Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienice w Szczecinie pięknieją dzięki miejskim pożyczkom

red
Już ponad czterdzieści szczecińskich kamienic odzyskało dawny blask dzięki wsparciu miejskich funduszy. Atrakcyjne pożyczki na ten cel oferuje Szczeciński Fundusz Pożyczkowy.

Kto z nas choć na chwilę nie zawiesił oka na ciekawym fragmencie mijanej kamienicy? Te ubiegłowieczne cuda architektury zachwycają nie tylko turystów, ale też mieszkańców Szczecina. Warto odwiedzić centrum miasta, żeby popodziwiać przedwojenną architekturę.

Szczecińskie tzw. czynszowe kamienice zostały wzniesione w okresie od końca XIX do początku XX wieku. Ułożone w kwartały, porozdzielane charakterystycznymi „paryskimi”, gwiaździstymi placami, mimo rozległych zniszczeń wojennych, do dziś zachowały swój niepowtarzalny urok.

Niesamowita jakość warsztatu rzemieślniczego, przedwojenne zdobienia fasad, maszkarony, półfilary, charakterystyczne obramowania okien – jest co oglądać! Pieczołowicie odrestaurowane kamienice, z zachowaniem wszystkich szczegółów, świetnie wkomponowują się w nowoczesną, miejską tkankę miasta.

Zobacz także: Jakie mieszkanie kupimy w Szczecinie za 1000 złotych miesięcznie?

Szczeciński Fundusz Pożyczkowy, miejska spółka, od lat pożycza na wyjątkowych warunkach pieniądze wspólnotom mieszkaniowym na remonty kamienic.

Pożyczkę można uzyskać na cele związane z szeroko rozumianym remontem elewacji budynków oraz dachów, wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej, a także innymi pracami, np. wymianą stolarki okiennej, remontem klatek schodowych, instalacji elektrycznej, wymianą pionów, monitoringu.

Dzięki wsparciu miejskich funduszy wspólnoty mogą także zamontować czujniki czadu i gazu w budynkach, wymienić instalację gazową, zamienić system ogrzewania oparty na paliwie węglowym na inne rodzaje i źródła ogrzewania, wykonać instalację ciepłej wody użytkowej, a także termomodernizację budynków.

- O nasze pożyczki mogą się starać zarządcy wspólnot, którzy chcą przeprowadzić remont swojej kamienicy. Są one bez wątpienia najlepiej oprocentowane na rynku – zarządcy ponoszą jedynie koszt prowizji, który wynosi od 1 do 3 proc. – mówi Krzysztof Nowak, prezes Szczecińskiego Funduszu Pożyczkowego. – Pożyczyć można nawet do 2 mln złotych z okresem kredytowania do 15 lat. Wszystkim zainteresowanym gwarantujemy przyjazne i nieskomplikowane procedury.

Aby uzyskać taką pożyczkę wspólnota mieszkaniowa powinna zajrzeć na stronę www.pieknekamienice.szczecin.eu, wypełnić druki znajdujące się na stronie i skontaktować się ze Szczecińskim Funduszem Pożyczkowym.

- Zarządcy wspólnot chętnie korzystają z naszych propozycji. My jako spółka miejska cieszymy się, że możemy przyczynić się do tego, że miasto pięknieje, a stare kamienice odzyskają swój dawny blask. – dodaje Krzysztof Nowak.

Do tej pory wyremontowano już czterdzieści kamienic, m.in. przy Monte Cassino 10, która wygrała ogólnopolski konkurs na Fasadę Roku 2017 w kategorii „budynek historyczny po renowacji".

W konkursie brało udział aż 215 elewacji z całego kraju. Wśród wyróżnionych znalazły się m.in. realizacje ze Szczecina i Świnoujścia.

W jury zasiedli uznani architekci, osoby zawodowo związane z budownictwem, jak również przedstawiciele mediów branżowych. Konkursowe jury doceniło w szczecińskiej kamienicy trafną strukturalnie i kolorystycznie metamorfozę, podkreślając dbałość o trudny w konserwacji detal.

Szczeciński Fundusz Pożyczkowy jest instytucją wspierającą nie tylko wspólnoty mieszkaniowe. Spółka znana jest wśród lokalnych przedsiębiorców i organizacji pozarządowych, którym również udziela atrakcyjnych pożyczek. Spółka istnieje od 2004 roku, jego właścicielem jest Gmina Miasto Szczecin.

Do tej pory udzieliła już łącznie ponad 400 pożyczek na kwotę około 120 mln zł. Od 2010 Szczeciński Fundusz Pożyczkowy udziela ich także w ramach unijnej Inicjatywy Jeremie. Przedsiębiorcy doceniają spółkę za proste i nowoczesne rozwiązania, które często wygrywają ze skomplikowanymi procedurami stosowanymi przez wiele instytucji finansowych.

Polecamy także:

4. miejsce >>> BUKOWE - wynik 27W 3 kategoriach Rankingu najlepiej wypadło Osiedle Bukowe. Jego mieszkańcy najlepiej spośród wszystkich szczecinian ocenili infrastrukturę dla dzieci, sąsiadów oraz ceny towarów i usług. Drugie miejsce osiedle to zajęło w kategorii “zadbana okolica”, a trzecie - pod względem rozrywki, wygody zakupów, czystości i bezpieczeństwa.

Najlepsze osiedla w Szczecinie. Gdzie opłaca się mieszkać? [RANKING]

Zobacz również rozmowę z Piotrem Krzystkiem o INWESTYCJACH

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński