MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kamień Pomorski: Od poniedziałku szpital bez oddziału chirurgii

Anna Folkman
Anna Folkman
Andrzej Szkocki/Polska Press
Od 29 kwietnia do 29 lipca 2019 roku oddział chirurgii w szpitalu Św. Jerzego nie będzie działał. Spółka EMC Instytut Medyczny podjęła taką decyzję powołując się na brak możliwości zapewnienia wymaganych warunków wykonywania świadczeń w oddziale zabiegowym, a także nieuzasadnioną całodobową gotowość bloku operacyjnego.

W oddziale chirurgii ogólnej wykonywanych jest za mało świadczeń zabiegowych, a większość realizowanych mogłaby odbywać się w oddziale chorób wewnętrznych. Średnio każdego roku na oddziale hospitalizowanych było około 1000 pacjentów, jednak operowanych było mniej niż 400 z nich.

- 1 kwietnia Szpital św. Jerzego poinformował, że częściowo zmienia profil działalności. Zmiany polegają na otwarciu zakładu opiekuńczo-leczniczego, zamknięciu bloku operacyjnego oraz wynikających z tego planach zamknięcia oddziału chirurgii ogólnej. Podyktowane są one odpowiedzialnością za bezpieczeństwo pacjentów i koniecznością dostosowania szpitala do potrzeb starzejącego się społeczeństwa - informuje Anna Szewczuk-Łebska, rzecznik prasowy EMC Instytut Medyczny.
 
Szpital uruchamia zakład opiekuńczo-leczniczy, w którym opiekę i leczenie będą otrzymywać pacjenci wymagający stałej, profesjonalnej pielęgnacji, rehabilitacji, leczenia farmakologicznego i dietetycznego. Szczególnie dotyczy to osób w podeszłym wieku, z pogorszeniem świadomości lub z porażeniami i niedowładami, które nie mogą otrzymać takiej opieki w domu.

Zabytkowy Dworek von Kleista: wynalazca kondensatora będzie ...

- Szpital w Kamieniu Pomorskim jest częścią podstawowego zabezpieczenia szpitalnego kraju i musi odpowiadać potrzebom mieszkańców województwa - dodaje Anna Szewczuk-Łebska. - Zgodnie z wytycznymi ministerstwa zdrowia, które przygotowuje mapy potrzeb zdrowotnych, w województwie zachodniopomorskim brakuje miejsc opieki długoterminowej. Zapotrzebowanie na takie miejsca jest bardzo duże, dlatego szpital liczy na uzyskanie finansowania ZOLu przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jednocześnie, kierując się bezpieczeństwem świadczonych usług, szpital musiał podjąć trudną decyzję, dotyczącą zatrzymania pracy bloku operacyjnego i zaprzestania prowadzenia oddziału chirurgii ogólnej.

ZOBACZ TEŻ:

Obecnie blok operacyjny w szpitalu nie spełnia wymagań ministerstwa. Dalsze funkcjonowanie bloku operacyjnego w obecnym stanie mogłoby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów. Koszt dostosowania zgodne z zaleceniami organów nadzoru sanitarnego, wynosiłyby 3 miliony 710 tys. zł, co  przekracza możliwości finansowe szpitala. W związku z tym szpital zdecydował o przerwaniu jego działalności i rozpoczęciu procedury zamknięcia oddziału chirurgii ogólnej, którego funkcjonowanie bez bloku nie jest możliwe.

Aby zabezpieczyć świadczenia chirurgii ogólnej, szpital:

  • zapewnia hospitalizowanym pacjentom konsultacje chirurgiczne - realizując obowiązek kompleksowości udzielania świadczeń w ramach obowiązujących umów;
  • zapewnia transport sanitarny międzyszpitalny – w przypadku konieczności podjęcia natychmiastowego leczenia pacjenta w innym podmiocie leczniczym lub gdy wynika to z ciągłości udzielania świadczeń;
  • zobowiązuje się do zwiększenia czasu pracy poradni chirurgii ogólnej w dni powszednie oraz deklaruje gotowość wydłużenia czasu pracy tej poradni w lipcu i sierpniu o soboty
  • zapewnia wzmocnienie działania Izby Przyjęć w celu odpowiedniego zabezpieczenia mieszkańców powiatu, a także turystów
  • zapewnia przeprowadzenie wczesnej diagnostyki z wykorzystaniem dostępnych w szpitalu świadczeń specjalistycznych
  • zapewnia wykonanie niezbędnych badań, także laboratoryjnych, diagnostyki obrazowej i procedur medycznych związanych z udzielaniem świadczeń w zakresie chirurgii (szpital dysponuje nowoczesnym aparatem RTG i diagnostyką USG w poradniach specjalistycznych)

Najbliższe szpitale udzielające świadczeń chirurgii ogólnej w warunkach stacjonarnych znajdują się w Gryficach (odległość 33 km), Nowogardzie (45 km) i Goleniowie (53 km).

Zobacz również wideo:

W sytuacjach nagłych pacjenci są transportowani w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego do innych placówek w województwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński