Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampania Nie dla VAT-u na kursy językowe

mdr
Plakat kampanii "Nie dla VAT-u na szkolenia językowe".
Plakat kampanii "Nie dla VAT-u na szkolenia językowe". Fot. pase.pl
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych zaczyna kampanię "Nie dla VAT-u na szkolenia językowe". Powodem są plany Ministerstwa Finansów dotyczącymi wprowadzenia stawki 22 proc. VAT na kursy i szkolenia lingwistyczne zrzeszające szkoły językowe.

Do najbliższego poniedziałku 23 listopada wszyscy, którzy chcą dołaczyć się do protestu, mogą to uczynić na stronie internetowej PASE (www.pase.pl). Trwa również zbiórka podpisów wśród uczestników kursów we wszystkich zrzeszonych szkołach.

Ministerstwo Finansów przedstawiło już projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który przewiduje objęcie niepublicznych szkół językowych 22 proc. stawką podatku VAT. Niepubliczne placówki w odpowiedzi wystosowały apelu do premiera, posłów i senatorów, w którym protestują przeciwko takim planom.

- Jesteśmy przekonani, że proponowane zmiany trwale zahamują rozwój językowy w Polsce i spowolnią pełną integrację ze społecznością europejską - uważa Jacek Członkowski, prezes Zarządu Stowarzyszenia PASE , które zrzesza polskie szkoły językowe. - Dodatkowo uderzą w najbardziej potrzebujące wsparcia grupy społeczne, takie jak młodzież, studenci, czy rodzice inwestujący
w edukację swoich pociech.

Członkowski dodaje również, że nowelizacja ustawy nie jest, wbrew temu, co przekazuje do opinii publicznej Ministerstwo Finansów, wymogiem Unii Europejskiej.

- Propagowany w tzw. Białej Księdze, dokumencie Komisji Europejskiej model 1+2, tj. język ojczysty plus 2 języki obce, stał się w krajach unijnych normą - dodaje Magdalena Rowecka, wiceprezes Stowarzyszenia PASE. - Kraje są niejako zobligowane do tego, aby ułatwić dostęp do edukacji wszystkim zainteresowanym osobom.

Projekt Ministerstwa Finansów zbulwersował środowisko. Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych uchwaliło wspólne stanowisko największych szkół językowych w Polsce (Empik School, Profi Lingua, British Council, Berlitz i Bell). Stwierdza się w nim, że proponowane rozwiązania są merytorycznie nieuzasadnione, mogą doprowadzić do załamania rynku szkół językowych i przynieść wiele społecznie szkodliwych efektów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński