Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteś uczulony na jad owadów? Koniecznie przeczytaj

Ewa Kurzyńska
sxc.hu
Szacuje się, że ok. 2 proc. ludzi jest uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych.

- Nadwrażliwość na jad os, pszczół i trzmieli grozi bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Pierwsze objawy pojawiają się tuż po użądleniu. Może dojść do obrzęku, trudności w oddychaniu, omdlenia, rozległej pokrzywki - mówi dr n. med. Danuta Myłek, alergolog i dermatolog.

Należy pamiętać, że reakcja alergiczna może mieć różne nasilenie u różnych osób. Najgroźniejszy jest tzw.
wstrząs anafilaktyczny, który może prowadzić do śmierci. Z tego powodu po użądleniu osy zmarła w 2006 r. aktorka Ewa Sałacka.

- Najgroźniejsze są ukąszenia w okolicach twarzy, szyi oraz górnej części klatki piersiowej - dodaje lekarka.

Alergię można wykryć dzięki testom zleconym przez alergologa. Osoby, u których stwierdzono uczulenie na jad owadów, powinny nosić przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną. Lek jest dostępny
tylko na receptę!

- W przypadku ukąszenia należy niezwłocznie wykonać zastrzyk w udo. Igłę można wbić w skórę nawet przez ubranie. Adrenalina działa od razu i hamuje reakcję alergiczną. Pacjent zyskuje czas, by wezwać pomoc medyczną - tłumaczy nasza specjalistka.

Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny alergię na jad owadów można zwalczyć. Taką możliwość daje immunoterapia, zwana potocznie odczulaniem. Leczenie polega na bezpiecznym podawaniu, pod kontrolą lekarza, niewielkich ilości substancji wywołującej alergię.

Odczulanie przeprowadza się początkowo w sali zabiegowej. Po podaniu alergenu pacjent jest stale monitorowany, opiekuje się nim alergolog i anestezjolog. - Cały cykl odczulania trwa nawet 5 lat. Jednak skuteczność terapii sięga 100 proc. - tłumaczy doktor Myłek.

W czasie leczenia pacjent spotyka się z lekarzem co kilka tygodni, zwykle 4-6. Wówczas chory otrzymuje dawki przypominające szczepionki. W trakcie terapii wykonuje się także testy, które pozwalają określić jej skuteczność.
Zanim jednak lekarze uporają się z alergią, pacjent powinien przestrzegać kilku reguł. Po pierwsze, należy pamiętać, że na użądlenie osy czy pszczoły najbardziej jesteśmy narażeni wiosną i latem. Po drugie, jeżeli natkniemy się na owada, należy zachować spokój. Gwałtowne ruchy, machanie rękami mogą zostać odebrane przez insekta jako sygnał do ataku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński