Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jestem dziwny, jestem nowy, czuję się jak rozbitek... O autyzmie w stargardzkiej Tęczowej Przygodzie

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
W poruszający sposób kadra Niepublicznego Integracyjnego Przedszkola Tęczowa Przygoda w Stargardzie opowiedziała w środę zaproszonym gościom o autyzmie. W przedszkolu tym jest 10 autystyków i jak mówi pedagog specjalny, każdy z nich jest inny i do każdego trzeba podchodzić indywidualnie. Wielu ma niepowtarzalne umiejętności.

Na początku kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a cały kwiecień jest miesiącem poświęconym temu zaburzeniu rozwojowemu. Z tej okazji wczoraj w Tęczowej Przygodzie odbył się spektakl, w którym można było usłyszeć niełatwe przeżycia autystycznych dzieci i ich pełnych poświęcenia rodziców.

Centrum przedstawienia był namiot z przezroczystej folii, symbolizujący barierę od świata, w którym musi żyć osoba z autyzmem (patrz filmik u góry).

Nauczycielki w imieniu dzieci z autyzmem mówiły, że dzieci te są dziwne, nowe, że czują się jak rozbitkowie. Że rodzeństwo nazywa ich kosmitami. Że bolą ich hałasy i ubrania, że nie lubią gdy ktoś ich dotyka. Że nie chcą być "popsuci". Że starają się pasować...

- To podróż do umysłu dziecka z autyzmem - mówiła Magdalena Sawicka-Bartosik, dyrektor Niepublicznego Integracyjnego Przedszkola oraz Klubu Dziecięcego Tęczowa Przygoda w Stargardzie. - Te dzieci są wśród nas i nie wolno ich pominąć. Nie wolno też tracić nadziei, bo jest możliwe całkowite wyzdrowienie. Jestem głęboko przekonana, że każdy ma swojego anioła stróża i że pracuję z osobami, które są bezwzględnie oddane tym dzieciom. A z pasji rodzi się profesjonalizm. To nie jest normalne przedszkole - w bardzo pozytywnym znaczeniu tego słowa.

Dla gości na wiolonczeli zagrała autystyczna Amelia Runo, która dobrze radzi sobie w I kl. Gimnazjum Integracyjnego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Stargardzie oraz w VI kl. Państwowej Szkoły Muzycznej w Stargardzie (patrz filmik na dole).

Była też wspólnie odśpiewana piosenka z refrenem "Wszystko jest możliwe". Wiele osób nie kryło łez...

Na koniec goście mogli pobyć razem w sali relaksacji, pełnej spokojnych dźwięków i leśnych zapachów. Przygotowany tam był poczęstunek zalecany w diecie osób z autyzmem, bezcukrowy i bezglutenowy. To dobra alternatywa dla słodyczy także w przypadku całkiem zdrowych dzieci: pokrojone w cząstki świeże owoce, owoce suszone, migdały, orzechy, ziarno słonecznika, ryżowe wafle.

Występ uczennicy Gimnazjum Integracyjnego i Państwowej Szkoły Muzycznej. Amelia ma autyzm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński