Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już 1 200 funkcjonariuszy na zwolnieniach w Szczecinie i regionie! To 30 proc. całego garnizonu

Mariusz Parkitny
Protest policjantów w Warszawie
Protest policjantów w Warszawie
Już około 1 200 policjantów w zachodniopomorskiej policji jest na zwolnieniach lekarskich. To prawie 30 procent całego garnizonu. W Szczecinie na zwolnieniach jest jedna czwarta funkcjonariuszy. Oficjalnie przyznała to dziś komenda wojewódzka policji w Szczecinie.
Czy dostałbyś się do policji? Pytania MultiSelect 2018 [quiz]

- W skali województwa zachodniopomorskiego za zwolnieniach lekarskich przebywa obecnie około 29 procent funkcjonariuszy. W skali Szczecina jest to obecnie blisko 25 procent. Podobna sytuacja ma miejsce w całym kraju, w innych województwach procent zwolnień lekarskich w tym momencie jest dużo większy niż w naszym regionie. Sytuacją jest cały czas monitorowana - odpowiada kom. Mirosława Rudzińska.

Jeszcze we wtorek policjanci oficjalnie potwierdzali, że na zwolnienia w województwie jest 20 proc. funkcjonariuszy.

Policja przyznaje także, że mogą być opóźnienia w interwencjach policji.

- Braki kadrowe staramy się zadysponować tymi policjantami, którzy cały czas są w służbie. Mogą pojawić się opóźnienia w obsłudze zdarzeń, priorytetowe są te interwencje gdzie zagrożone jest życie i ludzkie zdrowie. Sytuacja jest przez nas cały czas monitorowana - zapewnia kom. Mirosława Rudzińska.

Zwolnienia nie są oficjalnie łączone z trwającym od czterech miesięcy protestem policjantów, ale zbieżność czasowa jest wymowna.

Policjanci domagają się podwyżek, lepszych warunków pracy i przechodzenia na emerytury.

Zachodniopomorska policja zapewnia, że bezpieczeństwo mieszkańców nie jest zagrożone, ale nie wiadomo jak zapewnić tak duże braki.

W zachodniopomorskiej policji jest zatrudnionych ponad 4 308 policjantów.

- Funkcjonariusze służb mundurowych nie podlegają pod ZUS, objęci są odrębnym systemem emerytalnym, również w zakresie świadczenia na wypadek choroby. Kontrolę zwolnienia lekarskiego funkcjonariuszy mogą przeprowadzić jedynie ich przełożeni i komisje lekarskie MSWiA. Po więcej informacji odsyłam do MSWiA, który jest organem zarządzającym policją. - wyjaśnia Karol Jagielski z ZUS w Szczecinie.

WIĘCEJ NA TEN TEMA:

Protest policjantów w Warszawie. Mundurowi domagają się podwyżek i zmian w systemie emerytalnym

Protest policjantów w Warszawie. Mundurowi domagają się podw...

Dobra zmiana. Policja się chwali: Jest bezpieczniej. Zgadzac...

Nie ma chyba bandyty, który nie miałby swojego pseudonimu. Niektóre brzmią groźnie, inne intrygująco, a jeszcze inne śmiesznie. Przestępcy są z nich chyba dumni, bo do protokołu przesłuchania zawsze podają jak na nich wołają koledzy. Często pseudonimy pochodzą od nazwiska, ale nie zawsze. Oto przegląd pseudonimów przestępców z naszego regionu.Zobacz więcej >>>

Oczko, Scarface... Skąd się biorą pseudonimy przestępców? [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński