Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jezioro Głębokie idealnym miejsce dla kłusowników? Alarmujący list czytelnika

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Jezioro Głębokie
Jezioro Głębokie Andrzej Szkocki
O interwencję poprosił nasz czytelnik, który zaalarmował redakcję w związku z tym, co dzieje się nad jednym z najpopularniejszych wśród wędkarzy miejsc w Szczecinie.

Według naszego czytelnika, legalnych wędkarzy nad Głębokim jest niewielu.

- Jak dobrze wiemy, aby móc wędkować w Polsce, trzeba posiadać kartę wędkarską, za którą trzeba zapłacić od 350 do 600 złotych. Nie są to małe pieniądze. Trudno sobie wyobrazić, co się odbywa nad jeziorem – mówi pan Patryk, który skontaktował się z redakcją. – Z jeziora Głębokie są wynoszone ryby w rozmiarach ochronnych. Ryby, które mógłby dać mnóstwo narybku!

Według mężczyzny kłusownicy rozstawiają siatki, używają do połowów tzw. szarpaków, czyli linek z wieloma hakami i kotwicami, które kaleczą ryby.

- I to właśnie dlatego, że straż rybacka nie potrafi dopilnować i kontrolować swoich wód – uważa rozmówca. - W jeziorze Głębokim są piękne ryby, ale są uśmiercane przez kłusowników. Zwykły wędkarz, nie da rady sam powstrzymać kłusownika, ponieważ to niebezpieczna osoba, która jest, bądź może być uzbrojona w ostre, niebezpieczne narzędzia!

O komentarz poprosiliśmy Wojewódzką Straż Rybacką, która nie ukrywa, że częstotliwość kontroli nad Głębokim nie jest duża.

- W okresie co najmniej ostatniego miesiąca nie otrzymaliśmy ani jednego zgłoszenia dotyczącego nielegalnych połowów na J. Głębokim w Szczecinie. Zasadnym byłoby, aby w pierwszej kolejności o ewentualnych zagrożeniach, których zgłaszający mógł być świadkiem, poinformował Państwową Straż Rybacką, Policję lub Społeczną Straż Rybacką. W przypadku braku reakcji ze strony odpowiedzialnych za kontrolę służb można poprosić media o nagłośnienie sprawy. Komenda Wojewódzka PSR w Szczecinie w ramach możliwości prowadzi cykliczne patrole nad wymienionym akwenem - informuje Artur Przybylski, komendant wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej w Szczecinie.

Ale czy takich zgłoszeń jest więcej?

- Potwierdzam, że od kwietnia tego roku zwiększyła się liczba wykroczeń popełnianych przez wędkarzy poławiających ryby na J. Głębokim. Są to w znacznym stopniu czyny o niskiej szkodliwości społecznej wynikające z nieznajomości przepisów przez obywateli Ukrainy, m. in. połów na większą niż dozwolona liczbę wędek, połów ryb w wymiarach ochronnych (gatunki mniej cenne gospodarczo: okoń, płoć, wzdręgi), połów na większą niż dozwolona liczbę haczyków. Na sprawców nakładane są grzywny lub kierujemy wnioski o ukaranie do sądu. Tutejsza jednostka na bieżąco współpracuje z Policją oraz Społeczną Strażą Rybacką, m.in. poprzez wymianę informacji o zagrożeniach. W rozmowach telefonicznych potwierdziłem, że pozostałe służby również nie odnotowały zgłoszeń dotyczących kłusownictwa na J. Głębokie. Osobiście uczestniczyłem w kilku patrolach pieszych i obserwacjach prowadzonych z ukrycia na tym terenie. Potwierdzam jedynie, iż wędkarze zgłaszają podczas kontroli problemy z zachowaniem się obywateli Ukrainy nad wodą, jednak nie pozostaje to we właściwości rzeczowej PSR. Należy dodać, że Społeczna Straż Rybacka kontroluje przedmiotowy akwen bardzo często przy wykorzystaniu drona. Natomiast mała intensywność kontroli PSR w tym rejonie wynika z braków kadrowych Posterunku w Szczecinie, w którym obecnie zatrudnionych jest trzech strażników. Posterunek ten obejmuje swoim zasięgiem dziesięć powiatów naszego województwa, zatem oczywistym jest brak codziennych patroli. Ewentualne zgłoszenia wpływające do Komendy Wojewódzkiej PSR w Szczecinie staramy się weryfikować możliwie jak najszybciej - podsumował Przybylski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński