Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kanał Jamneński i wrota sztormowe. Wciąż sporo słów, ale wypłynąć z Jamna na morze się nie da. Co dalej?

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Co z przyszłością Kanału Jamneńskiego i wrót sztormowych?
Co z przyszłością Kanału Jamneńskiego i wrót sztormowych? archiwum
Oto kolejny raport związany z Kanałem Jamneńskim i wrotami sztormowymi. Na razie mamy zapewnienia, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Tyle że w terenie nadal nic się nie dzieje. A powinno. Bo wariant naprawczy miał być już przygotowywany w kwietniu…

Od razu jednak przypominamy, że szef Wód Polskich w Szczecinie Marek Duklanowski wyjaśniał, także na łamach „Głosu”, że „w związku z potrzebą uzyskania niezbędnych decyzji i uzgodnień, czas rozpoczęcia realizacji wariantu naprawczego może nieznacznie się przesunąć” oraz, że „realizacja tej części przedsięwzięcia może rozpocząć się w drugiej połowie 2020 roku. I to jeśli warunki pogodowe oraz obecnie panująca sytuacja wywołana wirusem SARS-CoV-2 nie pokrzyżują planów”.

Pogodę mamy dobrą, warunki związane z pandemią, w stosunku do kwietnia, zmieniły się bardzo, co więc nowego w sprawie kanału i wrót?

- Założony przez nas harmonogram zakłada działania mające na celu najpierw realizację wariantu naprawczego, a następnie przygotowanie docelowej przebudowy – słyszymy w Wodach Polskich.

Most na Kanale Jamneńskim został zwężony. To dla rowerzystów [ZDJĘCIA]

To więc oznacza, że jednak instytucja ta zdecydowała się już ostatecznie na realizację wspomnianego wariantu naprawczego na kanale, a dopiero później ewentualne zmiany, by umożliwić np. żeglugę itp. Wcześniej informowaliśmy, że bierze się pod uwagę od razu realizację całościowej koncepcji przebudowy kanału i wrót.

Koncepcja naprawcza zakłada przywrócenie sterowalności wrotom sztormowym. W dwóch oknach wrót zostaną zamontowane zasuwy dające możliwość sterowania nimi przez człowieka, a tym samym umożliwiające kontrolę ilości przepływającej wody w zależności od stanów wód panujących na morzu czy też jeziorze. W dwóch pozostałych oknach pozostawione zostaną na stałe szandory - drewniane zamknięcia remontowe, ale planowane jest wykonanie w nich otworów, które pozwolą na migrację ryb.
Jako najbardziej optymalny wariant przebudowy docelowej wybrano wariant pierwszy (z przedstawionych jeszcze w ubiegłym roku trzech), który zakłada m.in. wykonanie śluzy żeglownej.

Kanał Jamneński: padł kolejny pomysł na wrota sztormowe

- Budowa śluzy wymusza konieczność wykonania prac inwestycyjnych przy moście drogowym znajdującym się nad Kanałem Jamieńskim. Konieczna jest więc przebudowa mostu, tak by zwiększyć jego światło. Tylko takie działanie inwestycyjne pozwoli na uzyskanie pełnej funkcjonalności żeglugowej śluzie, która została zaplanowana w ramach wariantu wybranego dla przebudowy wrót sztormowych – słyszymy jeszcze.

Most na razie należy do powiatu. A ten jednak nie ma pieniędzy na przebudowę mostu. Możliwość żeglowania odsuwa się więc w czasie...

Wrota sztormowe na Kanale Jamneńskim do rozbiórki

Podczas przedwakacyjnej konferencji nad Kanałem Jamneńskim minister Marek Gróbarczyk zapowiadał, że działania naprawcze będą zrealizowane jeszcze w tym roku. Czasu jest więc mało...

Wrota sztormowe na Kanale Jamneńskim. Co z planem naprawczym?

Zobacz także Konsultacje w sprawie przyszłości jeziora Jamno i wrót sztormowych (archiwum)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kanał Jamneński i wrota sztormowe. Wciąż sporo słów, ale wypłynąć z Jamna na morze się nie da. Co dalej? - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński