Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Języczek bezpieczeństwa. Urzędnicy zrobili nowy znak, ale nie wiedzą, jak się do niego stosować

Marcin Kruk
Marcin Kruk
"Ciekawy twór na Strzegomskiej" - napisał Czytelnik portalu GazetaWroclawska.pl. Chodzi o nowy znak namalowany na drodze, który ma poprawić bezpieczeństwo na ul. Strzegomskiej. Związane jest to z objazdami, jakimi od soboty będą jeździć autobusy MPK. Urzędnicy drogę zamalowali, ale sami mają trudności, jak należy stosować się do znaku.

Na ulicach pojawia się już nowe oznakowanie związane z organizacją ruchu, która będzie wprowadzona w najbliższą sobotę. Zmienią się trasy tramwajów i autobusów, inaczej też będą jeździć samochody w okolicy pl. Orląt Lwowskich.

W piątek, 31 stycznia, urzędnicy miejscy informowali, że powstaną „języczki”, mające ułatwić jazdę i wpłynąć pozytywnie na bezpieczeństwo. Kilka dni później wrocławianie na ul. Strzegomskiej i Legnickiej mogą zobaczyć, czym ten „języczek” jest. To pomalowany na czerwono kilkunastometrowy odcinek drogi, obramowany żółtą, przerywaną linią z napisami „bus”. Całość tworzy pas ruchu przechodzący na skos od prawego pasa ruchu do lewego.

Jak powinni reagować na ten znak kierowcy? To innowacja, która ma działać dzięki natężeniu życzliwości kierowców: - Wdrożone rozwiązanie ma na celu upłynnić poruszanie się komunikacji zbiorowej w rejonie. Zwykle kolejki na pasie umożliwiającym skręt w Śrubową są długie, dlatego zależało nam na umożliwieniu jak najdłuższego przejazdu luźniejszym pasem i włączeniu się na odpowiedni pas do skrętu jak najpóźniej. Liczymy na to, że ułatwi to kierowcom komunikacji zbiorowej zmianę pasa, dzięki zwróceniu uwagi na potrzebę wpuszczenia uprzywilejowanego w tym miejscu pojazdu – wyjaśnia Elżbieta Maciąg z Wydziału Inżynierii Miejskiej. Wrocław teraz będzie testował skuteczność takiego oznakowania.

Jak kierowcy muszą zachować się na "języczkach"? O tym nie chce powiedzieć ani ZDiUM zajmujący się znakami na wrocławskich ulicach, ani Wrocławskie Inwestycje, które prowadzą budowę tramwaju na Nowy Dwór i w związku z tą budową zostało wykonane to oznakowanie.

Przerywana linia sugeruje, że auta mogą pojechać w poprzek, czyli bez zmiany pasa ruchu, którym akurat się poruszają. A autobusy? Nie jest to ani nakaz, ani zakaz, lecz prośba do innych kierowców, aby przepuścili autobus i tym samym ułatwili mu skręt.

Wrocławskie MPK przyjęło, że jego kierowcy mogą, ale nie muszą jeździć po czerwonym pasie i liczy, że inne auta zachowają się tak, aby ruch autobusów odbywał się płynnie.

Zobacz także

- Pracownik aquaparku wchodził pod damski natrysk w czasie naszej kąpieli i mimo naszych usilnych skarg nie wyszedł, tylko sobie na nas patrzył. Jedna z kobiet była zupełnie nago - zaalarmowała nas Czytelniczka, pani Natalia. Poskarżyła się też szefostwu Aquaparku. A to, zamiast sprawę rozwiązać i przeprosić, postraszyło panią Natalię prokuratorem i policją, a także sądowym procesem o zadośćuczynienie. Bo - w ocenie kierownictwa basenu - gdy pracownik ma identyfikator, to problemu nie ma.Czytaj dalej na kolejnych slajdach - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Aquapark: Kobiety nago pod prysznicem, a tu mężczyzna! Wolno mu!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński