Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest wniosek o unieważnienie budzącego kontrowersję konkursu na Plac Orła Białego

Oskar Masternak
Na podstawie obowiązujących przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego Igor Podeszwik z inicjatywy Nowy Szczecin złożył do prezydenta miasta wniosek o unieważnienie wyników konkursu na zagospodarowanie placu Orła Białego.

- Wnoszę o unieważnienie konkursu architektonicznego na zagospodarowanie Placu Orła Białego w Szczecinie wraz koncepcją zagospodarowania w obszarze wyznaczonym Placem Żołnierza Polskiego, ul. Farną i Sołtysią, ul. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego i ul. Tkacką - tak rozpoczyna się sześciostronnicowy wniosek, który dziś rano trafił na biurko prezydenta Piotra Krzystka.

Igor Podeszwik wskazuje w nim na szereg budzących wątpliwości spraw, które jego zdaniem mogły przyczynić się do nieobiektywnego przeprowadzenia konkursu.

- Kluczową zasadą, która obowiązuje zamawiającego w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oraz konkursu jest zasada bezstronności. Istnieje obowiązek weryfikacji czy osoby, które dokonują w imieniu zamawiającego czynności w toku konkursu/postępowania będą dawać rękojmię zachowań, na które nie wpływają inne relacje z uczestnikami konkursu - podkreśla miejski aktywista.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Wskazuje na tym na powiązania sądu konkursowego z organizatorem konkursu, którym była Gmina Miasto Szczecin przy współudziale szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Moim zdaniem w niniejszej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, w której członkowie sądu konkursowego (pan Jarosław Bondar, pan Ireneusz Lech oraz pan Michał Bay) pozostają z uczestnikiem konkursu (biurem „Orłowski Szymański Architekci” prowadzonym przez pana Marka Orłowskiego i pana Marka Szymańskiego) w takim stosunku faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do ich bezstronności

W zarządzie Stowarzyszenia Architektów Polskich – Oddział Szczecin zasiada Marek Orłowski wraz z Ireneuszem Lechem, który był członkiem sądu konkursowego. Z kolei Marek Szymański zasiada wraz z Jarosławem Bondarem, Ireneuszem Lechem oraz Michałem Bayem - członkami sądu konkursowego, w Kolegium Sędziów Konkursowych Stowarzyszenia Architektów Polskich – Oddział Szczecin.

- Należy więc zauważyć, że w niniejszej sprawie nie mamy do czynienia ze zwykłymi środowiskowymi kontaktami, bowiem wyżej wymienione osoby nie są zwykłymi członkami stowarzyszenia, tylko funkcyjnymi, co więcej szczecińskim oddziałem kieruje jeden z autorów zwycięskiej pracy, a w sądzie konkursowym zasiadają architekci reprezentujący to stowarzyszenie (na co wyraźnie wskazuje się Regulaminie), którzy w stosunku do prezesa stowarzyszenia znajdują się w stosunku podległości. Jak już zostało wcześniej wskazane, stosunkiem faktycznym, który można uznać za uzasadniony na gruncie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku – Prawo zamówień publicznych jest wspólne członkostwo wraz z którymś z uczestników konkursu w stowarzyszeniu realizującym wspólne cele członków - pisze w swoim wniosku Podeszwik.

CZYTAJ:

Konkurs na zagospodarowania placu Orła Białego:

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński