Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kąpiel muzułmanki w aquaparku. Postępowanie w sprawie komentarzy zawieszone

Rafał Wolny
Rafał Wolny
W Internecie rozlała się fala negatywnych komentarzy, oskarżających kobietę o kąpiel w ubraniu
W Internecie rozlała się fala negatywnych komentarzy, oskarżających kobietę o kąpiel w ubraniu archiwum
Postępowanie związane z nienawistnymi komentarzami po kąpieli muzułmanki w aquaparku musi poczekać Prokuratura potrzebuje pomocy prawnej z USA

W lutym na łamach mediów społecznościowych zostało opublikowane zdjęcie muzułmanki zażywającej kąpieli w koszalińskim parku wodnym w stroju zakrywającym całe ciało. Choć kierownictwo obiektu zapewniało, że jest to tradycyjny w krajach islamskich strój kąpielowy (tzw. burkini), w Internecie rozlała się fala negatywnych komentarzy, oskarżających kobietę o kąpiel w ubraniu. Wiele z nich było obelżywych i wulgarnych, a agresja komentujących była na tyle duża, że prokuratura wszczęła postępowanie w kierunku nawoływania do nienawiści i znieważenia osoby z uwagi na narodowość lub wyznanie.

Ze względu na dużą liczbę materiału do analizy i konieczność przesłuchania wielu osób, śledczy od razu podkreślali, że efektów można spodziewać się najwcześniej za kilka miesięcy. Minęło ich ponad pięć.

- Część osób, które opublikowały komentarze na portalu Facebook, a których tożsamość udało się ustalić, została już przesłuchana - informuje Aleksandra Kowalska, pełniąca funkcję Prokuratora Rejonowego w Kołobrzegu (tutejsza prokuratura zajmuje się w naszym regionie tego typu sprawami). - Wciąż jednak pozostaje do przesłuchania wiele osób, których tożsamości ukrytej pod różnymi nickami nie udało się ustalić.

Żeby to zrobić, śledczy muszą uzyskać tzw. IP komputerów, z których łączyli się internauci. Te dane może zaś udostępnić jedynie administracja Facebooka. - Ze względu na siedzibę jego zarządu, musimy wystąpić o pomoc prawną do prokuratury w USA - wskazuje Aleksandra Kowalska, dodając, że do czasu jej uzyskania postępowanie zostaje zawieszone. - Nie wiadomo, ile to potrwa - zaznacza.

Osobom, którym zostanie udowodnione przestępstwo, grozi do pięciu lat więzienia - sankcja za groźby. Znieważenie może oznaczać do trzech lat, a do dwóch lat może czekać tych, którzy nawoływali do nienawiści.

Ewakuacja aquaparku w Koszalinie

Ewakuacja aquaparku w Koszalinie. Informacja o bombie [zdjęcia, wideo]

Zobacz także: Muzułmanka w koszalińskim aquaparku. Monika Tkaczyk, prezes ZOS Koszalin komentuje

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!