Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalkulator korzyści

Piotr Jasina, 11 sierpnia 2004 r.
Montaż nie jest skomplikowany, ale instalację musi zakładać specjalista.
Montaż nie jest skomplikowany, ale instalację musi zakładać specjalista. Andrzej Szkocki
Liczba nowych instalacji gazowych w samochodach rośnie w zaskakującym tempie. Po polskich drogach porusza się obecnie ponad milion aut napędzanych płynnym gazem. Dlaczego tak się dzieje? - to pytanie retoryczne. Jest to paliwo o blisko połowę tańsze w eksploatacji niż benzyna. Ma to ogromne znaczenie przy wysokich cenach etyliny.

- Niewątpliwie korzyści ze stosowania gazu to niski koszt eksploatacji pojazdów, bezpieczeństwo eksploatacji, długa żywotność silnika, możliwość stosowania gazu w każdym rodzaju pojazdów, komfort jazdy, łatwość montażu oraz ekologia - gaz nie zanieczyszcza środowiska - podkreśla Karolina Horoszczak z firmy Gaspol S.A.

Poza tym samochód z instalacją gazową nadal może być napędzany benzyną. Warto również zwrócić uwagę, że osiągi samochodu (moc, przyspieszenie i prędkość maksymalna) pozostają porównywalne w obu rozwiązaniach.

Ekonomiczność stosowania gazu płynnego doceniają nie tylko klienci indywidualni. Instalację gazową montuje w swoich samochodach wiele instytucji publicznych - pogotowia ratunkowe czy przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej.

Kalkulator korzyści

Ile kosztuje montaż instalacji gazowej w samochodzie? W jakim okresie czasu zwróci się ta inwestycja? Ile pieniędzy można zaoszczędzić korzystając z gazu płynnego? Na te pytania pozwoli odpowiedzieć "kalkulator korzyści ekonomicznych", który można znaleźć w internecie na stronach http://www.gaspol.pl/kalkulator/kalkulator-auto.php3

- Kalkulator oblicza oszczędności kosztów eksploatacji samochodu z zamontowaną instalacją gazową w stosunku do samochodu napędzanego benzyną - tłumaczy specjalistka Gaspolu. - Można również wyliczyć okres zwrotu kosztów dostosowania samochodu do tego nowoczesnego paliwa. Informacje, które należy podać w kalkulatorze to aktualne średnie ceny za litr benzyny i gazu, zużycie benzyny w naszym samochodzie oraz koszt instalacji gazowej.

Prosty montaż

Montaż instalacji gazowej jest bardzo prosty. Wykonują go specjalistyczne zakłady w ciągu jednego dnia. Zbiorniki posiadają wszelkie wymagane atesty bezpieczeństwa, a instalację wyposaża się w urządzenia zabezpieczające przed niekontrolowanym wypływem gazu.

- Gaz należy tankować tylko i wyłącznie na stacjach LPG przystosowanych do tego celu, a tankowanie samochodu powinno odbyć się przez przeszkolonego pracownika stacji LPG - podkreśla Karolina Horoszczak.

Gdy w czasie tankowania jest widoczny wyciek gazu, należy natychmiast zakończyć napełnianie zbiornika w samochodzie i udać się do serwisu zajmującego się naprawą instalacji gazowych.

Kalkulator-przykład

Zakłądając średnią cenę litra benzyny PB95 na 3,86 zł, autogazu 1,66 zł oraz 7 litrów jako średnie zużycie benzyny na 100 km, kalkulator automatycznie wylicza średnie zużycie gazu na 100 km, zysk z jeżdżenia na gazie oraz po jakim czasie zwrócą się koszty instalacji.

Dla założonych wartości koszt przejazdu 1000 km na benzynie wynosi 210 złotych a na gazie 86 złotych. Różnica to aż 126 złotych czyli wydajemy o 60 proc. mniej. Wyliczony okres zwrotu dla 2500 złotych kosztu instalacji wynosi 20 tys. km.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński