MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest wyrok dla mężczyzny podejrzanego o zabójstwo 11-letniego Sebastiana z Katowic. W więzieniu może spędzić resztę życia

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
"Bestia z Sosnowca" usłyszała wyrok. Zabójca 11-letniego Sebastiana z Katowic resztę życia może spędzić w więzieniu.
"Bestia z Sosnowca" usłyszała wyrok. Zabójca 11-letniego Sebastiana z Katowic resztę życia może spędzić w więzieniu. Fot. Magdalena Grabowska
Karę dożywocia wymierzył w środę Sąd Okręgowy w Sosnowcu Tomaszowi M., oskarżonemu o uprowadzenie i zabicie 11-letniego Sebastiana z Katowic. Ogłoszony w środę wyrok jest nieprawomocny. Tomasz M. będzie mógł ubiegać się o warunkowe zwolnienie z więzienia najwcześniej po 30 latach odbywania kary. Zgodnie z przekazywanymi informacjami podejrzany nie został doprowadzony do sądu.

Do zbrodni, która wstrząsnęła opinią publiczną w całym kraju, doszło w maju 2021 r. 11-letni Sebastian został porwany z placu zabaw w Katowicach, przewieziony do Sosnowca i tam zamordowany. Akt oskarżenia w tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu skierowała do sądu w czerwcu 2022 r.

Podejrzany odpowiadał za wiele przestępstw

Zgodnie z przekazywanymi informacjami Tomasz M. który w środę usłyszał wyrok dotyczący porwania i zamordowania 11-letniego Sebastiana, miał być odpowiedzialny łącznie za siedem przestępstw. Usłyszał nie tylko zarzuty związane z zabójstwem Sebastiana, ale jeszcze przed tą zbrodnią miał wykorzystać seksualnie dwoje innych dzieci.

Z uwagi na charakter sprawy proces toczył się z wyłączeniem jawności, niejawne jest również uzasadnienie wyroku - publiczność mogła wysłuchać jedynie sentencji orzeczenia, po czym musiała opuścić salę rozpraw.

W chwili zabójstwa mężczyzna był poczytalny

Na krótko przed skierowaniem aktu oskarżenia prokuratura otrzymała opinię biegłych sporządzoną po kilkutygodniowej obserwacji psychiatrycznej M. Specjaliści uznali, że mężczyzna był poczytalny w chwili zabójstwa Sebastiana i innych zarzucanych mu przestępstw, może więc odpowiadać karnie za swoje czyny. Poza opinią sądowo-psychiatryczną prokuratura otrzymała także m.in. opinię sporządzoną przez biegłych seksuologów, ale nie ujawnia jej treści.

Podejrzany podczas śledztwa był przesłuchiwany kilkanaście razy i, jak informowała prokuratura, za każdym razem przyznawał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i składał obszerne wyjaśnienia. Po zabójstwie Sebastiana wziął też udział w eksperymencie procesowym, opisując przebieg zbrodni. Prokuratura zaznaczyła, że przestępstwa na szkodę dwóch innych dzieci nigdy nie zostały zgłoszone organom ścigania - zarzuty zostały sformułowane w oparciu o dowody pozyskane podczas śledztwa.

Zbrodnia, która wstrząsnęła całą Polskę

Sebastian zaginął 22 maja 2021 r. - wyszedł na plac zabaw w Dąbrówce Małej w Katowicach, miał wrócić do domu o godz. 19, ale wysłał mamie sms, w którym poprosił o zgodę na przedłużenie zabawy o pół godziny. Mama się zgodziła, Sebastian jednak nie wrócił do domu i nie nawiązał już kontaktu z bliskimi, wtedy zgłoszono sprawę na policję.

Sprawcę udało się wytypować następnego dnia, na podstawie analizy zapisu kamer monitoringu, które zarejestrowały osobowego forda w pobliżu placu zabaw. Po kilkudziesięciu minutach od wytypowania numerów rejestracyjnych pojazdu policjanci dotarli do jego właściciela. Okazał się nim 41-letni mieszkaniec Sosnowca. Mężczyzna został zatrzymany, a w rozmowie ze śledczymi przyznał się do uprowadzenia, a następnie zabójstwa chłopca.

Ciało chłopca ukryte na budowie

Wkrótce policjanci odnaleźli ciało dziecka – było ukryte na budowie w sosnowieckiej dzielnicy Niwka - kilka kilometrów od Dąbrówki Małej, gdzie Sebastian mieszkał. Do sąsiedniego Sosnowca sprawca zawiózł go samochodem. Miejsce ukrycia zwłok M. wskazał tuż po zatrzymaniu. Sebastian po uprowadzeniu był przetrzymywany w kilku różnych miejscach. W jednym z nich został zamordowany, a potem przewieziony na budowę.

W oparciu o wyniki sekcji zwłok i dodatkowe badania ustalono, że przyczyną śmierci Sebastiana było uduszenie. W postępowaniu od początku brane było pod uwagę seksualne tło zbrodni. Także tego prokuratura nie chce komentować. Według nieoficjalnych informacji, Tomasz M. jest sosnowieckim optykiem, po rozwodzie, ma dwoje dzieci. Był już znany policji.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jest wyrok dla mężczyzny podejrzanego o zabójstwo 11-letniego Sebastiana z Katowic. W więzieniu może spędzić resztę życia - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński