Jubileusz w Zakładzie Karnym w Stargardzie. Centrum Kształcenia Ustawicznego działa od pół wieku [ZDJĘCIA]

Tadeusz Surma
Udostępnij:
W Zakładzie Karnym w Stargardzie odbyły się w piątek obchody 50-lecia działającego tam Centrum Kształcenia Ustawicznego. Była to okazja do zwiedzania inwestycji w ZK Stargard, najnowszych obiektów zakładu karnego oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego w Stargardzie.

Centrum Kształcenia Ustawicznego ma 166 uczniów

Od 1 września 2012 roku Centrum Kształcenia Ustawicznego prowadzi nauczanie w szkole podstawowej dla dorosłych, w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych oraz w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych w zawodach ślusarz i kucharz. Aktualnie w szkole uczy się 166 słuchaczy. Szkoła dysponuje nowoczesną bazą dydaktyczną oraz doświadczoną i zaangażowaną w pracę kadrę pedagogiczną. Słuchacze kwalifikacyjnych kursów zawodowych mają do dyspozycji dwie pracownie do zajęć praktycznych. Nauka w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych trwa trzy semestry. Po zakończeniu nauki słuchacze przystępują do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, gdyż stargardzkie CKU posiada akredytację Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu do organizowania egzaminów w tym zakresie. Nauka w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych trwa sześć semestrów, a absolwenci mają możliwość przystąpienia do egzaminu maturalnego. Nauka w szkole podstawowej dla dorosłych trwa cztery semestry.

Z historii szkoły

1 września 1969 roku został powołany Zbiorczy Zakład Szkolny w Stargardzie Szczecińskim. Dyrektorem Zbiorczego Zakładu Szkolnego mianowano mgr Edwarda Kokorzyckiego. Nawiązał współpracę z kierownikiem działu penitencjarnego Zakładu Karnego, starszym inspektorem Franciszkiem Kosem. Rozpoczął się nabór uczniów - skazanych oraz zatrudnienie nauczycieli i kompletowanie niezbędnego sprzętu szkolnego. Następnie adoptowano część typowego baraku mieszkalnego w oddziale II na cele szkolne.

Równocześnie rozpoczęto organizację praktyk zawodowych w Przedsiębiorstwie Obróbki Metali nr 5. Wyposażenie szkoły było bardzo skromne, kilka starych ławek, stolików i taboretów. Brakowało najprostszych pomocy naukowych podręczników, lektur. Jedyną pomocą naukową była kreda oraz wiedza i kompetencja nauczycieli.

6 października 1969 roku 31 słuchaczy rozpoczęło naukę w klasie pierwszej Zasadniczej Szkoły Zawodowej o specjalności ślusarz, natomiast 19 w klasie drugiej. Liczną grupę uczniów w pierwszych latach istnienia szkoły stanowili skazani przez Sąd Wojskowy. Oprócz szkoły zawodowej, w roku 1969/70 zorganizowano również nauczanie w zakresie szkoły podstawowej, kurs języka rosyjskiego, a także kursy zawodowe (murarz-tynkarz, spawacz elektryczny, ogólnorolny). W roku 1970/71 w ramach ZSZ utworzono specjalność tokarz.

W roku szkolnym 1974/75 rozpoczęto zajęcia w nowym budynku szkolnym; zwiększano liczbę kursów kwalifikacyjnych i przyuczający do zawodu kowal, betoniarz-zbrojarz, obróbka skrawania, ślusarz maszynowy, spawacz gazowy, radiowo-telewizyjny, introligatorski, podgrzewania gazowego.

Decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania z 25.08.1978 roku tworzy się Zespół Szkół Nr 1, w skład którego wchodziły Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Średnie Studium Zawodowe, kursy zawodowe. W 1979 roku przeprowadzono pierwszy egzamin maturalny, do którego przystąpiło 7 absolwentów. 1 września 1983 r. kierownictwo Zespołu Szkół nr 1 obejmuje mgr Jan Zenon Sawicki w związku z odejściem na emeryturę Edwarda Kokorzyckiego.

W latach 80. zakupiono wiele pomocy naukowych do poszczególnych gabinetów, co pozwoliło na większe niż dotąd uatrakcyjnienie lekcji. W roku szkolnym 1984/85 uczniowie po raz pierwszy mogli uczestniczyć w pracach kółek zainteresowań. Działało m.in. kółko języka polskiego, matematyki, fizyki. Zwrócono uwagę na ważną rolę zajęć sportowych w życiu słuchaczy. Do szkoły zakupiono telewizory kolorowe i magnetowidy oraz kasety z nagranymi programami szkolnymi. Do tradycji szkoły wprowadzono wywiadówki, spotkania z rodzicami słuchaczy. Wprowadzono „talony szkolne”, co pozwoliło słuchaczom na likwidowanie braków w posiadaniu zeszytów, przyborów szkolnych.

Od 2004 do 2008 roku dyrektorem był Edward Kulikowski. Od 2008 do 2018 roku funkcję dyrektora szkoły pełnił Roman Kwaśniewski. W 2012 r. Zespół Szkół Nr 1 został przekształcony w Centrum Kształcenia Ustawicznego. Od 1 września 2018 roku dyrektorem Centrum jest Iwona Ulchurska.

W Centrum Kształcenia Ustawicznego w Stargardzie będą nowe kierunki

- Kierownictwo jednostki stara się o uzyskanie środków na remont pomieszczeń, które w sposób zdecydowany powiększą szkołę. Dzięki uzyskanym finansom będzie możliwość uruchomienia nowych kierunków kształcenia osadzonych w zawodach cukiernika, piekarza oraz docelowo - operatora obrabiarek numerycznych. CKU łączy naukę, pracę i zajęcia pozalekcyjne, dzięki czemu osadzeni - słuchacze niezwykle efektywnie wykorzystują pobyt w Zakładzie Karnym. We wszystkich szanujących się systemach penitencjarnych Europy, i nie tylko, edukacja i praca zajmują najważniejsze miejsce w procesie resocjalizacji - mówi dyrektor CKU Iwona Ulchurska.

Edukacja jest szansą

- Funkcja edukacyjna, jaką służba więzienna pełni wobec osadzonych, jest niezwykle ważna także dla naszej społeczności lokalnej. Uczniowie przychodzą do tej szkoły z bagażem swoich trudności życiowych. Do tego dochodzi też przecież obciążenie związane z codziennym przebywaniem w tym miejscu. Z tym wszystkim mierzą się wychowawcy i nauczyciele prowadzący edukację. Wymaga to z ich strony umiejętności wzniesienia się ponad te wszystkie trudności. Ta edukacja na pewno daje człowiekowi poczucie szansy, ale także nadzieję i wiarę, że dalej można swoje losy poprowadzić inaczej. To główna siła sprawcza wewnętrznej zmiany, której ten człowiek może doświadczyć. Gratuluję profesjonalizmu, wysiłku i zaangażowania całej kadrze. Życzę satysfakcji płynącej ze spotkań na ulicach Stargardu zmienionych ludzi, którzy rozpoczynają swoje nowe, drugie życie - mówił prezydent Stargardu Rafał Zając.

Źródło informacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ten rok szkolny był trudny, ale lepszy od ubiegłego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie