MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz w Zakładzie Karnym w Stargardzie. Centrum Kształcenia Ustawicznego działa od pół wieku [ZDJĘCIA]

Tadeusz Surma
W Zakładzie Karnym w Stargardzie odbyły się w piątek obchody 50-lecia działającego tam Centrum Kształcenia Ustawicznego. Była to okazja do zwiedzania inwestycji w ZK Stargard, najnowszych obiektów zakładu karnego oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego w Stargardzie.

Centrum Kształcenia Ustawicznego ma 166 uczniów

Od 1 września 2012 roku Centrum Kształcenia Ustawicznego prowadzi nauczanie w szkole podstawowej dla dorosłych, w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych oraz w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych w zawodach ślusarz i kucharz. Aktualnie w szkole uczy się 166 słuchaczy. Szkoła dysponuje nowoczesną bazą dydaktyczną oraz doświadczoną i zaangażowaną w pracę kadrę pedagogiczną. Słuchacze kwalifikacyjnych kursów zawodowych mają do dyspozycji dwie pracownie do zajęć praktycznych. Nauka w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych trwa trzy semestry. Po zakończeniu nauki słuchacze przystępują do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, gdyż stargardzkie CKU posiada akredytację Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu do organizowania egzaminów w tym zakresie. Nauka w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych trwa sześć semestrów, a absolwenci mają możliwość przystąpienia do egzaminu maturalnego. Nauka w szkole podstawowej dla dorosłych trwa cztery semestry.

Z historii szkoły

1 września 1969 roku został powołany Zbiorczy Zakład Szkolny w Stargardzie Szczecińskim. Dyrektorem Zbiorczego Zakładu Szkolnego mianowano mgr Edwarda Kokorzyckiego. Nawiązał współpracę z kierownikiem działu penitencjarnego Zakładu Karnego, starszym inspektorem Franciszkiem Kosem. Rozpoczął się nabór uczniów - skazanych oraz zatrudnienie nauczycieli i kompletowanie niezbędnego sprzętu szkolnego. Następnie adoptowano część typowego baraku mieszkalnego w oddziale II na cele szkolne.

Równocześnie rozpoczęto organizację praktyk zawodowych w Przedsiębiorstwie Obróbki Metali nr 5. Wyposażenie szkoły było bardzo skromne, kilka starych ławek, stolików i taboretów. Brakowało najprostszych pomocy naukowych podręczników, lektur. Jedyną pomocą naukową była kreda oraz wiedza i kompetencja nauczycieli.

6 października 1969 roku 31 słuchaczy rozpoczęło naukę w klasie pierwszej Zasadniczej Szkoły Zawodowej o specjalności ślusarz, natomiast 19 w klasie drugiej. Liczną grupę uczniów w pierwszych latach istnienia szkoły stanowili skazani przez Sąd Wojskowy. Oprócz szkoły zawodowej, w roku 1969/70 zorganizowano również nauczanie w zakresie szkoły podstawowej, kurs języka rosyjskiego, a także kursy zawodowe (murarz-tynkarz, spawacz elektryczny, ogólnorolny). W roku 1970/71 w ramach ZSZ utworzono specjalność tokarz.

W roku szkolnym 1974/75 rozpoczęto zajęcia w nowym budynku szkolnym; zwiększano liczbę kursów kwalifikacyjnych i przyuczający do zawodu kowal, betoniarz-zbrojarz, obróbka skrawania, ślusarz maszynowy, spawacz gazowy, radiowo-telewizyjny, introligatorski, podgrzewania gazowego.

Decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania z 25.08.1978 roku tworzy się Zespół Szkół Nr 1, w skład którego wchodziły Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Średnie Studium Zawodowe, kursy zawodowe. W 1979 roku przeprowadzono pierwszy egzamin maturalny, do którego przystąpiło 7 absolwentów. 1 września 1983 r. kierownictwo Zespołu Szkół nr 1 obejmuje mgr Jan Zenon Sawicki w związku z odejściem na emeryturę Edwarda Kokorzyckiego.

W latach 80. zakupiono wiele pomocy naukowych do poszczególnych gabinetów, co pozwoliło na większe niż dotąd uatrakcyjnienie lekcji. W roku szkolnym 1984/85 uczniowie po raz pierwszy mogli uczestniczyć w pracach kółek zainteresowań. Działało m.in. kółko języka polskiego, matematyki, fizyki. Zwrócono uwagę na ważną rolę zajęć sportowych w życiu słuchaczy. Do szkoły zakupiono telewizory kolorowe i magnetowidy oraz kasety z nagranymi programami szkolnymi. Do tradycji szkoły wprowadzono wywiadówki, spotkania z rodzicami słuchaczy. Wprowadzono „talony szkolne”, co pozwoliło słuchaczom na likwidowanie braków w posiadaniu zeszytów, przyborów szkolnych.

Od 2004 do 2008 roku dyrektorem był Edward Kulikowski. Od 2008 do 2018 roku funkcję dyrektora szkoły pełnił Roman Kwaśniewski. W 2012 r. Zespół Szkół Nr 1 został przekształcony w Centrum Kształcenia Ustawicznego. Od 1 września 2018 roku dyrektorem Centrum jest Iwona Ulchurska.

W Centrum Kształcenia Ustawicznego w Stargardzie będą nowe kierunki

- Kierownictwo jednostki stara się o uzyskanie środków na remont pomieszczeń, które w sposób zdecydowany powiększą szkołę. Dzięki uzyskanym finansom będzie możliwość uruchomienia nowych kierunków kształcenia osadzonych w zawodach cukiernika, piekarza oraz docelowo - operatora obrabiarek numerycznych. CKU łączy naukę, pracę i zajęcia pozalekcyjne, dzięki czemu osadzeni - słuchacze niezwykle efektywnie wykorzystują pobyt w Zakładzie Karnym. We wszystkich szanujących się systemach penitencjarnych Europy, i nie tylko, edukacja i praca zajmują najważniejsze miejsce w procesie resocjalizacji - mówi dyrektor CKU Iwona Ulchurska.

Edukacja jest szansą

- Funkcja edukacyjna, jaką służba więzienna pełni wobec osadzonych, jest niezwykle ważna także dla naszej społeczności lokalnej. Uczniowie przychodzą do tej szkoły z bagażem swoich trudności życiowych. Do tego dochodzi też przecież obciążenie związane z codziennym przebywaniem w tym miejscu. Z tym wszystkim mierzą się wychowawcy i nauczyciele prowadzący edukację. Wymaga to z ich strony umiejętności wzniesienia się ponad te wszystkie trudności. Ta edukacja na pewno daje człowiekowi poczucie szansy, ale także nadzieję i wiarę, że dalej można swoje losy poprowadzić inaczej. To główna siła sprawcza wewnętrznej zmiany, której ten człowiek może doświadczyć. Gratuluję profesjonalizmu, wysiłku i zaangażowania całej kadrze. Życzę satysfakcji płynącej ze spotkań na ulicach Stargardu zmienionych ludzi, którzy rozpoczynają swoje nowe, drugie życie - mówił prezydent Stargardu Rafał Zając.

Źródło informacji

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński