uniknie się skraplania wody na ścianach i suficie.
Montaż wanny z hydromasażem nie wymaga szczególnych rozwiązań instalacji wodno- kanalizacyjnej. Niektóre wanny są fabrycznie wyposażone w baterie. Wanna powinna być tak podłączona, aby po każdej kąpieli możliwe było całkowite odprowadzenie zużytej wody z niecki i przewodów oraz osuszenie pompy. Dlatego przewody, w których krąży woda, powinny być ułożone ze spadkiem w kierunku odpływu, a pompa powinna mieć tzw. drenaż.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński