Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienica z 1855 roku odzyskuje blask. To najstarsza w Polsce siedziba zboru baptystów

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Andrzej Szkocki
Na elewację zabytkowej kamienicy przy ul. Stoisława 4 w Szczecinie powracają zrekonstruowane i poddane konserwacji elementy sztukaterii. Wybudowana w 1855 roku kaplica jest najstarszą nieprzerwanie działającą siedzibą zboru Baptystów w Polsce.

Baptyści to chrześcijańska wspólnota protestancka. Baptyzm na współczesnych ziemiach polskich najwcześniej pojawił się wśród ludności niemieckiej. Pierwszy zbór baptystyczny powstał w 1844 w Elblągu. Kolejne powstały we Wrocławiu, Olsztynie i właśnie w Szczecinie w 1846.

Budynek przy dzisiejszej ul. Stoisława 4 w Szczecinie został zbudowany w 1855 roku i od początku był siedzibą tutejszych baptystów. Po wojnie część lokali w gmachu spełniało funkcję mieszkań komunalnych. Z kaplicy przez pewien czas wspólnie korzystali baptyści i metodyści. Miasto zwróciło budynek baptystom w 2002 r.

ZOBACZ TEŻ:

Budynek do niedawna był zaniedbany. Z elewacji odpadał tynk, farba. O wieku gmachu świadczyły też m.in. widoczne ślady poniemieckich napisów. W zeszłym roku znalazły się fundusze na remont obiektu.

Koszt przebudowy to 4,5 mln zł. Prace, które ruszyły wiosną 2020 obejmują

  • elewację,
  • ściany,
  • dach i strop,
  • wymianę okien i drzwi.

ZOBACZ TAKŻE: Szczecin ma nowy zabytek. Niezwykły budynek na Pogodnie. Poznaj jego historię. Zobacz zdjęcia - 28.11.2020

Nowy zabytek w Szczecinie. Klimatyczna willa na Pogodnie

Szczecin ma nowy zabytek. Niezwykły budynek na Pogodnie. Poz...

Zaplanowano oświetlenie ledowe, nowy system wentylacji i ogrzewanie podłogowe wraz z grzejnikami panelowymi. Większość pieniędzy na remont pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Urząd Marszałkowski przekazał na ten cel prawie 3 mln zł.

- Remont elewacji zabytkowego zboru Baptystów przy ulicy Stoisława 4 wchodzi w decydującą fazę. Zamontowano już cześć zrekonstruowanych i poddanych konserwacji sztukaterii - poinformował Michał Dębowski, miejski konserwator zabytków, który nadzoruje proces.

Odnowiono gzymsy, ornamenty, poniemieckie napisy zostaną odpowiednio wyeksponowane. Po remoncie baptyści chcą tam utworzyć nowe miejsce kulturalno-kongresowe. To ma być przestrzeń przyjazna działaniom kulturalnym, edukacyjnym oraz społecznym.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński