Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Julian Assange nie zostanie wydany Amerykanom. Mógłby w Stanach targnąć się na życie

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Brytyjska sędzina zdecydowała: twórca portalu WikiLeaks. Julian Assange nie może zostać wydany władzom amerykańskim.

Założyciel portalu WikiLeaks Julian Assange nie zostanie wydany Stanom Zjednoczonym - orzekł sąd w Londynie.
Sędzia Vanessa Baraitser zablokowała wniosek o ekstradycję ze względu na obawy dotyczące zdrowia psychicznego twórcy Assange’a i ryzyka jego samobójstwa w USA.

49-latek jest ścigany w USA za publikację setek tysięcy tajnych amerykańskich dokumentów w 2010 i 2011 roku.

Stany Zjednoczone twierdzą, że przecieki złamały prawo i zagroziły życiu wielu agentów i żołnierzy amerykańskich. Władze USA mają 14 dni na złożenie odwołania od werdykty londyńskeigo sądu i oczekuje się, że to zrobią.

Assange trafi z powrotem zostanie do więzienia Belmarsh - gdzie jest przetrzymywany - a pełny wniosek o zwolnienie za kaucją zostanie złożony w środę.

Zdaniem jego obrońców jest szansa ułaskawienie go przez Donalda Trumpa. Nieformalne rozmowy o możliwości okazania łaski Assange’owi przez Trumpa trwają od pewnego czasu.

Assange w 2012 roku schronił się w ambasadzie Ekwadoru w Londyhnie, by uniknąć przesłuchania w Szwecji, gdzie oskarżono go o napaść na tle seksualnym. Z czasem ta sprawa upadła i po wydaleniu Assange’a z ambasady Ekwadoru w Londynie, stanął on w obliczu amerykańskich zarzutów związanych z ujawnieniem tajemnic wojskowych USA przez WikiLeaks.

Assange został oskarżony o współpracę z analitykiem wywiadu armii amerykańskiej Chelsea Manning, dzięki czemu uzyskał tajne dokumenty o działaniach wojennych w Afganistanie, raporty z wojny w Iraku i 250 tys. depesz Departamentu Stanu USA.

Podczas ubiegłorocznych przesłuchań ekstradycyjnych prawnicy Assange'a skupili się na zarzutach stawianych ich klientowi, że nie będzie miał sprawiedliwego procesu w USA. Sam Assange chwalił Trumpa podczas kampanii w 2016, gdy WikiLeaks opublikował maile, które nadszarpnęły kampanię prezydencką Hillary Clinton. Narzeczona Assange'a, Stella Moris, spędziła ostatnie miesiące na wysiłkach, by zainteresować Trumpa ułaskawieniem jej przyjaciela. "Błagam, sprowadź go do domu na Boże Narodzenie" - napisała na Twitterze niedawno do prezydenta USA.

Pracownicy portalu WikiLeaks odmawiają komentarzy w tej sprawie. Zwracają jedynie uwagę na atmosferę jaka zapanowała w ostatnich tygodniach po tym, jak Trump ułaskawił kilkanaście osób. Wśród nich byli między innymi Paul Manafort, były szef kampanii prezydenckiej Trumpa oraz Charles Kushner, biznesmen i ojciec zięcia prezydenta, Jareda Kushnera.

Mówi się jednak, że ułaskawienie Assange’a spotkałby się ze sprzeciwem ze strony otoczenia Donalda Trumpa. Sekretarz stanu Michael Pompeo - kiedy był dyrektorem CIA - opisał WikiLeaks jako wrogą siłę, która zagraża USA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Julian Assange nie zostanie wydany Amerykanom. Mógłby w Stanach targnąć się na życie - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński